REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składniki wynagrodzenia zaliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Dorota Twardo

REKLAMA

Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby należy wliczyć wszystkie te składniki, które zostały pomniejszone o składkę na ubezpieczenia chorobowe, a pracownik nie otrzymał ich za czas choroby.

Niejednokrotnie pracownicy obok wynagrodzenia zasadniczego otrzymują również inne składniki wynagrodzenia. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim ustalenia, czy dany składnik powinien być uwzględniany w podstawie zasiłku, oraz sposobu jego wliczania do tej podstawy. Ustalając podstawę wymiaru, należy określić, czy dany składnik podlega składce na ubezpieczenia społeczne, a także, czy jest pomniejszany za okresy pobierania zasiłku.

Autopromocja

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego>>

WAŻNE!

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględniać te składniki wynagrodzenia pracownika, od których została opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, a których pracownik nie otrzymuje w okresie niezdolności do pracy (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., SK 16/06).

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia zgodnie z przepisami płacowymi zmniejsza się proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy. Uwzględnia się je w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych po uprzednim uzupełnieniu na zasadach ogólnych, omówionych w poprzednim temacie miesiąca. Zasady te dotyczą również składników wypłacanych za okresy kwartalne i roczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składniki wynagrodzenia wypłacane kwartalnie i rocznie

Premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy kwartalne wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego>>

Jeżeli w roku tym pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, a wysokość tego składnika została zmniejszona proporcjonalnie za okres tej nieobecności, składnik kwartalny powinien zostać uzupełniony do pełnej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały kwartał.


Przykład

Pracownikowi przysługuje premia kwartalna. Pracownik zachorował w lipcu 2009 r. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za okres od lipca 2008 r. do czerwca 2009 r. oraz 1/12 sumy premii wypłaconych za III i IV kwartał 2008 r. oraz I i II kwartał 2009 r.

Od 25 lutego do 10 marca 2009 r. pracownik chorował. W związku z tym premię za I kwartał należy uwzględnić w podstawie wymiaru po uzupełnieniu. Za ten kwartał pracownik otrzymał premię w kwocie 1021 zł, proporcjonalnie pomniejszoną za okres choroby.

Z powodu niezdolności do pracy w lutym pracownik przepracował 17 dni, a był zobowiązany przepracować 20 dni, natomiast w marcu przepracował 15 dni, a był zobowiązany przepracować 22 dni. W styczniu natomiast przepracował wszystkie dni robocze, tj. 21.

Premię za I kwartał należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu. W tym celu:

 • od kwoty premii odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne:

1021 zł x 13,71% = 139,98 zł,

1021 zł – 139,98 zł = 881,02 zł,

 • otrzymaną kwotę dzielimy przez liczbę przepracowanych dni roboczych w kwartale, a następnie mnożymy przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym kwartale:

881,02 zł : 53 dni = 16,62 zł,

16,62 zł x 63 dni = 1047,06 zł.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Ich wysokość stanowi 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie po podwyżce w połowie miesiąca>>

Ponadto, jeżeli w danym roku pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, a wysokość tego składnika została zmniejszona proporcjonalnie za okres tej nieobecności, składnik roczny powinien zostać uzupełniony do pełnej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały rok.


Przykład

Pracownik zachorował we wrześniu 2009 r. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od września 2008 r. do sierpnia 2009 r. Za rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy pracownik otrzymał roczną premię w wysokości 2520 zł, która jest zmniejszana proporcjonalnie za okres nieobecności spowodowanych chorobą. Premia ta wypłacona została w niepełnej wysokości, ponieważ pracownik w poprzednim roku był zobowiązany przepracować 252 dni, a z powodu usprawiedliwionych nieobecności przepracował jedynie 230 dni.

Premię roczną należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu. W tym celu:

 • od kwoty tej premii należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne:

2520 zł x 13,71% = 345,49 zł,

2520 zł – 345,49 zł = 2174,51zł,

 • otrzymaną kwotę należy następnie podzielić przez liczbę przepracowanych dni roboczych w roku, a w kolejnym etapie pomnożyć przez liczbę dni, które pracownik był zobowiązany przepracować w tym roku:

2174,51 zł : 230 dni = 9,45 zł,

9,45 zł x 252 dni = 2381,40 zł.

Honoraria autorskie

W przypadku osób otrzymujących honoraria zasada uzupełniania wynagrodzenia, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował cały miesiąc, jest inna niż w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie.

Gdy należy uzupełnić honorarium za dany miesiąc kalendarzowy, przyjmuje się, że liczba dni, które pracownik był obowiązany przepracować, jest równa liczbie dni kalendarzowych tego miesiąca (odpowiednio 28, 29, 30 i 31 dni). Jeżeli jednak dla pracownika określona została inna liczba dni, które obowiązany był przepracować w danym miesiącu, należy przyjąć tę liczbę dni.

Przykład

Pracownik redakcji otrzymujący wynagrodzenie honoraryjne stał się niezdolny do pracy z powodu choroby we wrześniu 2009 r. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od września 2008 r. do sierpnia 2009 r.

W styczniu 2009 r., z którego honorarium uwzględniane jest w podstawie wymiaru, pracownik przez 5 dni przebywał na zwolnieniu lekarskim i otrzymał honorarium w kwocie 1921 zł.

Honorarium należy przyjąć do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych po uzupełnieniu. W tym celu:

 • od kwoty tego honorarium należy odjąć składki na ubezpieczenia społeczne:

1921 zł x 13,71% = 263,37 zł,

1921 zł – 263,37 zł = 1657,63 zł,

 • otrzymaną kwotę należy następnie podzielić przez liczbę przepracowanych dni, w których honorarium zostało osiągnięte, tj. 26 dni, i pomnożyć przez 31 dni, tj. tyle dni, ile ma styczeń:

1657,63 zł : 26 dni = 63,75 zł,

63,75 zł x 31 dni = 1976,25 zł.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia). W dwóch miejscach wolny jest nawet Dzień Kobiet.

  Czy doszło do dyskryminacji w PKP Intercity S.A. na tle płci i posiłków regeneracyjnych?

  Posiłki regeneracyjne w PKP Intercity - czy tylko dla kobiet i czy doszło do dyskryminacji? Kiedy przysługuje posiłek regeneracyjny? Czy posiłki regeneracyjne są obowiązkowe? Od jakiej temperatury należy się posiłek regeneracyjny Komu należą się posiłki regeneracyjne w pracy? Jaka kwota na posiłek regeneracyjny 2024?

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

  Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  REKLAMA

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA