Kategorie

Jak zwrócić się do ZUS o zwrot nadpłaconych składek

Joanna Grzelińska-Darłak
DGP
Jeden z pracowników poinformował nas, że powinniśmy przestać opłacać za niego składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bo w lutym pracował na zlecenie i osiągnął z tego tytułu dość wysoki przychód. Okazało się, że już w raporcie za październik br. powinniśmy naliczyć te składki od części wynagrodzenia. Czy ZUS zwróci nam te składki? Czy pracownik ma prawo do zwrotu, skoro nie poinformował w odpowiednim czasie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek?

ZUS zwróci Państwu nadpłatę tylko na Państwa pisemny wniosek, jeśli nie mają Państwo zaległości w opłacaniu składek. W przeciwnym przypadku nadpłatę zaliczy na poczet zaległych składek. Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych składek z jego wynagrodzenia. Powinien go otrzymać za Państwa pośrednictwem – niezależnie od tego, czy będą się Państwo zwracać do ZUS o zwrot nadpłaty.

UZASADNIENIE

Gdy płatnik składek ustali, że przychód pracownika osiągnął kwotę 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (w 2010 r. jest to 94 380 zł), ma obowiązek zaprzestać potrącania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 19 ust. 3 ustawy systemowej). Nie ma jednak takiej możliwości, jeśli ubezpieczony osiąga przychód z kilku tytułów i nie poinformuje o fakcie przekroczenia podstawy wymiaru.

Jeśli płatnik opłaci te składki, mimo że już nie powinien, może odzyskać nadpłatę. W tym celu musi przede wszystkim skorygować dokumenty rozliczeniowe złożone za pracownika. Korekta dotyczy nie tylko podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ale również składki na ubezpieczenie zdrowotne (która została zaniżona przez obniżenie podstawy jej wymiaru o nienależne składki emerytalno-rentowe). Jeśli płatnik nie złoży prawidłowych dokumentów rozliczeniowych, uniemożliwi ZUS ustalenie nadpłaty.

Powstałą nadpłatę składek płatnik może rozliczyć na poczet bieżących lub przyszłych składek lub wystąpić o ich zwrot – ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek. Gdy płatnik ma takie zaległości, nienależnie opłacone składki ZUS z urzędu zalicza na poczet zaległych składek.

Płatnik powinien złożyć wniosek o zwrot nadpłaty po stwierdzeniu, że składki zostały nienależnie opłacone, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia z ZUS o kwocie nienależnie opłaconych składek. Nienależnie opłacone składki podlegają zwrotowi, chyba że nie stanowią więcej niż 5% najniższego wynagrodzenia.


We wniosku płatnik powinien wskazać całą kwotę nadpłaty – tj. zarówno składek opłaconych z własnych środków, jak i składek pobranych nienależnie z wynagrodzenia pracownika. Przy czym ZUS zwraca nadpłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszoną o niedopłatę składki na ubezpieczenie zdrowotne.

ZUS zwraca nadpłacone składki w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku o ich zwrot. Jeżeli nie zwróci ich w powyższym terminie, płatnik ma prawo do zwrotu z oprocentowaniem w wysokości równiej odsetkom za zwłokę pobieranym od zaległości podatkowych, należnych od dnia złożenia wniosku.

Płatnik ma obowiązek zwrócić ubezpieczonemu część składek pobranych nienależnie z jego przychodu niezależnie od tego, czy wystąpi o zwrot nadpłaty, czy zostanie ona zaliczona na bieżące zobowiązania płatnika. Oczywiście, pracownik ma prawo do zwrotu nadpłaty składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości pomniejszonej o kwotę niedopłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Pracownik ma prawo do zwrotu nienależnie pobranych z jego wynagrodzenia składek, nawet jeśli ponosi winę za zbyt późne poinformowanie o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek. Pracownik ponosi odpowiedzialność tylko wówczas, gdy złoży pracodawcy nieprawidłowe oświadczenie dotyczące przekroczenia 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, na podstawie którego powstanie zadłużenie z tytułu składek (tj. gdy na podstawie jego oświadczenia nie zostaną opłacone należne składki, bo pracownik poda nieprawdziwą informację o tym, że jego przychód przekroczył roczną podstawę wymiaru).

Podstawa prawna

 • art. 19 ust. 1 i ust. 3, art. 24 ust. 6a, ust. 6b, ust. 6c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),
 • § 10 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
148,20 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.