REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pozwanym zawsze jest podmiot, który zwolnił pracownika

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury został zatrudniony przez burmistrza miasta. Umowa o pracę została z dyrektorem rozwiązana w drodze wypowiedzenia, które m.in. podpisał burmistrz. Pracownik ten odwołał się od złożonego wypowiedzenia, wskazując burmistrza jako pozwanego. Mamy jednak wątpliwości co do prawidłowości określenia strony pozwanej. Czy pracownik w procesie o przywrócenie do pracy powinien pozwać burmistrza?

Odprawa emerytalna i rentowa

Odprawa emerytalno-rentowa to jednorazowe świadczenie pieniężne. Wypłacane jest przez pracodawcę pracownikowi, którego stosunek pracy ustał w związku z jego przejściem na emeryturę lub rentę.

Pozakodeksowa ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem przewidziana w przepisach Kodeksu pracy jest uzupełniana przez przepisy innych ustaw. Regulacje te z reguły odnoszą się do konkretnych grup pracowników chronionych ze względu na charakter świadczonej pracy czy pełnione funkcje społeczne lub obywatelskie.

Czy trzeba poprawić błąd w świadectwie pracy, jeżeli pracownik nie wystąpił o jego sprostowanie

Wystawiliśmy pracownicy świadectwo pracy, w którym popełniliśmy błąd (nie podaliśmy okresu urlopu bezpłatnego, z którego korzystała pracownica w czasie trwania stosunku pracy). Pracownica nie zwróciła się o sprostowanie świadectwa pracy. Czy w tej sytuacji możemy z własnej inicjatywy wystawić poprawne świadectwo pracy? Jeżeli tak, to w jaki sposób powinno ono zostać przekazane osobie, której dotyczy?

REKLAMA

Racjonalizacja zatrudnienia w administracji

Rząd zamierza zwolnić z pracy w przyszłym roku co dziesiątego urzędnika. Projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia zakłada zwolnienia w ministerstwach, urzędach wojewódzkich, agencjach rządowych, ZUS, KRUS, NFZ, NFOŚ i PFRON, a nawet w urzędach skarbowych. Nie wyklucza też obniżki wynagrodzeń i skracania czasu pracy.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Czy zapewnienie pracownikowi firmowego lokalu i bezpłatnego przejazdu w celach prywatnych jest jego przychodem

Nasza firma ma filie w różnych miastach w Polsce. Posiadamy lokale (pokoje) przystosowane do zapewnienia noclegu i pobytu w nich pracownikom w delegacjach. W czasie urlopowym chcielibyśmy udostępniać pracownikom pokoje w innych miastach (np. pracownikowi z Warszawy pokój w oddziale firmy w Gdańsku, Krakowie itp.). Istnieje również możliwość dojazdu na koszt firmy (np. samochodem służbowym z przedstawicielem handlowym, który kieruje pojazdem). Czy będzie to przychód u pracownika? Co z podatkiem i składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,3 proc.

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w sierpniu 11,3 proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Czy zwrot wydatków za telefon pracownika podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Nasz pracownik wykorzystuje swój telefon do celów służbowych. Czy zwrot wydatków za takie rozmowy będzie zwolniony z podatku? Czy taki zwrot może być dokonywany w ramach stałego ryczałtu dla pracownika? Czy należy zaliczyć go do podstawy wymiaru składek? Czy ewentualny zwrot kosztu abonamentu może być zwolniony z podatku?

Przywrócenie do pracy związkowca

Niemożność przywrócenia do pracy bezprawnie zwolnionego związkowca zatrudnionego na czas określony jest niezgodna z Konstytucją RP – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę

Przepisy prawa pracy w sposób uprzywilejowany traktują pewne kategorie pracowników, stąd wypowiadanie umów o pracę tym pracownikom obwarowane jest dodatkowymi obostrzeniami.

W jaki sposób rozmawiać z odchodzącym pracownikiem?

Jestem menedżerem ds. personalnych w firmie produkcyjnej. Od lat funkcjonujemy z powodzeniem na rynku, ale ostatnie półtora roku nie należało do najlepszych. Mamy do czynienia z wieloma odejściami, a przecież polityka firmy sprzyja stabilizacji i rozwojowi. Nasze działania zawsze zdawały egzamin i mogliśmy szczycić się niewielką fluktuacją kadr, a teraz wszystko wymyka się spod kontroli. Jestem pewna, że nie chodzi o zarobki, ponieważ pracownicy podejmują zatrudnienie u konkurencji na podobnych warunkach. Przyznam, że decyzje o zwolnieniach nie są dla mnie całkiem zrozumiałe.

Czy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy podlegającej ochronie przedemerytalnej należy się odszkodowanie

Jedna z naszych pracownic w wieku 58 lat posiada 31-letni staż pracy, obejmujący 19 lat pracy w szczególnych warunkach. Z uwagi na likwidację jej stanowiska pracy zamierzamy wręczyć jej wypowiedzenie umowy o pracę. Jaką maksymalną wysokość odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy mógłby ewentualnie zasądzić sąd na rzecz pracownicy?

Czy firmowe spotkania integracyjne stanowią przychód pracowników

Celem spotkań (imprez) integracyjnych jest pogłębianie więzi między pracownikami oraz pracowników z firmą. Takie spotkania motywują również pracowników do lepszej pracy, a tym samym mogą wpływać na zwiększenie przychodów firmy. Istnieją jednak wątpliwości, czy z tego tytułu pracownicy osiągają przychód. Organy podatkowe starają się wykazać, że taki przychód należy ustalić dzieląc podział kosztów organizacji spotkania na wszystkich uczestniczących w nim pracowników. Natomiast sądy mają odmienne stanowisko w tej kwestii.

Zwolnienie działacza związkowego bez zgody związku zawodowego

Mimo naruszenia zakazu rozwiązania umowy z działaczem związkowym bez zgody zakładowej organizacji związkowej sąd może zamiast przywrócenia zainteresowanego do pracy zasądzić odszkodowanie.

Ile deklaracji PIT-11 należy wystawić w roku z tytułu zawarcia kilku umów zlecenia z tą samą osobą

Nasza firma zawarła kilka umów zlecenia z jednym pracownikiem w różnych okresach 2010 r. Pierwsza umowa została zawarta od 8 do 31 marca 2010 r., następna od 19 kwietnia do 31 maja 2010 r., kolejne od 1 do 11 czerwca 2010 r. i od 1 do 31 lipca 2010 r. Kiedy powinniśmy wystawić PIT-11 temu zleceniobiorcy – do końca lutego 2011 r. czy po zakończeniu każdej umowy? W jaki sposób prawidłowo wystawić PIT-11 – czy wystarczy jeden dla wszystkich umów, czy dla każdej umowy należy przygotować osobno? Jakie daty powinny widnieć w PIT?

Kiedy można pominąć konsultację ze związkiem zawodowym przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Kilka miesięcy temu skonsultowaliśmy ze związkiem zawodowym wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi z powodu jego częstych zwolnień lekarskich. Związek zawodowy bronił tego pracownika, a my nie zdążyliśmy doręczyć mu wypowiedzenia, ponieważ ponownie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie należy do związku, a przewodniczący związku powiedział, że już więcej nie będzie reprezentował pracownika. Czy w takiej sytuacji możemy pominąć pytanie do związku o reprezentację pracownika i bez konsultacji ze związkiem wręczyć mu wypowiedzenie?

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Podatek i składki od odprawy pośmiertnej

Żonie i dzieciom zmarłego pracownika będziemy wypłacać odprawę pośmiertną. Czy od tego świadczenia należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Pracujący emeryci - obowiązek rozwiązania umowy o pracę

Pracujący emeryci nie stracą świadczeń z ZUS. Ci, którzy po uzyskaniu prawa do emerytury nadal zechcą pracować, będą jednak musieli rozwiązać umowę o pracę, a potem zawrzeć nową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Świadczenia socjalne

Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy. Czy w moim przypadku kwotą wolną od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika – w związku z finansowaniem działalności socjalnej – rzeczowych świadczeń w kwocie łącznie 380 zł. Czy też kwota tych zwolnień dotyczy poszczególnych zakładów pracy?

Pracodawcy powinni zapłacić podatek od pakietów medycznych dla pracowników

Przedsiębiorstwa, które nie odprowadziły podatku od abonamentów na opiekę zdrowotną swoich pracowników, podjęły nieopłacalne ryzyko - uważa resort finansów. W ocenie Ministerstwa Finansów (MF) powinny teraz skorygować poprzednie deklaracje i zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Wypowiedzenie umowy o pracę esemesem

Jestem pracownikiem gimnazjum, zatrudnionym na stanowisku sekretarza szkoły. W dniu 26 maja 2010 r. otrzymałam esemesa, z którego dowiedziałam się, że pracodawca wypowiada mi umowę o pracę. Czy wypowiedzenie to jest skuteczne?

Czy pracownikowi zwolnionemu z powodu zmian przepisów o finansach publicznych, który przechodzi na emeryturę, przysługują dwie odprawy

W związku ze zmianami wynikającymi z przepisów wprowadzających ustawę o finansach publicznych nasza jednostka (gminny zakład budżetowy) ulega likwidacji z końcem tego roku. Wśród zwalnianych pracowników dwie osoby przechodzą na emeryturę. Czy osoby te mają prawo do odprawy emerytalnej, czy odprawy z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników? A może należy im wypłacić oba świadczenia?

Kiedy pracownik zwalniany z przyczyn ekonomicznych uzyska prawo do świadczenia przedemerytalnego

Pod koniec kwietnia wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie z przyczyn dotyczących zakładu pracy, tj. likwidacji stanowiska pracy, ze skutkiem na 31 lipca 2010 r. Pracownik ten kończy 60 lat 27 lipca 2010 r. Ma 38 lat pracy. Czy będzie miał prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Utrata uprawnień do wykonywania zawodu

Wykonywanie pracy na niektórych stanowiskach uzależnione jest od posiadania szczególnych uprawnień zawodowych.

Jednoczesność kontroli różnych instytucji w zakładzie pracy

W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzono zakaz równoczesnej kontroli różnych instytucji u przedsiębiorcy. Jednocześnie ustanowiono wiele wyjątków, m.in. ustawa dopuszcza połączenie kontroli PIP z kontrolą innej instytucji.

Społeczna odpowiedzialność pracownika

Prowadząc po raz kolejny warsztaty dla studentów z zakresu CSR, zastanawiałam się, dlaczego ciągle tak jest, że uczciwie znaczy trudniej, proekologicznie – drożej, prospołecznie – nie po linii biznesowej.

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

Porzucenie pracy a termin wypłaty wynagrodzenia

Jeden z naszych pracowników w połowie miesiąca porzucił pracę. W związku z tym mam pytanie, kiedy należy wypłacić mu wynagrodzenie za pracę?

Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy

Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości?

Umowa na okres próbny z pracownicą w ciąży

Czy prawo zezwala na nieprzedłużanie okresu próbnego dla kobiet w ciąży?

Czy obniżać składkę zdrowotną do kwoty zaliczki na podatek za miesiąc, w którym pracownik chorował

Pracownik zatrudniony od 1 maja 2010 r. na pół etatu z wynagrodzeniem 750 zł miesięcznie, przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 15 do 30 czerwca 2010 r. Od pierwszego dnia choroby ma prawo do świadczeń chorobowych. Za pierwsze 14 dni niezdolności do pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe, a za 2 dni zasiłek chorobowy. Pracownik jest uprawniony do podstawowych kosztów uzyskania przychodów, złożył oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, z którego wynika, że nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W związku z tym składkę zdrowotną za maj obniżyliśmy do wysokości zaliczki. Czy również składkę zdrowotną za czerwiec obniżyć do wysokości zaliczki na podatek i w jaki sposób? Czy zaliczkę muszę wyliczyć odrębnie od wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia chorobowego, a odrębnie od kwoty zasiłku, czy od sumy przychodów i dopiero wtedy obniżyć składkę zdrowotną?

Czy wydatki na zakup odzieży roboczej są opodatkowane i oskładkowane

Kupiliśmy fartuchy robocze dla naszych pracowników w działach produkcyjnych. Ich cena jednostkowa jest jednak znacznie wyższa niż dotychczas kupowane u poprzedniego dostawcy. Czy wydatki na zakup takiej odzieży należy zaliczyć do przychodów z pracy pracowników i do podstawy wymiaru składek na ich ubezpieczenia? Czy będzie można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki, czy potraktować jako wydatki na reprezentację niestanowiące kosztów uzyskania przychodu?

Czy odszkodowanie z ugody sądowej zawartej z pracownikiem podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu

Pracownik wniósł o przywrócenie do pracy, zarzucając niesłuszne rozwiązanie umowy o pracę. W toku procesu zawarliśmy z nim ugodę, na mocy której jesteśmy zobowiązani do wypłaty odszkodowania w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia za pracę, co zaspokaja całość roszczeń pracownika w tym procesie. Czy w takiej sytuacji od odszkodowania należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Czy poniesiony przez pracodawcę koszt dojazdu pracowników do/z pracy jest oskładkowany i opodatkowany

Jesteśmy firmą budowlaną. Realizujemy kontrakty w różnych częściach kraju. Zwykle w miejscowości, gdzie wykonujemy dany kontrakt, zapewniamy naszym pracownikom zakwaterowanie, choć nie są oni w delegacji. Obecnie realizujemy kontrakt w miejscu, gdzie są problemy z transportem publicznym. Aby zapewnić pracownikom dojazd z miejsca tymczasowego zamieszkania (kwater) na teren budowy i z powrotem, planujemy wynajęcie kilkunastoosobowego busa. Trudno będzie precyzyjnie ustalić, jaka kwota z tytułu przejazdu przypada na konkretnego pracownika, ponieważ opłacamy z góry wynajęcie całego busa (ryczałt w stałej wysokości). Czy jest to świadczenie w naturze, którego wartość będzie podstawą do naliczenia zaliczki na podatek i składek na ZUS? Jeśli tak, to jak należy ustalić wartość tego przychodu?

Data rozwiązania umowy o pracę

Od 2 marca 2010 r. zatrudniamy pracownika na podstawie umowy o pracę. Pracownik przychodzi do pracy na godzinę 8 rano i podpisuje listę obecności. Następnie pracuje przez 3 godziny i wychodzi z pracy, tego dnia ani następnego już nie wraca. Następnie oświadcza, że już nie będzie pracował. Mam pytanie, z jaką datą powinnam rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem. Wiem, że muszę zapłacić za przepracowany czas, ale co z urlopem?

Wysokość odprawy

Zamierzamy zwolnić jednego z naszych pracowników. Bezpośrednią przyczyną zwolnienia są przyczyny ekonomiczne i likwidacja stanowiska pracy. Zwalniany pracownik pracuje w naszym zakładzie od 1995 r., w związku z czym będzie miał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5000 zł. W jakiej wysokości powinien otrzymać odprawę?

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

Urlop rodzicielski a rozwiązanie stosunku pracy - regulacje unijne

Prawo unijne nie konkretyzuje uprawnień pracowników w związku z urlopem rodzicielskim lub w razie rozwiązania w tym czasie stosunku pracy. Daje w tym zakresie jedynie ramy, pozostawiając konkretne rozwiązania państwom członkowskim.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

Brak prawa do odprawy dla pracownika, gdy z jego winy następuje rozwiązanie umowy

Zatrudniamy około 50 pracowników. W związku ze zmianą profilu produkcji przeprowadzamy reorganizację oraz niezbędną likwidację stanowisk pracy. Jednocześnie okazało się, że jeden ze zwalnianych pracowników prowadzi wobec firmy działalność konkurencyjną. W związku z tym przyczyną jego zwolnienia będzie nie tylko likwidacja stanowiska pracy, ale także utrata zaufania pracodawcy. Czy w tej sytuacji musimy wypłacić mu odprawę?

Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodu i kwotę wolną od podatku, jeśli w jednym miesiącu wypłacono wynagrodzenie za dwa miesiące

W związku z rozwiązaniem 7 maja 2010 r. umowy o pracę nasz pracownik otrzymał wynagrodzenie za okres od 1 do 7 maja. Zostało ono wypłacone 10 maja wraz z wynagrodzeniem za kwiecień 2010 r. Czy dobrze obliczyłam zaliczkę na podatek uwzględniając pojedyncze koszty uzyskania przychodu i przyjmując jedną kwotę wolną od podatku?

Zwolnienie pracownika chronionego

W naszym zakładzie trwa reorganizacja. Likwidacji uległ jeden dział produkcji, w którym zatrudnionych jest kilku pracowników w wieku przedemerytalnym. Czy przy zwolnieniach pracownicy ci będą podlegać szczególnej ochronie oraz czy pracodawca może im obniżyć wynagrodzenie?

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi podać przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy. Przyczynę tę pracodawca musi wskazać w sposób przemyślany, ponieważ uchybienia w tym zakresie są jedną z najczęstszych podstaw podważenia prawidłowości lub legalności wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Czy prywatne rozmowy telefoniczne pracownika są opodatkowane i oskładkowane

Nasza firma chce zakupić telefony komórkowe dla niektórych pracowników. Będą one wykorzystywane do celów firmowych, ale nie jest wykluczone, że pracownicy będą wykonywać z nich prywatne rozmowy. Czy koszty prywatnych połączeń i odpowiadającą im część abonamentu należy zaliczać do przychodów pracownika i podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych?

REKLAMA