REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Dorota Brzeszczak-Zagrodzka

REKLAMA

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Wystarczy przygotować jedną zbiorczą deklarację PIT-11 o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za 2010 r. Do końca lutego 2011 r. należy wysłać ją do urzędu skarbowego i jeden egzemplarz doręczyć pracownikowi – zleceniobiorcy. Początkową datą widniejącą na PIT-11 powinien być 8 marca 2010 r. (lub data zawarcia umowy o pracę, jeżeli była wcześniejsza), a końcową – dzień ostatniej wypłaty w 2010 r.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje zasada, według której płatnicy (pracodawcy, zleceniodawcy) mają obowiązek przesłać informacje o pobranych i odprowadzonych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Dotyczy to również przypadków, gdy:

  • pobór zaliczek ustał w ciągu roku (z uwagi np. na rozwiązanie stosunku pracy lub upływ okresu, na jaki została zawarta umowa zlecenia),
  • u jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy z różnych tytułów (np. jedna osoba wykonywała najpierw umowę zlecenia, a następnie po jej upływie została zatrudniona na podstawie umowy o pracę),
  • od jednego płatnika w jednym roku pobierane były zaliczki na podatek dochodowy kilkakrotnie z tego samego tytułu, a między kolejnymi umowami istniała przerwa.

Wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala również uniknąć korygowania informacji PIT-11, gdy np. po ustaniu stosunku pracy (wykonaniu umowy zlecenia) nastąpi dodatkowa wypłata – np. wyrównanie wynagrodzenia.

W przedstawionej sytuacji zleceniobiorcą jest Państwa pracownik. Należy mu wystawić jedną zbiorczą informację PIT-11 za 2010 r. zarówno wtedy, gdy zawarty z nim stosunek pracy ustanie w ciągu roku, a umowa zlecenia będzie trwała nadal, jak i wówczas, gdy będą Państwo nawiązywali z nim już tylko umowy cywilnoprawne bądź powtórnie zatrudnią go na podstawie umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli nawiązany z pracownikiem stosunek pracy ustanie w trakcie roku podatkowego, może on wystąpić z pisemnym wnioskiem o wystawienie PIT-11 w ciągu roku. Wówczas będą Państwo zobowiązani do wystawienia mu takiej informacji w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku oraz przesłania jej do urzędu skarbowego (art. 39 ust. 2 updof).

W przypadku umów cywilnoprawnych (zlecenia lub o dzieło) nie ma przepisu, który nakazywałby zleceniodawcy wystawienie informacji PIT-11 w ciągu roku na wniosek podatnika, który ma miejsce zamieszkania w Polsce (art. 42 ust. 4 updof).

WAŻNE!

Jeżeli pracownik, którego stosunek pracy ustał w trakcie roku, wystąpi z wnioskiem o wystawienie PIT-11, należy mu go wydać i wysłać do urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Deklaracja PIT-11 to informacja o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w danym roku podatkowym. Oznacza to, że nawet jeżeli zawarli Państwo z tą samą osobą kilka umów zlecenia, a w ciągu roku podatkowego nie nastąpiła wypłata wynagrodzenia z tego tytułu, czyli nie pobrano żadnej zaliczki na podatek dochodowy, wówczas nie ma podstawy do wystawienia informacji PIT-11. W takim przypadku pracodawca lub zleceniodawca nie wystawia PIT-11, nawet „zerowego”.

Podstawą do wystawienia PIT-11 jest osiągnięty w roku podatkowym przychód. Ma to miejsce wówczas, gdy pracodawca (lub zleceniodawca) faktycznie wypłaci wynagrodzenie pracownikowi (zleceniobiorcy) lub postawi je do jego dyspozycji. Dlatego na potrzeby zakresu dat ujętych w informacji PIT-11 należy przyjąć jako datę początkową pierwszy dzień, kiedy nawiązano stosunek pracy lub rozpoczęto wykonywanie pierwszej umowy zlecenia, natomiast jako datę końcową należy przyjąć datę ostatniej wypłaty wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

Jeżeli z tytułu umów zlecenia Państwa pracownik otrzyma ostatnie wynagrodzenie, od którego została pobrana zaliczka na podatek np. 29 grudnia 2010 r., to właśnie ta data będzie właściwa jako data końcowa.

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują również nowe zasady opodatkowania przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, jeżeli suma należności określonych w umowie lub w umowach zawartych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika z tego samego tytułu nie przekracza miesięcznie od tego samego płatnika kwoty 200 zł (art. 30 ust. 1 pkt 5a updof). Należy wówczas pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 18%. Od takiego przychodu nie są naliczane koszty uzyskania przychodu. Nie należy uwzględniać również pobranego zryczałtowanego podatku w rocznej informacji PIT-11.


WAŻNE!

Nie należy uwzględniać w PIT-11 przychodów z „małych” umów cywilnych, od których został pobrany zryczałtowany 18% podatek.

Podatku zryczałtowanego nie należy bowiem mylić z zaliczką na podatek dochodowy, a PIT-11 wystawia się tylko wówczas, gdy są osiągane przychody podlegające zaliczce.

W Państwa przypadku umowa zlecenia została zawarta z pracownikiem, dlatego zasada ryczałtowego opodatkowania nie mogła mieć zastosowania. W związku z tym przychód z tej umowy musi być opodatkowany na zasadach ogólnych, tzn. stawką 18% przy uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów (20% lub 50%).

Gdyby jednak wcześniejszejsze lub późniejsze umowy zlecenia były zawierane w okresie, gdy ta osoba nie pozostawała z Państwem w stosunku pracy, a jej miesięczny przychód ze zlecenia nie przekraczałby 200 zł, należałoby odprowadzić podatek zryczałtowany 18%. Tak opodatkowanego przychodu nie należy uwzględniać w PIT-11.

Przychód w wysokości nieprzekraczającej 200 zł nie oznacza jednak automatycznie ryczałtowego opodatkowania. Zgodnie z interpretacją indywidualną Izby Skarbowej w Warszawie z 19 sierpnia 2009 r. (sygn. IPPB2/415-372/09-4/MK), ryczałtowa forma opodatkowania nie ma zastosowania w przypadku umów zleceń, w których wprost nie jest określona kwota należności, a wynagrodzenie zleceniobiorców jest wynagrodzeniem prowizyjnym. Gdyby więc w umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone godzinowo, akordowo czy prowizyjnie, nie należałoby stosować ryczałtowego liczenia podatku, ale ogólne zasady.

Podstawa prawna

  • art. 13 pkt 8, art. 30 ust. 1 pkt 5a, art. 39 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

    Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

    120 mln zł dla firm na poprawę BHP

    120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

    Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

    Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

    REKLAMA

    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    REKLAMA

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    REKLAMA