Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie
REKLAMA
Prawo do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione od trybu rozwiązania stosunku pracy, ale od zmiany statusu pracownika lub pracownika–emeryta na status wyłącznie emeryta. Dlatego, jeśli pracownikowi nie wypłacono wcześniej odprawy emerytalnej lub rentowej, należy ją wypłacić.
Uprawnienie do uzyskania odprawy emerytalnej określa art. 921 k.p., który stanowi, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Przepisy Kodeksu pracy posługują się pojęciem „ustanie stosunku pracy”. Oznacza to, że prawo do odprawy nie jest uzależnione ani od sposobu rozwiązania stosunku pracy, ani od tego, który z podmiotów dokonuje jego rozwiązania. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę albo rentę następuje w zbiegu z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat