| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Podstawową funkcją prawa pracy jest ochrona zatrudnienia. Jednak spółdzielczy stosunek pracy zapewnia pracownikom o wiele większą stabilność zatrudnienia niż „zwykłe” umowy o pracę.

Spółdzielczy stosunek pracy jest nawiązywany między spółdzielnią pracy a jej członkami na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Do tej umowy stosuje się w pierwszej kolejności przepisy ustawy – Prawo spółdzielcze, a dopiero w drugiej kolejności, w razie gdy dana kwestia nie została uregulowana w Prawie spółdzielczym – przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych z zakresu prawa pracy (wyrok SN z 19 lutego 2010 r., II PK 221/09).

Prawo spółdzielcze przewiduje wiele regulacji, które gwarantują pracownikom stabilność zatrudnienia w sposób odmienny niż przepisy niespółdzielczego prawa pracy.

Obowiązek zatrudnienia

Podstawą stabilności spółdzielczego zatrudnienia jest obowiązek nawiązania i pozostawania w spółdzielczym stosunku pracy przez spółdzielnię pracy i jej członka. Z punktu widzenia pracownika obowiązek ten oznacza, że ma on roszczenie o zawarcie spółdzielczej umowy o pracę (przez cały czas trwania członkostwa). Natomiast spółdzielnia ma obowiązek takiemu roszczeniu zadośćuczynić, chyba że zawarcie takiej umowy jest niemożliwe i spółdzielnia nie ponosi za to winy.

Obowiązek nawiązania spółdzielczego stosunku pracy powstaje nawet w sytuacji, w której dotychczasowy pracownik niebędący członkiem spółdzielni stał się następnie jej członkiem (wyrok SN z 5 maja 1999 r., I PKN 677/98).

WAŻNE!

Jeżeli ze swojej winy spółdzielnia odmówiła zawarcia spółdzielczej umowy o pracę, to nawet po zakończeniu członkostwa członek spółdzielni ma prawo dochodzić naprawienia szkody z tym związanej.

Taka regulacja gwarantuje pracownikowi przede wszystkim możliwość bycia zatrudnionym, co w obecnych czasach jest niezwykle cenne. Gwarancję tę wzmacniają regulacje dotyczące samego członkostwa w spółdzielni.

Pozbawienie członka spółdzielni jego statusu jest możliwe albo z jego inicjatywy (za wypowiedzeniem), albo poprzez wykluczenie ze spółdzielni z powodów określonych w statucie lub wykreślenie z rejestru członków spółdzielni. Zarówno wykluczenie, jak i wykreślenie może nastąpić jedynie z powodu niewykonywania obowiązków statutowych. A zatem jest to kategoria dość ścisła, niepozostawiająca pola do dyskretnego wykluczenia lub wykreślenia członka.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Resiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »