reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę?

Prawo do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione od trybu rozwiązania stosunku pracy, ale od zmiany statusu pracownika lub pracownika–emeryta na status wyłącznie emeryta. Dlatego, jeśli pracownikowi nie wypłacono wcześniej odprawy emerytalnej lub rentowej, należy ją wypłacić.

Uprawnienie do uzyskania odprawy emerytalnej określa art. 921 k.p., który stanowi, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Przepisy Kodeksu pracy posługują się pojęciem „ustanie stosunku pracy”. Oznacza to, że prawo do odprawy nie jest uzależnione ani od sposobu rozwiązania stosunku pracy, ani od tego, który z podmiotów dokonuje jego rozwiązania. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę albo rentę następuje w zbiegu z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy.

Jak potwierdza najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego, związek ustania stosunku pracy z przejściem na emeryturę lub rentę nie musi być przyczynowo-skutkowy, może być tylko funkcjonalny albo czasowy. Oznacza to, że przyczyną rozwiązania stosunku pracy nie musi być przejście na emeryturę. Wystarczy, aby bezpośrednio po rozwiązaniu stosunku pracy z innych przyczyn pracownik skorzystał z uprawnień emerytalnych. Jak podkreśla Sąd Najwyższy, prawo do pieniężnej odprawy emerytalnej lub rentowej należy do płacowych uprawnień pracowniczych, których można pozbawić pracownika wyłącznie w razie wystąpienia normatywnie określonej przeszkody (przesłanki negatywnej) jego nabycia. Może nią być np. zakaz ponownego nabycia tego prawa przez pracownika, który wcześniej otrzymał odprawę z tego samego tytułu.

Należy również wyjaśnić, że przejściem na emeryturę jest zmiana statusu pracownika lub pracownika–emeryta na status wyłącznie emeryta. Następuje ona wyłącznie przez ustanie stosunku pracy. Tak więc zarówno pracownik, który ma ustalone prawo do emerytury, ale nie rozwiązał stosunku pracy, jak i pracownik pobierający emeryturę w czasie stosunku pracy przechodzi na emeryturę dopiero po ustaniu tego zatrudnienia i z tą chwilą nabywa prawo do odprawy emerytalnej.

Reasumując, prawo do odprawy emerytalnej nabędzie także pracownik zwolniony na podstawie art. 52 k.p., jeśli w związku z ustaniem stosunku pracy przejdzie na emeryturę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama