REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Wynagrodzenie zasadnicze

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przysługuje odszkodowanie w razie śmierci pracodawcy

Tomasz Z. pracował jako mechanik w warsztacie samochodowym. Jego pracodawca zmarł kilka dni temu i umowa o pracę wygasła z tego powodu. Pracownik postanowił domagać się odszkodowania od rodziny zmarłego. Jednak spadkobiercy jego byłego pracodawcy twierdzą, że nie są do tego zobowiązani, ponieważ zamierzają zlikwidować warsztat i nie będą zatrudniać pracowników. Czy ich postępowanie jest prawidłowe?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 r. wynosi 1386 zł.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.

Egzekucja z wynagrodzenia - czy pracodawca może zlekceważyć żądanie komornika

REKLAMA

Czy nieudzielenie pracownikowi informacji o możliwości odwołania do sądu pracy jest naruszeniem przepisów

Zwolniliśmy pracownika w trybie dyscyplinarnym. Ze względu na pośpiech, w piśmie rozwiązującym umowę o pracę nie poinformowaliśmy go o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Czy w tej sytuacji naruszyliśmy przepisy o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy o pracę?

Sporządzenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu

Zaświadczenie ZUS Rp-7 potwierdza osiągnięte przez pracownika zarobki w poszczególnych latach. W razie wszczęcia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego zaświadczenie to może wystawić likwidator lub syndyk.

Zawieszenie prawa do emerytury dla osób kontynuujących zatrudnienie - informacja ZUS

1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizujące ustawę o finansach publicznych. Przepisy te będą miały duże znaczenie dla emerytów kontynuujących zatrudnienie. ZUS informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Czy w ZUS Z-3 wykazać składniki wynagrodzenia, które nie były wliczane do podstawy zasiłku w czasie zatrudnienia

REKLAMA

Możliwość łączenia emerytury z pracą - inicjatywa ustawodawcza prezydenta

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Ostatnio mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy i inspektor znalazł błąd w świadectwie pracy jednego z pracowników. Osoba wypisująca świadectwo wpisała błędny okres zatrudnienia. Ten błąd od razu został przez nas skorygowany i wystawiliśmy pracownikowi nowe świadectwo pracy. Czy w takiej sytuacji możemy dostać mandat od inspektora za ten błąd?

Zatrudnianie emerytów - albo praca, albo emerytura

Przepisy zakładające, że część emerytów będzie musiała wybierać między pracą a emeryturą, powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny (TK). Będziemy się tego domagać - powiedziała przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik-Rostkowska.

Bezrobocie w listopadzie wyniosło 11,7 proc.

Bezrobocie w listopadzie wyniosło 11,7 proc. wobec 11,5 proc. w październiku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Kontrole PIP w 2011 roku

W 2011 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzenie w całym kraju 88 tysięcy kontroli, z czego 30 proc. ma dotyczyć skarg pracowników na pracodawców. Podobną liczbę kontroli przeprowadzono w tym roku. Szczególną uwagą PIP objęte będą sektory budownictwa oraz pozyskiwania i obróbki drewna.

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

Zatrudnianie emerytów - prezydent podpisał ustawę

Osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją - wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Pracownicy likwidowanych gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych

Apel do prezydenta ws. 10-proc. redukcji zatrudnienia w administracji

Obowiązki informacyjne przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę ma skutek tylko dla stosunków pracy istniejących w chwili przejścia. Nie obejmuje więc tych pracowników, z którymi stosunki pracy zostały wcześniej rozwiązane lub wygasły.

Jak prawidłowo udostępniać pracownikowi dokumenty, na podstawie których obliczono jego wynagrodzenie

Naszym pracownikom nie wydajemy pasków wynagrodzeń. Każdy zatrudniony otrzymuje co miesiąc raport ubezpieczeniowy (ZUS RMUA). Ostatnio jeden z pracowników stwierdził, że postępujemy bezprawnie nie przekazując mu co miesiąc informacji o składnikach wynagrodzenia i zaczął kwestionować prawidłowość ich naliczenia. Ponadto wystąpił o udostępnienie mu dokumentów płacowych dotyczących naliczenia wynagrodzenia wszystkich pracowników jego działu. W ten sposób chce wykazać, że wynagrodzenie, jakie otrzymuje, jest niższe w porównaniu do zarobków innych osób w tym dziale. Czy możemy mu udostępnić te dokumenty?

Świadczenia z tytułu rozwiązania umowy o pracę a składki ZUS

Świadczenia pieniężne wypłacane pracownikom w związku z rozwiązaniem umowy o pracę lub jej wygaśnięciem są zwolnione z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Zwolnione ze składek są także dodatkowe świadczenia wypłacane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów płacowych.

Pracodawca nie może przerzucać na pracowników ujemnych skutków swojej działalności

Okoliczności przedstawione pracownikowi na uzasadnienie decyzji o rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie ujawnione w postępowaniu sądowym, muszą być takie same, zaś pracodawca pozbawiony jest możliwości powoływania się przed organem rozstrzygającym spór na inne przyczyny mogące przemawiać za słusznością wypowiedzenia umowy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2010 r.

Czy każda podwyżka pod koniec roku oznacza wyższą wypłatę dla pracownika

Pracodawca, który pod koniec roku decyduje się na zmianę wynagrodzenia pracownika, musi się liczyć z tym, że może to wpłynąć na sposób naliczania nie tylko wynagrodzenia, ale też innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy. Na zmianę naliczeń wpływa także przekroczenie progów skali podatkowej lub podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, do czego dochodzi najczęściej w drugiej połowie roku. Jeśli ten moment nie zostanie uchwycony, konieczna będzie korekta dokumentacji.

Zwolnienie dyscyplinarne

Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat

Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2011 r.

Kiedy choremu można wręczyć wypowiedzenie

Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.

Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia.

Od marca 2011 r. zatrudnianie emerytów będzie zbyt kosztowne

Zatrudnienie emerytów z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności od marca 2011 r. będzie zbyt kosztowne. Na takie osoby pracodawca nie uzyska już dofinansowania do wynagrodzeń.

Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne

Zawieszanie dofinansowań dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne powinno być ostatecznością popartą kompleksową i rzetelną analizą ich kondycji finansowej. Jeśli taką decyzję podejmie się pochopnie – może to oznaczać zniszczenie firmy, która daje pracę niepełnosprawnym – podkreślają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa

W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa.

Czy po rozwiązaniu umowy o pracę z emerytem pracodawca powinien przesłać do ZUS zaświadczenie o jego zatrudnieniu

Naruszenie dobra osobistego pracownika

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

Likwidacja podmiotów sektora finansów publicznych a obowiązki w zakresie prawa pracy

Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę?

Minimalne wynagrodzenie w 2011 r. i jego wpływ na inne stawki

W 2011 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wzrośnie do kwoty 1386 zł (o 69 zł), a dla pracowników w pierwszym roku pracy do kwoty 1108,80 zł (o 55,20 zł). Z podniesieniem płacy minimalnej związana jest zmiana również innych limitów, świadczeń czy stawek.

Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Wypłata pensji czy innych świadczeń pieniężnych to nie jedyny sposób wynagrodzenia osób świadczących usługi na rzecz spółki akcyjnej. Wyposażenie takich osób np. w imienne świadectwa założycielskie może być dla obydwu stron bardziej korzystne.

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o ponowne zatrudnienie. Pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić takiego pracownika, jeśli przyjął do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni.

Nie każde uchybienie w wykonaniu obowiązku uzasadnia zwolnienie bez wypowiedzenia

Pracodawca ma prawo dyscyplinarnie zwolnić pracownika z powodu niezłożenia oświadczenia majątkowego w terminie. Nie może jednak z tego korzystać wbrew zasadom współżycia społecznego. Pogorszenia stanu zdrowia i towarzyszące temu stany psychiczne nie mogą stanowić okoliczności obciążającej. Świadczą o niezawinionym uchybieniu obowiązkowi złożenia oświadczenia majątkowego. W żadnym wypadku nie da się w takich warunkach przypisać jakiegokolwiek stopnia winy – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 25 maja 2010 r.

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji publicznej - brak jasnych kryteriów zwolnień

Pracodawcy RP już na etapie projektowania ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych wskazywali, że dokument nie zawiera żadnych przesłanek co do wyboru pracowników, z którymi stosunek pracy ma zostać rozwiązany.

Staż pracy a praca w gospodarstwie rolnym

Jeden z moich pracowników przyniósł ostatnio zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym. Dodam, że w naszej firmie nie obowiązuje regulamin wynagradzania, a pracownicy otrzymują stałą stawkę miesięczną, nie wypłacamy żadnych dodatków. Czy muszę zaliczyć okres pracy w tym gospodarstwie do jego okresu pracy?

Nabywanie prawa do świadczeń przedemerytalnych

W razie utraty pracy lub prawa do renty albo upadłości własnej firmy można ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Należy jednak zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i przynajmniej przez 6 miesięcy pobierać zasiłek dla bezrobotnych.

Potrącenie alimentów z wynagrodzenia

W listopadzie wzrosło bezrobocie - czy ostra zima zmniejszy liczbę osób zatrudnionych

Szacunkowa stopa bezrobocia w listopadzie 2010 r. wyniosła 11,8 proc. i w porównaniu do października wzrosła średnio o 0,3 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych

Jeśli dochód z pracy osoby pobierającej zasiłek przedemerytalny przekroczy 25 proc. średniego wynagrodzenia, to zasiłek zostanie takiej osobie zmniejszony - wynika ze znowelizowanej przez Sejm ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Dodatki do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia mogą być obligatoryjne i fakultatywne. Prawo do pierwszych z nich przyznają przepisy prawa pracy, drugie – mogą być określone w przepisach wewnętrznych.

Ostra zima spowoduje wzrost bezrobocia

Stopa bezrobocia wzrośnie w listopadzie i grudniu o 0,1-0,2 pkt proc. - uważa wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Jej zdaniem długa i mroźna zima może przyczynić się do gwałtowniejszego wzrostu bezrobocia od grudnia do lutego.

REKLAMA