Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne
REKLAMA
Z najnowszych informacji wynika, że już kilkuset firmom zatrudniającym tysiące osób niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymał dofinansowania do wynagrodzeń. Dopadł je tzw. wzór Altmana – czyli skomplikowany system, który pozwala określić kondycję finansową firmy, a także przewidzieć, czy grozi jej upadłość. Od wyniku tego testu zależy, czy firma dostanie dofinansowanie. Pomoc ze środków funduszu nie może zostać bowiem wypłacona pracodawcy, który znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub jest zagrożony utratą płynności finansowej.
REKLAMA
PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>
"Niestety mamy liczne sygnały od firm, że system ten zupełnie nie jest dostosowany do polskich warunków funkcjonowania przedsiębiorstw i wiele firm, których kondycja finansowa wcale nie jest najgorsza, traci dofinansowania" – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno–gospodarczych Pracodawców RP.
Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw >>
Czasem do wstrzymania dofinansowania wystarczy to, że firma wzięła kredyt na nowe inwestycje, albo nie dosłała jakiegoś dokumentu, który był potrzebny do analizy kondycji firmy. "Oczywiście reguła, że nie powinno się wspierać finansowo upadających przedsiębiorstw i marnować publicznych pieniędzy jest jak najbardziej słuszna, ale problemem jest to, że już w trakcie samego prześwietlania firmy wstrzymuje się wsparcie, a czasem taki proces trwa nawet kilka miesięcy" – mówi Janczewska. Nawet jeśli w efekcie okaże się, że firma spełnia jednak kryteria, to wielomiesięczna utrata dofinansowania dla wielu firm może oznaczać znaczne pogorszenie się warunków. "Absurd tej całej sytuacji polega właśnie na tym, że w chwili zawieszania dofinansowania firma mogła wcale nie być w złej kondycji finansowej. Jednak już po paru miesiącach jej płynność może być zagrożona i będzie wręcz musiała zwalniać niepełnosprawnych pracowników, a nawet ogłosić upadłość" – dodaje Janczewska.
Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>
Dlatego w ocenie Pracodawców RP PFRON powinien wstrzymywać wypłaty dopiero, gdy zakończy proces ustalania kondycji finansowej firmy. "Samo rozpoczęcie takiej procedury wyjaśniającej nie powinno owocować tak drastycznym rozwiązaniem. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby działało w Polsce jak najwięcej firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, a w momencie gorszej koniunktury powinniśmy je chronić i wspierać" – uważa Janczewska.
POPON pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat