Kategorie

Od kiedy trzeba zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorców, którzy zakończyli naukę

Joanna Kalinowska
Zatrudniamy w telemarketingu wiele młodych osób, głównie na umowy zlecenia. Część z tych osób to uczniowie szkół średnich i studenci. Nie płacimy za nich składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne. Czy w związku z tym, że właśnie kończy się rok szkolny i akademicki, wszystkich zleceniobiorców musimy zgłosić do tych ubezpieczeń?

Jeśli uczniowie/studenci nadal się uczą, a jedynie mają wakacje, nie należy ich zgłaszać do ubezpieczeń. Uczniów, którzy ukończyli szkołę średnią i nie chcą kontynuować nauki, należy zgłosić do ubezpieczeń od września br. Uczniów, którzy idą na studia, nie należy zgłaszać do ubezpieczeń do końca września br. (zwolnienie z ubezpieczeń będzie obowiązywało ponownie od października – jeśli podejmą naukę). Studentów, którzy ukończyli naukę, należy zgłosić do ubezpieczeń od następnego dnia po ukończeniu studiów.

UZASADNIENIE

Praca na podstawie umowy zlecenia wykonywana przez uczniów i studentów nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, do ukończenia 26. roku życia (art. 6 ust. 4 ustawy systemowej).

Reklama

Składek za ucznia/studenta nie należy opłacać przez cały okres nauki, włącznie z okresem trwania ferii zimowych i letnich. W tym czasie ucząca się osoba zachowuje status ucznia/studenta. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy uczeń/student kończy 26 lat – wówczas umowa zlecenia staje się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia ukończenia 26 lat, mimo kontynuowania nauki.

Obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ucznia i studenta powstaje po zakończeniu nauki. Jednak data objęcia ubezpieczeniami jest inna w przypadku ucznia i inna w przypadku studenta. Ma to związek z okresem, przez jaki trwa status ucznia i studenta.

Uczeń zachowuje swój status do końca okresu trwania ferii letnich – tj. do końca sierpnia roku, w którym kończy szkołę (gimnazjum, szkołę ponadgimnazjalną lub ponadpodstawową). Oznacza to, że jeśli taka osoba pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie należy jej zgłaszać do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego do końca sierpnia, nawet jeśli ostatni egzamin zda wcześniej (np. w czerwcu).

Reklama

Dodatkowo, jeśli uczeń udokumentuje, że dostał się na studia wyższe od października tego roku, w którym ukończył szkołę, nie należy za niego opłacać składek ze zlecenia również za wrzesień. Natomiast zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń od października przysługuje pod warunkiem przedłożenia zaświadczenia uczelni wyższej o podjęciu nauki.

Inaczej jest w przypadku studentów. Student zachowuje ten status wyłącznie do zakończenia nauki (ewentualnie przerwania nauki), a nie do końca roku akademickiego. Oznacza to, że składek za studenta nie należy opłacać do dnia:

 • złożenia przez studenta egzaminu dyplomowego,
 • złożenia przez studenta ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu (w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii),
 • zaliczenia przez studenta ostatniej praktyki przewidzianej w planie studiów (w przypadku kierunku farmacja).

Od następnego dnia student musi zostać zgłoszony do ubezpieczeń społecznych (obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu; dobrowolnie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego) oraz do ubezpieczenia zdrowotnego.

PRZYKŁAD

Alicja T., studentka farmacji, pracuje na podstawie umowy zlecenia w sklepie zielarskim. Ostatnią praktykę określoną w programie studiów zaliczyła 5 lipca 2010 r. Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń ze zlecenia obowiązywałoby w tym przypadku do 5 lipca br., jednak przed tą datą, tj. 22 czerwca br., Alicja T. ukończyła 26 lat. W związku z tym zleceniodawca – sklep zielarski musi ją zgłosić do ubezpieczeń od dnia ukończenia 26 lat, tj. od 22 czerwca 2010 r. (w tym dniu – zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego – Alicja T. jest osobą, która ukończyła 26 lat).

Powyższe zasady zwolnienia studentów z obowiązku ubezpieczeń obowiązują nie tylko osoby, które kończą naukę uzyskując tytuł magistra lub równorzędny, ale i osoby kończące naukę po uzyskaniu tytułu licencjata czy inżyniera – nawet jeśli zamierzają one kontynuować naukę na uzupełniających studiach magisterskich. Zatem często powstaje konieczność zgłoszenia tych osób do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego np. na trzy miesiące.

PRZYKŁAD

Tomasz O. (23 lata) obronił pracę licencjacką 2 lipca 2010 r. Dostał się na uzupełniające studia magisterskie, które zacznie od 1 października 2010 r. Tomasz O. pracuje na zlecenie w firmie kurierskiej. Zleceniodawca musi go zgłosić do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego od 3 lipca 2010 r. Będzie mógł go wyrejestrować z tych ubezpieczeń od 1 października br., jeśli Tomasz O. podejmie naukę na studiach uzupełniających – umowa zlecenia znów przestanie być tytułem do ubezpieczeń od 1 października br. do dnia ukończenia tych studiów, ukończenia 26. roku życia lub przerwania nauki.

Powyższych zasad nie należy stosować do studentów studiów doktoranckich ani podyplomowych. Nie są to studenci w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 20 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. W związku z tym nie obejmuje ich zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń w sytuacji wykonywania zlecenia przed ukończeniem 26. roku życia.

Podstawa prawna

 • art. 6 ust. 1 pkt 4 i ust. 4, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • art. 2 ust. 1 pkt 20, art. 167 ust. 2, art. 170 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365 ze zm.),
 • art. 112 Kodeksu cywilnego.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?