| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

ZUS zwróci Państwu nadpłatę tylko na Państwa pisemny wniosek, jeśli nie mają Państwo zaległości w opłacaniu składek. W przeciwnym przypadku nadpłatę zaliczy na poczet zaległych składek. Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych składek z jego wynagrodzenia. Powinien go otrzymać za Państwa pośrednictwem – niezależnie od tego, czy będą się Państwo zwracać do ZUS o zwrot nadpłaty.

UZASADNIENIE

Gdy płatnik składek ustali, że przychód pracownika osiągnął kwotę 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to 94 380 zł), ma obowiązek zaprzestać potrącania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 19 ust. 3 ustawy systemowej). Nie ma jednak takiej możliwości, jeśli ubezpieczony osiąga przychód z kilku tytułów i nie poinformuje o fakcie przekroczenia podstawy wymiaru.

Jeśli płatnik opłaci te składki, mimo że już nie powinien, może odzyskać nadpłatę. W tym celu musi przede wszystkim skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone za pracownika. Korekta dotyczy nie tylko podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale również składki na ubezpieczenie zdrowotne (która została zaniżona przez obniżenie podstawy jej wymiaru o nienależne składki emerytalno-rentowe). Jeśli płatnik nie złoży prawidłowych dokumentów rozliczeniowych, uniemożliwi ZUS ustalenie nadpłaty.

Powstałą nadpłatę składek płatnik może rozliczyć na poczet bieżących lub przyszłych składek lub wystąpić o ich zwrot – ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek. Gdy płatnik ma takie zaległości, nienależnie opłacone składki ZUS z urzędu zalicza na poczet zaległych składek.

Płatnik powinien złożyć wniosek o zwrot nadpłaty po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi, chyba że nie stanowią więcej niż 5% najniższego wynagrodzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »