reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Czy można zwolnić osobę wykorzystującą urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego w trakcie zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników

Przeprowadzamy zwolnienia indywidualne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zatrudniamy około 40 pracowników. Jedna z pracownic jest na urlopie macierzyńskim, druga rozpoczyna właśnie urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Czy pracownicom można w trakcie tych urlopów wypowiedzieć umowę o pracę?

Pełnej ochronie przed zwolnieniem podlega pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim. Można jej zmienić jedynie warunki pracy, ale bez obniżenia wynagrodzenia. Pracownica wykorzystująca urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego jest chroniona przed zwolnieniem ze wskazanych przez Państwa przyczyn jedynie wówczas, gdy udzielono jej urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego na okres krótszy niż 3 miesiące.

UZASADNIENIE

 Na skutek nowelizacji przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 6 stycznia 2010 r., zrównana została ochrona przed zwolnieniem z pracy przysługująca rodzicom adopcyjnym z ochroną rodziców biologicznych. Dotyczy to okresu wykorzystywania urlopów macierzyńskich oraz urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego, jak również dodatkowych urlopów macierzyńskich i dodatkowych urlopów na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Do czasu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy osoby wykorzystujące urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego były chronione przed zwolnieniem z pracy na zasadach ogólnych, jakie przysługują w czasie wykorzystywania urlopów przez pracowników (art. 41 Kodeksu pracy).

Podczas zrównywania ochrony obu grup rodziców nie zmieniono jednak przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dlatego występują różnice w zakresie ochrony pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim i urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Ustawa o szczególnych zasadach (...) daje możliwość pracodawcom, którzy muszą stosować się do jej przepisów (chodzi o pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników), zwolnienia niektórych osób podlegających szczególnej ochronie w stosunkach pracy, czyli osób, których nie można zwolnić za wypowiedzeniem w zwykłych sytuacjach. Możliwość ta dotyczy zarówno zwolnień grupowych, jak i indywidualnych, uzasadnionych wyłącznie przyczynami niedotyczącymi pracownika. Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy w ramach zwolnienia grupowego lub indywidualnego nie stosuje się przepisów dotyczących szczególnej ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. zatrudnienia

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama