reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

Zasadą jest, że wynagrodzenie przysługujące przyjmującemu zamówienie powinno być spełnione w terminie oznaczonym w umowie o dzieło. Strony mają tutaj pełną swobodę. Mogą wskazać na wypłatę wynagrodzenia po upływie pewnego terminu od oddania dzieła, na wynagrodzenie płatne w ratach, płatne w pewnym terminie po rozpoczęciu eksploatacji dzieła przez stronę zamawiającą. Dopiero gdy takich regulacji nie ma, zastosowanie znajdują reguły wskazane w art. 642 k.c.

Brak regulacji umownych

Jeżeli nic innego nie przewiduje umowa, przyjmującemu zamówienie należy się wynagrodzenie w chwili oddania dzieła. Trzeba pamiętać, że zamawiający zobowiązany jest odebrać dzieło, które przyjmujący zamówienie wydaje mu zgodnie ze swoim zobowiązaniem.

Według opinii Sądu Najwyższego wyrażonej w wyroku z 14 lutego 2007 r., należy przyjąć, że oddanie dzieła nie powoduje wymagalności wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie, gdy oddane dzieło jest dotknięte wadą istotną, tj. czyniącą je niezdatnym do zwykłego użytku lub sprzeciwiającą się wyraźnie umowie.

Jeżeli natomiast dzieło ma tylko wadę nieistotną, należy uznać, że jego oddanie powoduje wymagalność wierzytelności przyjmującego zamówienie o wynagrodzenie za dzieło. W tym ostatnim wypadku zamawiający może się domagać usunięcia wady w oznaczonym terminie albo obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku (art. 637 k.c.). Gdy możliwe jest usunięcie wady, a więc nadanie dziełu pełnej wartości, zamawiający powinien zapłacić całe umówione wynagrodzenie.

Jeżeli natomiast usunięcie wady jest nieaktualne, zamawiający zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia obniżonego w odpowiednim stosunku. W jednej i drugiej sytuacji ekwiwalentność świadczenia zamawiającego i przyjmującego zamówienie w chwili oddania dzieła jest zachowana, a w każdym razie zagwarantowana (II CNP 70/06).

WAŻNE!
Jeżeli dzieło ma być oddawane częściami, a wynagrodzenie zostało obliczone za każdą część z osobna, wynagrodzenie należy się z chwilą spełnienia każdego ze świadczeń częściowych. Regułę tę można w umowie wyłączyć lub ograniczyć.

Określenie wynagrodzenia w umowie o dzieło >>

Przykład

§ ...

1. Za wykonanie dzieła Wykonawca otrzyma wynagrodzenie w wysokości ... zł brutto (słownie:.................) na podstawie rachunku przedłożonego po wykonaniu dzieła.
2. Strony nie dopuszczają wynagrodzenia częściowego za każdą część dzieła z osobna.
3. Zamawiający dokona obowiązkowych potrąceń z kwoty wynagrodzenia wynikających z przepisów obowiązujących go jako płatnika.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama