reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik miał wypadek drogowy, gdy jechał służbowym samochodem. Wracał wówczas ze spotkania z klientem już po godzinach pracy, ale do siedziby firmy. W wyniku wypadku przebywał na zwolnieniu lekarskim przez cały sierpień. Analiza okoliczności i oględziny miejsca wypadku zajęły tyle czasu, że zanim został sporządzony protokół powypadkowy uznający zdarzenie za wypadek przy pracy, wypłaciliśmy pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%, a potem zasiłek z ubezpieczenia chorobowego zamiast z wypadkowego. Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS, przeliczyć świadczenia i co z podatkiem dochodowym?

Po wypłacie należnego pracownikowi wyrównania zasiłku do 100% podstawy wymiaru, należy skorygować raport ZUS RSA, podając kod świadczenia/przerwy „314”. Należy również skorygować w ZUS RCA podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne i kwotę składki na to ubezpieczenie (odliczyć składkę ustaloną od wynagrodzenia chorobowego). Ponadto trzeba zwrócić pracownikowi nadpłaconą składkę zdrowotną. Niedopłatę zaliczki na podatek dochodowy (powstałą wskutek nienależnego odliczenia od podatku składki zdrowotnej) pracownik będzie musiał doliczyć w zeznaniu rocznym do podatku.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy w związku z wypadkiem przy pracy, przysługuje od pierwszego dnia tej niezdolności zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Oznacza to, że pracownik od razu go dostanie, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu. Nie obowiązuje tu tzw. okres wyczekiwania. Zasiłek należy się nawet wtedy, gdy pracownik nie wykorzystał jeszcze wynagrodzenia chorobowego finansowanego przez pracodawcę za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym (art. 8 ust. 2 ustawy wypadkowej).

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które powoduje uraz lub śmierć, jeśli nastąpiło ono w związku z pracą, czyli:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia,
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Zatem wypadkiem przy pracy jest m.in. wypadek drogowy podczas jazdy samochodem służbowym, gdy pracownik wracał od klienta pracodawcy do siedziby firmy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama