REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być spełnione w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Strony mają tutaj pełną swobodę. Mogą wskazać na wypłatę wynagrodzenia po upływie pewnego terminu od oddania dzieła, na wynagrodzenie płatne w ratach, płatne w pewnym terminie po rozpoczęciu eksploatacji dzieła przez stronę zamawiającą. Dopiero gdy takich regulacji nie ma, zastosowanie znajdują reguły wskazane w art. 642 k.c.

Autopromocja

Brak regulacji umownych

Jeżeli nic innego nie przewiduje umowa, przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Trzeba pamiętać, że zamawiający zobowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swoim zobowiązaniem.

Według opinii Sądu Najwyższego wyrażonej w wyroku z 14 lutego 2007 r., należy przyjąć, że oddanie dzieła nie powoduje wymagalności wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie, gdy oddane dzieło jest dotknięte wadą istotną, tj. czyniącą je niezdatnym do zwykłego użytku lub sprzeciwiającą się wyraźnie umowie.

Jeżeli natomiast dzieło ma tylko wadę nieistotną, należy uznać, że jego oddanie powoduje wymagalność wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie za dzieło. W tym ostatnim wypadku zamawiający może się domagać usunięcia wady w oznaczonym terminie albo obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku (art. 637 k.c.). Gdy możliwe jest usunięcie wady, a więc nadanie dziełu pełnej wartości, zamawiający powinien zapłacić całe umówione wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast usunięcie wady jest nieaktualne, zamawiający zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia obniżonego w odpowiednim stosunku. W jednej i drugiej sytuacji ekwiwalentność świadczenia zamawiającego i przyjmującego zamówienie w chwili oddania dzieła jest zachowana, a w każdym razie zagwarantowana (II CNP 70/06).

WAŻNE!
Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Regułę tę można w umowie wyłączyć lub ograniczyć.

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło >>

Przykład

§ ...

1. Za wykonanie dzieła Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości ... zł brutto (słownie:.................) na podstawie rachunku przedłożonego po wykonaniu dzieła.
2. Strony nie dopuszczają wynagrodzenia częściowego za każdą część dzieła z osobna.
3. Zamawiający dokona obowiązkowych potrąceń z kwoty wynagrodzenia wynikających z przepisów obowiązujących go jako płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady przyjęte w umowie

Powyższe zasady wypłaty wskazane w art. 642 k.c. nie są zasadami bezwzględnymi, strony mogą w jakikolwiek inny sposób uregulować tę kwestię w umowie.

Przykład

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Za wykonanie dzieła Przyjmujący zamówienie otrzyma wynagrodzenie łączne w kwocie 5000 zł, płatne w dwóch ratach:

 • pierwsza rata w wysokości 2000 zł w terminie 7 dni po oddaniu dzieła,
 • druga rata w wysokości 3000 zł w terminie 7 dni od dnia wytworzenia pierwszej partii produktów wykonanych na podstawie projektu wykonanego przez Przyjmującego zamówienie.

Takie ustalenia mogą być zapisane w umowie w następujący sposób:

§ ...

1. Za wykonanie dzieła określonego w §... Przyjmujący otrzyma wynagrodzenie w wysokości...................... brutto (słownie:.......).
2. Wynagrodzenie zostanie wypłacone Przyjmującemu w terminie:
– pierwsza rata w wysokości 2000 zł w terminie 7 dni po oddaniu dzieła na podstawie rachunku wystawionego przez Przyjmującego, po dokonaniu potrąceń z tytułu należnego podatku,
– druga rata w wysokości 3000 zł w terminie 7 dni od dnia wytworzenia pierwszej partii produktów wykonanych na podstawie projektu wykonanego przez Przyjmującego zamówienie, po dokonaniu potrąceń z tytułu należnego podatku.
3. Wynagrodzenie zostanie przelane na rachunek bankowy podany przez Przyjmującego na wystawionym rachunku wskazanym w ust. 2.

Data otrzymania rachunku

Patrząc od strony zamawiającego, warto, aby bieg terminu wypłaty wynagrodzenia rozpoczynał się od daty otrzymania rachunku. Wyraźny zapis w umowie wskazujący na to („Wypłata wynagrodzenia nastąpi na podstawie rachunku wystawionego przez Przyjmującego zamówienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania przez Zamawiającego”) wyłącza liczenie terminu od dnia nadania w urzędzie pocztowym czy też od dnia wystawienia rachunku. Często zapisywane w umowach liczenie terminu od dnia wystawienia rachunku nie musi w praktyce oznaczać jednocześnie dnia jego otrzymania przez Zamawiającego.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą >>

Przykład

§ ...

1. Za wykonanie zamówionego dzieła Zamawiający obowiązuje się zapłacić Przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie w wysokości...................................... zł (słownie:...), z którego Zamawiający dokona stosownych potrąceń, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2. Strony ustalają, że wynagrodzenie płatne będzie po odebraniu przez Zamawiającego dzieła bez zastrzeżeń, w terminie............ dni od dnia otrzymania rachunku wystawionego przez Przyjmującego zamówienie.
3. Strony oświadczają, że kwota wskazana w ust. 1 stanowi całość przysługującego Przyjmującemu zamówienie wynagrodzenia oraz obejmuje zwrot wszelkich ewentualnych kosztów przez niego poniesionych w związku z wykonywaniem dzieła.

Wynagrodzenie etapowe

Często w umowach – zwłaszcza dotyczących realizacji dzieła wymagającego dużego i rozciągniętego w czasie nakładu pracy – przewidywane jest wynagrodzenie etapowe.

Przykład

1. Wynagrodzenie za wykonanie dzieła płatne będzie 7 dni po zakończeniu każdego z przewidzianych w § ... niniejszej umowy etapu prac i podpisaniu przez strony umowy protokołu odbioru tego etapu prac.
2. Wynagrodzenie płatne będzie w następujący sposób:
– za pierwszy etap prac – ......... zł
– za drugi etap prac –. ........ zł
– za trzeci etap prac – ....... zł

Podstawa prawna:

 • art. 642 Kodeksu cywilnego,
 • wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2007 r. (II CNP 70/06, niepubl.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ola
  2023-07-21 20:05:26
  Jaki maksymalnie długi termin mozna wpisac na wyplate wynagrodzeniu juz po oddaniu dzieła? czy moze byc np. "Wynagrodzenie Twórcy płatne będzie w terminie 300 dni od dnia przyjęcia Dzieła" i umowa o dzielo pidpisana na tydzien (tyle zajmie wykonanie) ?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie lekarskie na urlopie

Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
 

Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

REKLAMA

Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

REKLAMA

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

Dyżur 2024

Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

REKLAMA