reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

ZUS zwróci Państwu nadpłatę tylko na Państwa pisemny wniosek, jeśli nie mają Państwo zaległości w opłacaniu składek. W przeciwnym przypadku nadpłatę zaliczy na poczet zaległych składek. Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych składek z jego wynagrodzenia. Powinien go otrzymać za Państwa pośrednictwem – niezależnie od tego, czy będą się Państwo zwracać do ZUS o zwrot nadpłaty.

UZASADNIENIE

Gdy płatnik składek ustali, że przychód pracownika osiągnął kwotę 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to 94 380 zł), ma obowiązek zaprzestać potrącania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 19 ust. 3 ustawy systemowej). Nie ma jednak takiej możliwości, jeśli ubezpieczony osiąga przychód z kilku tytułów i nie poinformuje o fakcie przekroczenia podstawy wymiaru.

Jeśli płatnik opłaci te składki, mimo że już nie powinien, może odzyskać nadpłatę. W tym celu musi przede wszystkim skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone za pracownika. Korekta dotyczy nie tylko podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale również składki na ubezpieczenie zdrowotne (która została zaniżona przez obniżenie podstawy jej wymiaru o nienależne składki emerytalno-rentowe). Jeśli płatnik nie złoży prawidłowych dokumentów rozliczeniowych, uniemożliwi ZUS ustalenie nadpłaty.

Powstałą nadpłatę składek płatnik może rozliczyć na poczet bieżących lub przyszłych składek lub wystąpić o ich zwrot – ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek. Gdy płatnik ma takie zaległości, nienależnie opłacone składki ZUS z urzędu zalicza na poczet zaległych składek.

Płatnik powinien złożyć wniosek o zwrot nadpłaty po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi, chyba że nie stanowią więcej niż 5% najniższego wynagrodzenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama