reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne

Zawieszanie dofinansowań z PFRON dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne

Zawieszanie dofinansowań dla firm zatrudniających osoby niepełnosprawne powinno być ostatecznością popartą kompleksową i rzetelną analizą ich kondycji finansowej. Jeśli taką decyzję podejmie się pochopnie – może to oznaczać zniszczenie firmy, która daje pracę niepełnosprawnym – podkreślają Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.

Z najnowszych informacji wynika, że już kilkuset firmom zatrudniającym tysiące osób niepełnosprawnych Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymał dofinansowania do wynagrodzeń. Dopadł je tzw. wzór Altmana – czyli skomplikowany system, który pozwala określić kondycję finansową firmy, a także przewidzieć, czy grozi jej upadłość. Od wyniku tego testu zależy, czy firma dostanie dofinansowanie. Pomoc ze środków funduszu nie może zostać bowiem wypłacona pracodawcy, który znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej lub jest zagrożony utratą płynności finansowej.

PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych >>

"Niestety mamy liczne sygnały od firm, że system ten zupełnie nie jest dostosowany do polskich warunków funkcjonowania przedsiębiorstw i wiele firm, których kondycja finansowa wcale nie jest najgorsza, traci dofinansowania" – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno–gospodarczych Pracodawców RP.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw >>

Czasem do wstrzymania dofinansowania wystarczy to, że firma wzięła kredyt na nowe inwestycje, albo nie dosłała jakiegoś dokumentu, który był potrzebny do analizy kondycji firmy. "Oczywiście reguła, że nie powinno się wspierać finansowo upadających przedsiębiorstw i marnować publicznych pieniędzy jest jak najbardziej słuszna, ale problemem jest to, że już w trakcie samego prześwietlania firmy wstrzymuje się wsparcie, a czasem taki proces trwa nawet kilka miesięcy" – mówi Janczewska. Nawet jeśli w efekcie okaże się, że firma spełnia jednak kryteria, to wielomiesięczna utrata dofinansowania dla wielu firm może oznaczać znaczne pogorszenie się warunków. "Absurd tej całej sytuacji polega właśnie na tym, że w chwili zawieszania dofinansowania firma mogła wcale nie być w złej kondycji finansowej. Jednak już po paru miesiącach jej płynność może być zagrożona i będzie wręcz musiała zwalniać niepełnosprawnych pracowników, a nawet ogłosić upadłość" – dodaje Janczewska.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>

Dlatego w ocenie Pracodawców RP PFRON powinien wstrzymywać wypłaty dopiero, gdy zakończy proces ustalania kondycji finansowej firmy. "Samo rozpoczęcie takiej procedury wyjaśniającej nie powinno owocować tak drastycznym rozwiązaniem. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby działało w Polsce jak najwięcej firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnością, a w momencie gorszej koniunktury powinniśmy je chronić i wspierać" – uważa Janczewska.

POPON pomaga osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama