REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania nagród jubileuszowych, nie jest to bowiem świadczenie powszechne ze stosunku pracy. Wielu pracodawców w przepisach pozakodeksowych przewiduje jednak taki bonus.

Wypłacanie nagród jubileuszowych nie ma charakteru obligatoryjnego, jak wynagrodzenie podstawowe za pracę regulowane przepisami Kodeksu pracy czy różnego rodzaju dodatki związane z wykonywaniem pracy.

REKLAMA

Autopromocja

WAŻNE!

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem jednorazowym, przysługującym pracownikowi z tytułu pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas.

Z reguły źródłem przyznawania nagród jubileuszowych są przepisy branżowe bądź wewnątrzzakładowe obejmujące np. danego pracodawcę bądź grupę pracodawców.

Pragmatyki służbowe

Obecnie wiele przepisów branżowych przyznaje prawo do nagrody jubileuszowej. Odpowiednie regulacje w tym zakresie posiadają m.in. nauczyciele, urzędnicy samorządowi, policjanci, pracownicy służby zdrowia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że pracownicy zatrudnieni w odpowiednich sektorach po spełnieniu obowiązujących prawnie kryteriów uzyskują roszczenie o wypłatę tego świadczenia.

Prawo do nagrody jubileuszowej pracowników sfery budżetowej z reguły kształtowane jest bardzo podobnie.

Czy można wykazywać okresy zatrudnienia uprawniające do nagrody jubileuszowej tylko na podstawie świadectwa pracy >>

Przykładowo, nauczyciele za wieloletnią pracę otrzymują nagrodę jubileuszową w wysokości procentowej wynagrodzenia miesięcznego:

 • za 20 lat pracy – 75%,
 • za 25 lat pracy – 100%,
 • za 30 lat pracy – 150%,
 • za 35 lat pracy – 200%,
 • za 40 lat pracy – 250%.

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W przypadku równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody zalicza się jeden z tych okresów. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie miesięczne przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli jest to dla nauczyciela korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Jeżeli na mocy odrębnych przepisów do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych zaliczone zostaną okresy dotychczas niepodlegające zaliczeniu i w dniu wejścia w życie tych przepisów nauczyciel uzyska prawo do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę – najwyższą.

W przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.


Pracownik jest zobowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak odpowiedniej dokumentacji.

REKLAMA

W sprawie nagród jubileuszowych wielokrotnie wypowiadał się również Sąd Najwyższy. Stwierdził on m.in., że gratyfikacja jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym i przepisy płacowe mogą kształtować do niej prawo w sposób samodzielny i swobodny. Jednak pominięcie przy ustalaniu prawa do gratyfikacji pewnych okresów pozostawania w zatrudnieniu, a uwzględnienie innych wymaga wyraźnej regulacji (wyrok SN z 22 stycznia 2002 r., I PKN 820/00).

Natomiast pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi, w którym pracownik podjął zatrudnienie (uchwała SN z 21 maja 1991 r., I PZP 16/91).

Przepisy wewnętrzne

Warunki przyznawania nagród jubileuszowych mogą też określać przepisy zakładowe, np. regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy (zakładowy lub ponadzakładowy) czy też wprost umowa o pracę.

Podkreślenia wymaga fakt, że takie regulacje wcale nie muszą szczegółowo określać warunków jej nabycia. W takiej sytuacji mogą znajdować zastosowanie przepisy zarządzenia w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania. Zarządzenie to już nie obowiązuje, w związku z uchyleniem art. 79 k.p., na podstawie którego było wydane, jednak nadal stosuje się je posiłkowo do czasu objęcia pracowników, których te przepisy dotyczyły, postanowieniami układu zbiorowego pracy lub innymi przepisami prawa pracy. Zarządzenie nie może stanowić samodzielnej podstawy do wypłacenia pracownikowi nagrody jubileuszowej. Określa ono jedynie zasady do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej albo jej wypłaty.

Prawo do nagrody jubileuszowej >>

Przykład

Pracodawca uregulował zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej w następujący sposób:

1. Pracownikom za wieloletnią pracę przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości procentowej wynagrodzenia miesięcznego:

 • 75% po 5 latach pracy,
 • 100% po 10 latach pracy,
 • 150% po 15 latach pracy,
 • 200% po 20 latach pracy,
 • 300% po 25 latach pracy.

2. Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia.

3. W razie równoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden z tych okresów.

4. Pracownicy nabywają prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do nagrody.

5. Wypłata nagrody jubileuszowej powinna nastąpić niezwłocznie po nabyciu przez pracowników prawa do tej nagrody, nie później niż w dniu wypłaty wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik nabył prawo do nagrody.

6. Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze – wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty.

7. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Natomiast jeśli żadne z obowiązujących u pracodawcy przepisów nie określa zasady przyznawania nagrody jubileuszowej, pracownik nie ma żadnej możliwości skutecznego jej dochodzenia.

Gdy pracodawca wprowadził nagrodę jubileuszową, pracownikowi (nawet w przypadku zmiany np. regulaminu wynagradzania i wykreślenia zapisów o nagrodach) przysługuje roszczenie o jej wypłatę. Postanowienia mniej korzystne należy wprowadzić w drodze wypowiedzenia pracownikom dotychczasowych warunków umów o pracę.

Podstawa prawna:

 • orzeczenia Sądu Najwyższego z:

– 22 stycznia 2002 r. (I PKN 820/00, Pr. Pracy 2002/7–8/49),

– 21 maja 1991 r. (I PZP 16/91, OSNC 1992/1/10).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA