| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy należne, ale niewypłacone składniki wynagrodzenia należy oskładkować

Czy należne, ale niewypłacone składniki wynagrodzenia należy oskładkować

Niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 10 września 2009 r., I UZP 5/09).

Witold W. był likwidatorem Spółdzielni Rękodzieło Artystyczne w Ł. Na tym stanowisku pracował od stycznia 1999 r. do grudnia 2005 r. Mimo że za wykonywanie obowiązków likwidatora zostało mu wyznaczone wynagrodzenie, nie otrzymał żadnej wypłaty. Dopiero w II połowie 2006 r. otrzymał zaległe wynagrodzenie za dwa miesiące 1999 r. w łącznej kwocie ok. 11 tys. zł. W listopadzie 2006 r. uzyskał wyrok sądowy, zasądzający na jego rzecz wypłatę zaległego wynagrodzenia za 4 lata pracy (2000–2005) na sumę ponad 410 tys. zł wraz z odsetkami.

Wcześniej Witold W. starał się o świadczenia w ZUS. Jednak nie mógł się wylegitymować żadnym oskładkowanym dochodem, gdyż go nie miał. Spółdzielnia, choć formalnie była jego dłużnikiem, nie wypłacała mu żadnych wynagrodzeń. ZUS również przyjął, że podstawę wymiaru składek za lata pracy Witolda W. w likwidowanej Spółdzielni stanowi 0 zł. ZUS wskazał w decyzji, że skoro pracodawca nie wypłacił wynagrodzenia za pracę, to taka jest podstawa wymiaru składek.

Witold W. odwołał się od decyzji ZUS, żądając przyjęcia za podstawę należnego – choć jeszcze niewypłaconego wynagrodzenia. ZUS wkrótce zmienił pierwotną decyzję, ale uwzględnił jedynie wypłacone w 2006 r. wynagrodzenie za dwa miesiące 1999 r. Co do reszty, podtrzymał swoje zdanie – brak wypłaty oznacza brak podstawy wymiaru składek. Sprawa trafiła więc do sądu.

Sąd I instancji oddalił odwołanie Witolda W., ale sąd apelacyjny przekazał sprawę do wyjaśnienia Sądowi Najwyższemu w formie pytania prawnego. Sąd Najwyższy w 3-osobowym składzie nie rozstrzygnął problemu. Uznając go za poważniejszy, skierował sprawę do rozpoznania przez skład rozszerzony, zadając pytanie prawne:

„Czy niewypłacone pracownikowi wynagrodzenie za pracę (nawet zasądzone) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne”?

Odpowiedź na to pytanie była przecząca. Uzasadniając rozstrzygnięcie sąd odniósł się wprost do ustaw – nie tylko o systemie ubezpieczeń społecznych, ale i podatkowej. Wskazał, że regulujący podstawę wymiaru składek art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje na przychód w rozumieniu art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z kolei przepis ten określa przychód do celów ubezpieczeniowych jako przychody w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby, wykonywania mandatu posła lub senatora, wykonywania pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia integracyjnego i stypendiów wypłacanych bezrobotnym oraz stypendium sportowego, a także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, jak również z tytułu współpracy przy tej działalności lub współpracy przy wykonywaniu umowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »