REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składniki wynagrodzenia, Umowa cywilnoprawna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak ustalić wysokość zasiłku dla pracownika, który dodatkowo wykonuje zlecenie

Od 1 lutego br. jeden z naszych pełnoetatowych pracowników wykonuje dla nas dodatkowo pracę na podstawie umowy zlecenia. Umowy zlecenia za każdym razem podpisujemy na miesiąc i nie ma między nimi przerw. Pracownik zachorował 21 lipca br. Wcześniej chorował przez 6 dni w marcu br. W jaki sposób powinnam ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy uwzględniać wynagrodzenie z umowy zlecenia? Jak uzupełnić wynagrodzenie za marzec?

Jakie konsekwencje finansowe ponosi zamawiający w związku z odstąpieniem od umowy o dzieło

Zawarłem umowę o dzieło. Jednak w trakcie jej wykonywania przez przyjmującego zamówienie zmieniła się sytuacja mojej firmy – zamówiony przedmiot przestał mi być potrzebny. Czy mogę zerwać umowę? W jaki sposób w tym przypadku będą się kształtować moje zobowiązania finansowe w stosunku do wykonawcy dzieła? Umowa nie zawiera postanowień dotyczących takiej sytuacji.

Wynagrodzenie za urlop wypadający na przełomie miesięcy

W przypadku wykorzystywania przez pracownika urlopu na przełomie miesięcy nie ma potrzeby liczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego osobno dla każdego z miesięcy.

Praca w okresie urlopu macierzyńskiego

Pracownica szkoły podstawowej zajmująca stanowisko głównej księgowej w lipcu br. urodzi dziecko i przejdzie na urlop macierzyński. Deklaruje wykonywanie swoich obowiązków bez przerwy w pracy. Pracodawca również jest zainteresowany jej pracą z uwagi na ciągłość obsługi oraz brak kosztów z zatrudnieniem nowego pracownika. Na jakiej podstawie pracownica może świadczyć pracę w okresie urlopu macierzyńskiego? – pyta Czytelniczka z Pabianic.

REKLAMA

Jak w czasie urlopów wypoczynkowych zastępować pracowników

Każdego roku w czasie letnich miesięcy duża liczba pracowników korzysta z urlopów wypoczynkowych. W tym okresie pracownicy najczęściej wykorzystują najdłuższą obowiązkową część urlopu, zapewniającą co najmniej 14-dniową przerwę w pracy. Okres ten to jednocześnie problemy pracodawców, którzy muszą zapewnić normalne funkcjonowanie zakładu pracy przy znacznie ograniczonej załodze.

Premia jako składnik motywujący

Jednym z istotnych elementów systemu motywacyjnego są wynagrodzenia pracowników, w szczególności zaś systemy premiowo-nagrodowe. Ważne jest także powiązanie dodatkowych składników wynagrodzenia z sytuacją finansową pracodawcy, co pozwoli na niewypłacanie tego elementu wynagrodzenia w okresach gorszej koniunktury gospodarczej, spadku zapotrzebowania na usługi lub towary oferowane przez firmę.

Od kiedy trzeba zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorców, którzy zakończyli naukę

Zatrudniamy w telemarketingu wiele młodych osób, głównie na umowy zlecenia. Część z tych osób to uczniowie szkół średnich i studenci. Nie płacimy za nich składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Czy w związku z tym, że właśnie kończy się rok szkolny i akademicki, wszystkich zleceniobiorców musimy zgłosić do tych ubezpieczeń?

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

REKLAMA

Współpraca cywilnoprawna z byłym pracodawcą

Strony zawieranych umów cywilnoprawnych mają w zasadzie nieograniczoną dowolność kształtowania wzajemnych praw i obowiązków. Treść takiej umowy musi m.in. odpowiadać woli stron oraz nie może sprzeciwiać się przepisom prawa.

Diabeł tkwi w szczegółach

Przepisy prawa stanowią, iż w umowach należy badać zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie jej dosłowne brzmienie. W orzecznictwie przyjęto jednak, że sąd może ustalić istnienie stosunku pracy także wtedy, gdy strony w dobrej wierze zawierają umowę cywilnoprawną, lecz jej treść lub sposób realizacji odpowiada cechom stosunku pracy.

Jak najkorzystniej zatrudnić pracownika sezonowego

Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. Podpowiadamy, czym się kierować przy zatrudnieniu pracownika na sezon, żeby ograniczyć koszty i nie narazić na zarzuty organów kontroli.

Opodatkowanie pakietów medycznych

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiąca o tym, iż już wykupienie abonamentu medycznego stanowi przychód z nieodpłatnych świadczeń, oznacza problemy pracodawców z uregulowaniem zaległości.

Wynagradzanie kierowców - aspekty praktyczne

Wynagrodzenie kierowcy musi zostać tak ustalone, aby w szczególności nie było uzależnione od kwestii, o których sam może zdecydować, np. liczbie przejechanych kilometrów.

Czy zleceniobiorca jest zobowiązany do sporządzenia raportu z wykonanego zlecenia

Zleceniobiorca w ramach umowy będzie świadczył na moją rzecz usługi marketingowe. Po zakończeniu wykonywania umowy chciałbym otrzymać szczegółowy raport w tej kwestii. Czy obowiązek sporządzenia takiego raportu wynika bezpośrednio z przepisów czy lepiej – i jeśli tak, to w jaki sposób – określić go w umowie zlecenia?

Zwrot kosztów przy umowie-zleceniu

Przepisy obligują zleceniodawcę do zwrotu zleceniobiorcy wszystkich wydatków, jakie ten poniósł w celu wykonania zlecenia. Nie jest to jednak postanowienie bezwzględne, tzn. można w treści umowy kwestię tę uregulować inaczej.

Wynagrodzenie za czas urlopu

W wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się składników, które mają charakter jednorazowy albo występują jedynie sporadycznie.

Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację?

Czy wykonawca dzieła może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Pracownik zwrócił się o zgłoszenie jego żony do ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak żona pracownika wykonuje co jakiś pracę na podstawie umowy o dzieło. Czy możemy ją zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny pracownika, skoro osiąga przychody z umowy o dzieło?

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło

Przy bardziej rozbudowanych zleceniach na wykonanie dzieła, gdy trudno jest z góry dokładnie oszacować nakład pracy i materiałów, można zastosować wynagrodzenie kosztorysowe. Jednak w takim przypadku ostateczna wysokość wynagrodzenia znana będzie dopiero po wykonaniu dzieła.

Rozliczanie wynagrodzenia z umów-zlecenia

Zakończenie wykonywania umowy-zlecenia wiąże się zwykle z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia. Szczegółowy sposób dokonywania rozliczeń w tym zakresie powinna określać umowa. Strony mają zaś dużą swobodę w określeniu nie tylko wysokości, ale także terminu wypłaty wynagrodzenia.

Nagroda jubileuszowa

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania nagród jubileuszowych, nie jest to bowiem świadczenie powszechne ze stosunku pracy. Wielu pracodawców w przepisach pozakodeksowych przewiduje jednak taki bonus.

Czy zleceniobiorca powinien ukończyć szkolenie bhp?

W dziale obsługi klienta pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie kilka osób, głównie studentów, pracuje na podstawie umów zlecenia. Czy zleceniobiorcy powinni przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, podobnie jak ich koledzy pracujący na podstawie umów o pracę?

Czy wprowadzając nowy składnik płacowy trzeba zmienić regulamin wynagradzania

Chcemy dodać nowy składnik wynagrodzenia. Będzie to premia za dyspozycyjność dla pracowników, którzy przepracowali co najmniej 18 dni roboczych w danym miesiącu. Mamy w firmie regulamin wynagradzania, ale zastanawiamy się, czy możemy tę premię uregulować w zarządzeniu. Jeśli będziemy chcieli poprawić czy uzupełnić zasady jej przyznawania i wypłaty, nie będziemy wówczas musieli poprawiać całego regulaminu. Czy możemy tak zrobić?

Czy podatek pobrany w 2009 r. ryczałtem od „małych” umów zlecenia i o dzieło należy wykazać w rocznej deklaracji

Przygotowuję informacje podatkowe PIT-11 dla pracowników i zleceniobiorców. W 2009 r. moja firma podpisała kilka umów zlecenia i jedną umowę o dzieło, z których przychód nie przekraczał 200 zł, dlatego naliczyłam od nich ryczałtowy podatek. Uznałam, że jest to ostateczne rozliczenie roczne podatku i nie wykazywałam tych przychodów w PIT-4R. Jednak mam wątpliwości, ponieważ inne osoby zajmujące się rozliczaniem wynagrodzeń twierdzą, że powinnam przekazać taką informację do urzędu skarbowego. Czy mają rację? Czy przychód, od którego naliczyłam ryczałtowy podatek, powinnam wykazać w PIT-11?

Czy dopiski w umowie zlecenia wprowadzone pod podpisami stron umowy są ważne

Zawarliśmy na piśmie umowę zlecenia. Umowa została podpisana przez nas i zleceniobiorcę. Następnie przypomnieliśmy sobie jeszcze o kilku ustaleniach, które zostały dopisane w umowie zlecenia pod podpisami stron. Teraz na podstawie tych zapisów wymagamy od zleceniobiorcy wykonywania dodatkowych zadań w ramach zawartej umowy zlecenia. Jednak on odmówił tłumacząc, że wykracza to poza zawartą umowę. Czy dopiski na umowie pod podpisami stron tej umowy są wiążące?

Praktyki absolwenckie

Absolwenci szkół ponadgimnazjalnych przez trzy miesiące będą mogli świadczyć pracę na odmiennych zasadach niż pozostali pracownicy.

Czy należne, ale niewypłacone składniki wynagrodzenia należy oskładkować

Niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 5/09).

Kto jest płatnikiem składek ZUS z tytułu umowy o dzieło wykonywanej na rzecz pracodawcy

Pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (uchwała Sądu Najwyższego z 2 września 2009 r., II UZP 6/09).

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych

Osoba, która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenia, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tytułu pobierania tego zasiłku.

W jaki sposób można ustalić terminy wypłaty wynagrodzenia przy umowie zlecenia

Zawieramy umowę zlecenia na dłuższy okres (rok). Czy w takim przypadku musimy ustalać miesięczne terminy wypłaty wynagrodzenia? Jakie możliwe sposoby ustalenia terminów wypłaty wynagrodzenia przewidują w takim przypadku przepisy i jakie konsekwencje dla zleceniodawcy mogą z nich wynikać?

Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada

1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych pracować mogą jedynie właściciele sklepów, albo osoby zatrudnione u nich na umowę zlecenie. Do handlu nie można zmusić osób, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę - wynika z kodeksu pracy.

Koszty i kwota wolna od podatku przy umowie zlecenia wykonywanej jednocześnie z umową o pracę u innego pracodawcy

Nasza firma zamierza zatrudnić na podstawie umów zlecenia kilka osób, które jednocześnie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w innych firmach. Jak stosować koszty uzyskania przychodów i kwotę zmniejszającą podatek wobec tak zatrudnionych osób?

Składniki wynagrodzenia zaliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby należy wliczyć wszystkie te składniki, które zostały pomniejszone o składkę na ubezpieczenia chorobowe, a pracownik nie otrzymał ich za czas choroby.

Umowa-zlecenie a urlop wypoczynkowy

Od ponad 2 lat zatrudniam 5 osób, w tym 2 na podstawie umowy-zlecenia. Czy osobom pracującym na podstawie umowy-zlecenia przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Zlecenie wykonywane jest codziennie przez ponad 8 godzin, stale w tym samym miejscu, zleceniodawca wyznacza zadania do wykonania i nie ma możliwości, aby w razie nieobecności zleceniobiorcy zastąpiła go inna osoba?

Jak rozliczać i potrącać zaliczki udzielone pracownikowi

Określenie „zaliczka” jest używane przez pracodawców w dwojakim znaczeniu: po pierwsze – jako kwota pieniężna przekazywana na poczet przyszłego wynagrodzenia pracownika, po drugie – jako wypłata udzielana na wydatki w imieniu i na rachunek udzielającego zaliczki, z której po dokonaniu wydatku biorący zaliczkę zobowiązuje się rozliczyć i zwrócić jej niewykorzystaną część.

Umowa o dzieło

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627 k.c.). Jest to umowa rezultatu. Może on mieć charakter materialny lub niematerialny, zawsze jednak powinien zostać utrwalony.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia zaliczane do wynagrodzeń. Nie wlicza się jedynie składników o charakterze nieperiodycznym.

Jak rozliczyć dodatkową umowę zlecenia zawartą z własnym pracownikiem na kwotę nie wyższą niż 200 zł miesięcznie

Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę z wynagrodzeniem 2500 zł. Potrzebujemy jeszcze kogoś do prac zleconych polegających na zbieraniu od klientów zamówień i wprowadzaniu ich do komputera. Wynagrodzenie ma być ustalone godzinowo. Czy ze względu na obecne opodatkowanie ryczałtowe umów zleceń do 200 zł oraz nieodliczanie składek na ZUS, lepiej będzie przyjąć osobę z zewnątrz, czy zawrzeć dodatkową umowę zlecenia z naszym pracownikiem?

Praktyki absolwenckie

Przyjęcie absolwenta na praktyki może być dla pracodawcy kłopotliwe ze względu np. na konieczność zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych.

Za dodatkową funkcję - dodatkowe wynagrodzenie

Brak prawa osób zarządzających zakładem pracy do należności za nadgodziny nie dotyczy sytuacji wykonywania przez nie stałego dodatkowego zatrudnienia na rzecz tego samego pracodawcy poza normalnymi godzinami pracy.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?

Prawo do "trzynastki" dla nauczyciela

25 września 2008 r. podjąłem pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego i pracuję do chwili obecnej. Nie otrzymałem jednak za rok 2008 przysługującej mi nagrody, tzw. trzynastki. Pracodawca twierdzi, że nie mam do niej prawa. Kto ma rację?

Czy w umowie o pracę można pominąć składnik wynagrodzenia zapisany w regulaminie wynagradzania

Zawarliśmy z pracownicą sklepu umowę o pracę na 3-miesięczny okres próbny. Ustaliliśmy wynagrodzenie zasadnicze, ale pominęliśmy premię prowizyjną za utargi, którą przewiduje regulamin wynagradzania, ze względu na brak doświadczenia pracownicy. Ustaliliśmy ustnie, że jeżeli pracownica będzie dobrze wywiązywała się ze swoich obowiązków, to przedłużymy jej umowę i będzie również otrzymywała premię. Czy postąpiliśmy prawidłowo?

Do jakich ubezpieczeń zgłosić zleceniobiorcę, który wykonuje pracę na podstawie dwóch umów zlecenia

Zawarliśmy umowę zlecenia z nowo zatrudnionym informatykiem. Wynagrodzenie określiliśmy kwotowo i jest ono niższe od obowiązującego minimalnego wynagrodzenia. Z oświadczenia do celów ubezpieczeń zleceniobiorcy wynika, że wykonuje zlecenie również w innej firmie i jego wynagrodzenie jest niższe od minimalnego. Czy z obu umów zlecenia podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w prawie pracy

Wiele problemów, z którymi musi się zmierzyć pracodawca, np. dotyczących zakazu konkurencji, nie zostało uregulowanych w Kodeksie pracy. Należy wówczas zastosować odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego, ale tylko wtedy, gdy przepis nie jest sprzeczny z zasadami prawa pracy.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt

Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?

Nagroda a premia

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych.

Zatrudnianie menedżera

Menedżera można zatrudniać na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej - kontraktu menedżerskiego. Wybór zależy od woli stron. W przypadku kontraktu należy pamiętać o elementach odróżniających go od umowy o pracę, np. związanych z wynagrodzeniem.

Czy do wykładania towaru można zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło

Chcemy zatrudnić osobę do wykładania towaru w markecie. Do pracy przyjeżdżałaby tylko wówczas, gdyby był towar do wyłożenia. Czy z taką osobą na wykonywanie tej pracy można zawrzeć umowę o dzieło, czy umowę zlecenia?

REKLAMA