reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Dokumentacja płacowa > Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Wystarczy przygotować jedną zbiorczą deklarację PIT-11 o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2010 r. Do końca lutego 2011 r. należy wysłać ją do urzędu skarbowego i jeden egzemplarz doręczyć pracownikowi – zleceniobiorcy. Początkową datą widniejącą na PIT-11 powinien być 8 marca 2010 r. (lub data zawarcia umowy o pracę, jeżeli była wcześniejsza), a końcową – dzień ostatniej wypłaty w 2010 r.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje zasada, według której płatnicy (pracodawcy, zleceniodawcy) mają obowiązek przesłać informacje o pobranych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to również przypadków, gdy:

  • pobór zaliczek ustał w ciągu roku (z uwagi np. na rozwiązanie stosunku pracy lub upływ okresu, na jaki została zawarta umowa zlecenia),
  • u jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy z różnych tytułów (np. jedna osoba wykonywała najpierw umowę zlecenia, a następnie po jej upływie została zatrudniona na podstawie umowy o pracę),
  • od jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy kilkakrotnie z tego samego tytułu, a między kolejnymi umowami istniała przerwa.

Wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również uniknąć korygowania informacji PIT-11, gdy np. po ustaniu stosunku pracy (wykonaniu umowy zlecenia) nastąpi dodatkowa wypłata – np. wyrównanie wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji zleceniobiorcą jest Państwa pracownik. Należy mu wystawić jedną zbiorczą informację PIT-11 za 2010 r. zarówno wtedy, gdy zawarty z nim stosunek pracy ustanie w ciągu roku, a umowa zlecenia będzie trwała nadal, jak i wówczas, gdy będą Państwo nawiązywali z nim już tylko umowy cywilnoprawne bądź powtórnie zatrudnią go na podstawie umowy o pracę.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. kadr i płac

Źródło:

INFOR
Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)792.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama