REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka

REKLAMA

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Wystarczy przygotować jedną zbiorczą deklarację PIT-11 o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2010 r. Do końca lutego 2011 r. należy wysłać ją do urzędu skarbowego i jeden egzemplarz doręczyć pracownikowi – zleceniobiorcy. Początkową datą widniejącą na PIT-11 powinien być 8 marca 2010 r. (lub data zawarcia umowy o pracę, jeżeli była wcześniejsza), a końcową – dzień ostatniej wypłaty w 2010 r.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje zasada, według której płatnicy (pracodawcy, zleceniodawcy) mają obowiązek przesłać informacje o pobranych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to również przypadków, gdy:

 • pobór zaliczek ustał w ciągu roku (z uwagi np. na rozwiązanie stosunku pracy lub upływ okresu, na jaki została zawarta umowa zlecenia),
 • u jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy z różnych tytułów (np. jedna osoba wykonywała najpierw umowę zlecenia, a następnie po jej upływie została zatrudniona na podstawie umowy o pracę),
 • od jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy kilkakrotnie z tego samego tytułu, a między kolejnymi umowami istniała przerwa.

Wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również uniknąć korygowania informacji PIT-11, gdy np. po ustaniu stosunku pracy (wykonaniu umowy zlecenia) nastąpi dodatkowa wypłata – np. wyrównanie wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji zleceniobiorcą jest Państwa pracownik. Należy mu wystawić jedną zbiorczą informację PIT-11 za 2010 r. zarówno wtedy, gdy zawarty z nim stosunek pracy ustanie w ciągu roku, a umowa zlecenia będzie trwała nadal, jak i wówczas, gdy będą Państwo nawiązywali z nim już tylko umowy cywilnoprawne bądź powtórnie zatrudnią go na podstawie umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nawiązany z pracownikiem stosunek pracy ustanie w trakcie roku podatkowego, może on wystąpić z pisemnym wnioskiem o wystawienie PIT-11 w ciągu roku. Wówczas będą Państwo zobowiązani do wystawienia mu takiej informacji w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku oraz przesłania jej do urzędu skarbowego (art. 39 ust. 2 updof).

W przypadku umów cywilnoprawnych (zlecenia lub o dzieło) nie ma przepisu, który nakazywałby zleceniodawcy wystawienie informacji PIT-11 w ciągu roku na wniosek podatnika, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (art. 42 ust. 4 updof).

WAŻNE!

Jeżeli pracownik, którego stosunek pracy ustał w trakcie roku, wystąpi z wnioskiem o wystawienie PIT-11, należy mu go wydać i wysłać do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Deklaracja PIT-11 to informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku podatkowym. Oznacza to, że nawet jeżeli zawarli Państwo z tą samą osobą kilka umów zlecenia, a w ciągu roku podatkowego nie nastąpiła wypłata wynagrodzenia z tego tytułu, czyli nie pobrano żadnej zaliczki na podatek dochodowy, wówczas nie ma podstawy do wystawienia informacji PIT-11. W takim przypadku pracodawca lub zleceniodawca nie wystawia PIT-11, nawet „zerowego”.

Podstawą do wystawienia PIT-11 jest osiągnięty w roku podatkowym przychód. Ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca (lub zleceniodawca) faktycznie wypłaci wynagrodzenie pracownikowi (zleceniobiorcy) lub postawi je do jego dyspozycji. Dlatego na potrzeby zakresu dat ujętych w informacji PIT-11 należy przyjąć jako datę początkową pierwszy dzień, kiedy nawiązano stosunek pracy lub rozpoczęto wykonywanie pierwszej umowy zlecenia, natomiast jako datę końcową należy przyjąć datę ostatniej wypłaty wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

Jeżeli z tytułu umów zlecenia Państwa pracownik otrzyma ostatnie wynagrodzenie, od którego została pobrana zaliczka na podatek np. 29 grudnia 2010 r., to właśnie ta data będzie właściwa jako data końcowa.

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują również nowe zasady opodatkowania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Należy wówczas pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%. Od takiego przychodu nie są naliczane koszty uzyskania przychodu. Nie należy uwzględniać również pobranego zryczałtowanego podatku w rocznej informacji PIT-11.


WAŻNE!

Nie należy uwzględniać w PIT-11 przychodów z „małych” umów cywilnych, od których został pobrany zryczałtowany 18% podatek.

Podatku zryczałtowanego nie należy bowiem mylić z zaliczką na podatek dochodowy, a PIT-11 wystawia się tylko wówczas, gdy są osiągane przychody podlegające zaliczce.

W Państwa przypadku umowa zlecenia została zawarta z pracownikiem, dlatego zasada ryczałtowego opodatkowania nie mogła mieć zastosowania. W związku z tym przychód z tej umowy musi być opodatkowany na zasadach ogólnych, tzn. stawką 18% przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (20% lub 50%).

Gdyby jednak wcześniejszejsze lub późniejsze umowy zlecenia były zawierane w okresie, gdy ta osoba nie pozostawała z Państwem w stosunku pracy, a jej miesięczny przychód ze zlecenia nie przekraczałby 200 zł, należałoby odprowadzić podatek zryczałtowany 18%. Tak opodatkowanego przychodu nie należy uwzględniać w PIT-11.

Autopromocja

Przychód w wysokości nieprzekraczającej 200 zł nie oznacza jednak automatycznie ryczałtowego opodatkowania. Zgodnie z interpretacją indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie z 19 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB2/415-372/09-4/MK), ryczałtowa forma opodatkowania nie ma zastosowania w przypadku umów zleceń, w których wprost nie jest określona kwota należności, a wynagrodzenie zleceniobiorców jest wynagrodzeniem prowizyjnym. Gdyby więc w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone godzinowo, akordowo czy prowizyjnie, nie należałoby stosować ryczałtowego liczenia podatku, ale ogólne zasady.

Podstawa prawna

 • art. 13 pkt 8, art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 39 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Kiedy w 2024 roku korzystniej jest wziąć urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  REKLAMA

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  REKLAMA

  Narzędzia do analizy kompetencji: Kluczowy element efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi

  W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga precyzyjnej oceny kompetencji pracowników. Narzędzia do analizy kompetencji stają się nieodzownym elementem strategii personalnej, umożliwiając organizacjom zidentyfikowanie mocnych stron pracowników oraz obszarów do rozwoju. 

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  REKLAMA