Kategorie

Od kiedy trzeba zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorców, którzy zakończyli naukę

Joanna Kalinowska
Zatrudniamy w telemarketingu wiele młodych osób, głównie na umowy zlecenia. Część z tych osób to uczniowie szkół średnich i studenci. Nie płacimy za nich składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Czy w związku z tym, że właśnie kończy się rok szkolny i akademicki, wszystkich zleceniobiorców musimy zgłosić do tych ubezpieczeń?

Jeśli uczniowie/studenci nadal się uczą, a jedynie mają wakacje, nie należy ich zgłaszać do ubezpieczeń. Uczniów, którzy ukończyli szkołę średnią i nie chcą kontynuować nauki, należy zgłosić do ubezpieczeń od września br. Uczniów, którzy idą na studia, nie należy zgłaszać do ubezpieczeń do końca września br. (zwolnienie z ubezpieczeń będzie obowiązywało ponownie od października – jeśli podejmą naukę). Studentów, którzy ukończyli naukę, należy zgłosić do ubezpieczeń od następnego dnia po ukończeniu studiów.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, do ukończenia 26. roku życia (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej).

Składek za ucznia/studenta nie należy opłacać przez cały okres nauki, włącznie z okresem trwania ferii zimowych i letnich. W tym czasie ucząca się osoba zachowuje status ucznia/studenta. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy uczeń/student kończy 26 lat – wówczas umowa zlecenia staje się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia ukończenia 26 lat, mimo kontynuowania nauki.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ucznia i studenta powstaje po zakończeniu nauki. Jednak data objęcia ubezpieczeniami jest inna w przypadku ucznia i inna w przypadku studenta. Ma to związek z okresem, przez jaki trwa status ucznia i studenta.

Uczeń zachowuje swój status do końca okresu trwania ferii letnich – tj. do końca sierpnia roku, w którym kończy szkołę (gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną lub ponadpodstawową). Oznacza to, że jeśli taka osoba pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie należy jej zgłaszać do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego do końca sierpnia, nawet jeśli ostatni egzamin zda wcześniej (np. w czerwcu).

Dodatkowo, jeśli uczeń udokumentuje, że dostał się na studia wyższe od października tego roku, w którym ukończył szkołę, nie należy za niego opłacać składek ze zlecenia również za wrzesień. Natomiast zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń od października przysługuje pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia uczelni wyższej o podjęciu nauki.

Inaczej jest w przypadku studentów. Student zachowuje ten status wyłącznie do zakończenia nauki (ewentualnie przerwania nauki), a nie do końca roku akademickiego. Oznacza to, że składek za studenta nie należy opłacać do dnia:

 • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
 • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu (w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii),
 • zaliczenia przez studenta ostatniej praktyki przewidzianej w planie studiów (w przypadku kierunku farmacja).

Od następnego dnia student musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu; dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego.

PRZYKŁAD

Alicja T., studentka farmacji, pracuje na podstawie umowy zlecenia w sklepie zielarskim. Ostatnią praktykę określoną w programie studiów zaliczyła 5 lipca 2010 r. Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń ze zlecenia obowiązywałoby w tym przypadku do 5 lipca br., jednak przed tą datą, tj. 22 czerwca br., Alicja T. ukończyła 26 lat. W związku z tym zleceniodawca – sklep zielarski musi ją zgłosić do ubezpieczeń od dnia ukończenia 26 lat, tj. od 22 czerwca 2010 r. (w tym dniu – zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego – Alicja T. jest osobą, która ukończyła 26 lat).

Powyższe zasady zwolnienia studentów z obowiązku ubezpieczeń obowiązują nie tylko osoby, które kończą naukę uzyskując tytuł magistra lub równorzędny, ale i osoby kończące naukę po uzyskaniu tytułu licencjata czy inżyniera – nawet jeśli zamierzają one kontynuować naukę na uzupełniających studiach magisterskich. Zatem często powstaje konieczność zgłoszenia tych osób do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego np. na trzy miesiące.

PRZYKŁAD

Tomasz O. (23 lata) obronił pracę licencjacką 2 lipca 2010 r. Dostał się na uzupełniające studia magisterskie, które zacznie od 1 października 2010 r. Tomasz O. pracuje na zlecenie w firmie kurierskiej. Zleceniodawca musi go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego od 3 lipca 2010 r. Będzie mógł go wyrejestrować z tych ubezpieczeń od 1 października br., jeśli Tomasz O. podejmie naukę na studiach uzupełniających – umowa zlecenia znów przestanie być tytułem do ubezpieczeń od 1 października br. do dnia ukończenia tych studiów, ukończenia 26. roku życia lub przerwania nauki.

Powyższych zasad nie należy stosować do studentów studiów doktoranckich ani podyplomowych. Nie są to studenci w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. W związku z tym nie obejmuje ich zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń w sytuacji wykonywania zlecenia przed ukończeniem 26. roku życia.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 2 ust. 1 pkt 20, art. 167 ust. 2, art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
 • art. 112 Kodeksu cywilnego.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.