Kategorie

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Pełnej ochronie przed zwolnieniem podlega pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim. Można jej zmienić jedynie warunki pracy, ale bez obniżenia wynagrodzenia. Pracownica wykorzystująca urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed zwolnieniem ze wskazanych przez Państwa przyczyn jedynie wówczas, gdy udzielono jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego na okres krótszy niż 3 miesiące.

UZASADNIENIE

Reklama

 Na skutek nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 6 stycznia 2010 r., zrównana została ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługująca rodzicom adopcyjnym z ochroną rodziców biologicznych. Dotyczy to okresu wykorzystywania urlopów macierzyńskich oraz urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak również dodatkowych urlopów macierzyńskich i dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy osoby wykorzystujące urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego były chronione przed zwolnieniem z pracy na zasadach ogólnych, jakie przysługują w czasie wykorzystywania urlopów przez pracowników (art. 41 Kodeksu pracy).

Reklama

Podczas zrównywania ochrony obu grup rodziców nie zmieniono jednak przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dlatego występują różnice w zakresie ochrony pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim i urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Ustawa o szczególnych zasadach (...) daje możliwość pracodawcom, którzy muszą stosować się do jej przepisów (chodzi o pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników), zwolnienia niektórych osób podlegających szczególnej ochronie w stosunkach pracy, czyli osób, których nie można zwolnić za wypowiedzeniem w zwykłych sytuacjach. Możliwość ta dotyczy zarówno zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, uzasadnionych wyłącznie przyczynami niedotyczącymi pracownika. Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego lub indywidualnego nie stosuje się przepisów dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.


W stosunku do pewnych grup pracowników na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych możliwe jest jedynie zastosowanie wypowiedzeń zmieniających (w przypadku obniżenia wynagrodzenia na skutek takiej zmiany stanowiska pracy pracownikowi przysługuje do końca okresu ochronnego dodatek wyrównawczy). Katalog tych pracowników zawarty w ustawie o zwolnieniach grupowych wymienia osoby wykorzystujące urlopy macierzyńskie, nie wymienia jednak pracowników przebywających na urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowych urlopach macierzyńskich ani na urlopie ojcowskim (art. 5 ust. 5 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy...). Wynika z tego, że w razie dokonywania zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przez zakład pracy podlegający pod przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych (zatrudnianie co najmniej 20 pracowników) nie można dać definitywnego wypowiedzenia pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich.

Zagrożenie

Pracownikom przebywającym na urlopie macierzyńskim nie można wręczyć definitywnego wypowiedzenia umowy o pracę w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych.

Natomiast w razie zwolnień indywidualnych i grupowych z przyczyn dotyczących pracodawcy można wręczyć wypowiedzenie pracownikom korzystającym z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Jedynym ograniczeniem w przypadku zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników, które odnosi się do pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, jest zasada, zgodnie z którą wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 k.p. (czyli np. w czasie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego), jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące. Zgodnie ze stanowiskiem GIP, w takim przypadku pracodawca może wypowiedzieć pracownicy umowę z przyczyn niedotyczących pracowników już pierwszego dnia, jeżeli urlop został udzielony na co najmniej 3 miesiące (pismo nr GPP- 316- 4560 – 12 – 1 /10/PE/RP).

PRZYKŁAD

Pracownica urodziła bliźnięta, a inna pracownica tej firmy wystąpiła o przysposobienie bliźniąt. W związku z tym pracownicom przysługują urlopy (odpowiednio macierzyński i na warunkach urlopu macierzyńskiego) przez okres 31 tygodni. W razie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego przez cały ten czas podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem z pracy. Natomiast pracownica przebywająca na urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego nie podlega ochronie, ponieważ udzielono jej tego urlopu na co najmniej 3 miesiące.

Podstawa prawna

 • art. 41, art. 177, art. 180, art. 183 Kodeksu pracy,
 • art. 5 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?