reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Wynagrodzeniowe i pozawynagrodzeniowe świadczenia pieniężne

Do składników wynagrodzenia należą tylko te świadczenia pieniężne, które są związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku, np. premie.

Pracownik za określoną jednostkę czasu pracy może domagać się wynagrodzenia ustalonego w obowiązującej go umowie o pracę. Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają układy zbiorowe pracy (art. 771 § 1 k.p.). Z treści przywołanego przepisu wynika, że prawo pracy przewiduje 2 rodzaje świadczeń pieniężnych – świadczenia pieniężne o charakterze wynagrodzeniowym oraz świadczenia pieniężne niemające charakteru wynagrodzeniowego, ale pochodzące ze stosunku pracy – przyznane pracownikowi na mocy wiążącej go umowy o pracę lub przepisów wewnątrzzakładowych obowiązujących u danego pracodawcy.

Świadczenia pieniężne o charakterze wynagrodzeniowym

Wynagrodzenie pracownika powinno być tak ustalone, aby odpowiadało przede wszystkim rodzajowi wykonywanej przez niego pracy oraz kwalifikacjom wymaganym przy jej realizacji. Ponadto wynagrodzenie przyznane pracownikowi powinno być uzależnione również od ilości i jakości świadczonej przez pracownika pracy.

Wynagrodzenie jako świadczenie pieniężne ze stosunku pracy stanowi rekompensatę za wykonaną przez pracownika pracę, a co za tym idzie, za wypełnione przez niego obowiązki. Jest więc niczym innym jak ekwiwalentem pieniężnym za wykonane przez niego zadania.

Podstawowym składnikiem wynagrodzenia jest ten, który rekompensuje wykonaną przez pracownika pracę. Mowa tu o wynagrodzeniu zasadniczym określonym stawką godzinową lub miesięczną czy wynagrodzeniu prowizyjnym, którego wysokość uzależniona jest od nakładów pracy poczynionych przez pracownika, a w rezultacie – efektów jego wysiłków.

Przykład

Pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy kredytowego ma prawo do wynagrodzenia w formie prowizji w wysokości 1% od wartości wypłaconych w danym miesiącu kredytów, których udzielił klientom, zawierając z nimi umowy kredytowe.

Oprócz podstawowego składnika wynagrodzenia, mającego za zadanie zrekompensowanie pracownikowi wykonanych przez niego obowiązków, ma on również prawo do tzw. dodatkowych składników wynagrodzenia, które związane są z wykonywaniem przez niego pracy, ale do których prawo powstaje po spełnieniu dodatkowych przesłanek lub powstaniu dodatkowych okoliczności. Chodzi tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju dodatki do wynagrodzenia, ryczałty czy premie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama