reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Obowiązek zatrudnienia pracownika zwolnionego w ramach zwolnień grupowych

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o ponowne zatrudnienie. Pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić takiego pracownika, jeśli przyjął do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni.

Pracownik zwolniony w ramach zwolnień grupowych ma prawo ubiegać się o powrót do firmy w ciągu roku od rozwiązania stosunku pracy. Natomiast pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika, jeśli ponownie przyjmuje do pracy osoby w grupie zawodowej, do której należeli zwolnieni (art. 9 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Pracownik musi zgłosić zamiar podjęcia zatrudnienia w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy. Natomiast pracodawca powinien ponownie zatrudnić takiego pracownika w okresie 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia.

Ogłoszenie upadłości nie uprawnia pracodawcy do zwalniania pracowników >>

A zatem, aby pracownik mógł być ponownie zatrudniony, muszą zostać spełnione łącznie wszystkie ww. warunki.

Z upływem roku pracownik traci uprawnienie do żądania ponownego zatrudnienia. Ponowne zatrudnienie pracownika w tej samej grupie zawodowej powinno być interpretowane z uwzględnieniem sytuacji konkretnego zakładu pracy, jego charakteru, rodzaju wykonywanych zadań i wymaganego przygotowania pracowników. Ustawowe określenie „grupa zawodowa” obejmuje nie tylko zespół pracowników wykonujących ściśle określony zawód bądź pracowników spełniających w zakładzie pracy takie same funkcje (czynności), ale również pracowników o podobnych kwalifikacjach realizujących określone zbliżone rodzajowo zadania.

"Dyscyplinarka" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama