REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być spełnione w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Strony mają tutaj pełną swobodę. Mogą wskazać na wypłatę wynagrodzenia po upływie pewnego terminu od oddania dzieła, na wynagrodzenie płatne w ratach, płatne w pewnym terminie po rozpoczęciu eksploatacji dzieła przez stronę zamawiającą. Dopiero gdy takich regulacji nie ma, zastosowanie znajdują reguły wskazane w art. 642 k.c.

REKLAMA

Autopromocja

Brak regulacji umownych

Jeżeli nic innego nie przewiduje umowa, przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Trzeba pamiętać, że zamawiający zobowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swoim zobowiązaniem.

Według opinii Sądu Najwyższego wyrażonej w wyroku z 14 lutego 2007 r., należy przyjąć, że oddanie dzieła nie powoduje wymagalności wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie, gdy oddane dzieło jest dotknięte wadą istotną, tj. czyniącą je niezdatnym do zwykłego użytku lub sprzeciwiającą się wyraźnie umowie.

Jeżeli natomiast dzieło ma tylko wadę nieistotną, należy uznać, że jego oddanie powoduje wymagalność wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie za dzieło. W tym ostatnim wypadku zamawiający może się domagać usunięcia wady w oznaczonym terminie albo obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku (art. 637 k.c.). Gdy możliwe jest usunięcie wady, a więc nadanie dziełu pełnej wartości, zamawiający powinien zapłacić całe umówione wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast usunięcie wady jest nieaktualne, zamawiający zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia obniżonego w odpowiednim stosunku. W jednej i drugiej sytuacji ekwiwalentność świadczenia zamawiającego i przyjmującego zamówienie w chwili oddania dzieła jest zachowana, a w każdym razie zagwarantowana (II CNP 70/06).

WAŻNE!
Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Regułę tę można w umowie wyłączyć lub ograniczyć.

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło >>

Przykład

§ ...

1. Za wykonanie dzieła Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości ... zł brutto (słownie:.................) na podstawie rachunku przedłożonego po wykonaniu dzieła.
2. Strony nie dopuszczają wynagrodzenia częściowego za każdą część dzieła z osobna.
3. Zamawiający dokona obowiązkowych potrąceń z kwoty wynagrodzenia wynikających z przepisów obowiązujących go jako płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasady przyjęte w umowie

Powyższe zasady wypłaty wskazane w art. 642 k.c. nie są zasadami bezwzględnymi, strony mogą w jakikolwiek inny sposób uregulować tę kwestię w umowie.

Przykład

Za wykonanie dzieła Przyjmujący zamówienie otrzyma wynagrodzenie łączne w kwocie 5000 zł, płatne w dwóch ratach:

  • pierwsza rata w wysokości 2000 zł w terminie 7 dni po oddaniu dzieła,
  • druga rata w wysokości 3000 zł w terminie 7 dni od dnia wytworzenia pierwszej partii produktów wykonanych na podstawie projektu wykonanego przez Przyjmującego zamówienie.

Takie ustalenia mogą być zapisane w umowie w następujący sposób:

§ ...

1. Za wykonanie dzieła określonego w §... Przyjmujący otrzyma wynagrodzenie w wysokości...................... brutto (słownie:.......).
2. Wynagrodzenie zostanie wypłacone Przyjmującemu w terminie:
– pierwsza rata w wysokości 2000 zł w terminie 7 dni po oddaniu dzieła na podstawie rachunku wystawionego przez Przyjmującego, po dokonaniu potrąceń z tytułu należnego podatku,
– druga rata w wysokości 3000 zł w terminie 7 dni od dnia wytworzenia pierwszej partii produktów wykonanych na podstawie projektu wykonanego przez Przyjmującego zamówienie, po dokonaniu potrąceń z tytułu należnego podatku.
3. Wynagrodzenie zostanie przelane na rachunek bankowy podany przez Przyjmującego na wystawionym rachunku wskazanym w ust. 2.

Data otrzymania rachunku

Patrząc od strony zamawiającego, warto, aby bieg terminu wypłaty wynagrodzenia rozpoczynał się od daty otrzymania rachunku. Wyraźny zapis w umowie wskazujący na to („Wypłata wynagrodzenia nastąpi na podstawie rachunku wystawionego przez Przyjmującego zamówienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania przez Zamawiającego”) wyłącza liczenie terminu od dnia nadania w urzędzie pocztowym czy też od dnia wystawienia rachunku. Często zapisywane w umowach liczenie terminu od dnia wystawienia rachunku nie musi w praktyce oznaczać jednocześnie dnia jego otrzymania przez Zamawiającego.

Wynagrodzenie z tytułu zawarcia umowy o pracę i umowy-zlecenia z jedną osobą >>

Przykład

§ ...

1. Za wykonanie zamówionego dzieła Zamawiający obowiązuje się zapłacić Przyjmującemu zamówienie wynagrodzenie w wysokości...................................... zł (słownie:...), z którego Zamawiający dokona stosownych potrąceń, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2. Strony ustalają, że wynagrodzenie płatne będzie po odebraniu przez Zamawiającego dzieła bez zastrzeżeń, w terminie............ dni od dnia otrzymania rachunku wystawionego przez Przyjmującego zamówienie.
3. Strony oświadczają, że kwota wskazana w ust. 1 stanowi całość przysługującego Przyjmującemu zamówienie wynagrodzenia oraz obejmuje zwrot wszelkich ewentualnych kosztów przez niego poniesionych w związku z wykonywaniem dzieła.

Wynagrodzenie etapowe

Często w umowach – zwłaszcza dotyczących realizacji dzieła wymagającego dużego i rozciągniętego w czasie nakładu pracy – przewidywane jest wynagrodzenie etapowe.

Przykład

1. Wynagrodzenie za wykonanie dzieła płatne będzie 7 dni po zakończeniu każdego z przewidzianych w § ... niniejszej umowy etapu prac i podpisaniu przez strony umowy protokołu odbioru tego etapu prac.
2. Wynagrodzenie płatne będzie w następujący sposób:
– za pierwszy etap prac – ......... zł
– za drugi etap prac –. ........ zł
– za trzeci etap prac – ....... zł

Podstawa prawna:

  • art. 642 Kodeksu cywilnego,
  • wyrok Sądu Najwyższego z 14 lutego 2007 r. (II CNP 70/06, niepubl.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA