Prawo do "trzynastki" dla nauczyciela
REKLAMA
Szczegółowe regulacje dotyczące tzw. trzynastek (również dla nauczycieli) zawarte są w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).
REKLAMA
W myśl powyższej ustawy prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Jeżeli pracownik nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa on prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Jednak przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane m.in. w przypadku, gdy nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego następuje z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły (art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym).
Określenie „nawiązanie stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem zgodnie z organizacją pracy szkoły” utożsamiane jest najczęściej z pojęciem roku szkolnego, a więc stosunków pracy nawiązanych od 1 września i trwających co najmniej do 31 sierpnia następnego roku.
W tym przypadku „organizacja pracy szkoły” jest pojęciem szerszym niż rok szkolny, gdyż organizacja ta to nie tylko czas trwania roku szkolnego (w tym ferii szkolnych), ale także inne zadania organizacyjne szkoły, tj. tworzenie planów nauczania, nowych oddziałów w szkole.
Reasumując, podjęcie przez nauczyciela pracy w szkole, także w trakcie roku szkolnego (w tym przypadku 25 września), jest również zatrudnieniem wynikającym z organizacji pracy szkoły.
W tym przypadku ma więc zastosowanie art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym, który przyznaje nauczycielowi prawo do tzw. trzynastki mimo nieprzepracowania w szkole co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat