Kategorie

Czy od prezentów z okazji ślubu pracownika należy naliczyć podatek i składki

Anna Łukaszewska
W naszej firmie prezes zdecydował, że z okazji ślubu pracowników będziemy kupowali prezenty i kwiaty ze środków obrotowych firmy. Czy będą to świadczenia opodatkowane i oskładkowane?

Wartość prezentu zakupionego dla pracownika ze środków obrotowych firmy stanowi przychód pracownika i jest opodatkowana. Należy od niej również naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Otrzymanie przez pracownika kwiatów nie powoduje powstania przychodu i w związku z tym kosztów zakupu kwiatów nie należy wliczać do podstawy wymiaru podatku ani składek.

UZASADNIENIE

Reklama

 Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 updof). W katalogu zwolnień podatkowych nie znajdują się przyznawane pracownikom świadczenia z tytułu zawarcia związku małżeńskiego.

Wartość prezentu zakupionego dla pracownika ze środków obrotowych firmy stanowi więc przychód pracownika i jest opodatkowana. Należy ją doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych w danym miesiącu ze stosunku pracy. Od łącznej kwoty dochodów pracodawca musi obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Od wartości upominku dla pracownika z okazji ślubu należy również odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi dla pracowników przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Przyznawane pracownikom świadczenia z tytułu zawarcia związku małżeńskiego nie są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Wyłączeniu z oskładkowania podlegają jedynie te przychody, które zostały wyszczególnione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik otrzyma od pracodawcy prezent z okazji ślubu, to będzie to jego przychód i od jego wartości należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


Wartość prezentów

Do podstawy wymiaru podatku i składek należy wliczyć wartość pieniężną świadczenia przyznanego pracownikowi w naturze.

Reklama

Wartość pieniężną świadczeń w naturze (do celów ustalenia podstawy opodatkowania) określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania (art. 11 ust. 2 updof). W przypadku prezentu z okazji ślubu należy przyjąć więc jego cenę zakupu brutto.

Jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę, to wartość pieniężną świadczeń w naturze (do określenia podstawy wymiaru składek) należy ustalić w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku – według cen ich zakupu (§ 3 pkt 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe). W związku z tym zarówno do celów podatkowych, jak i składkowych wartością prezentu będzie cena jego zakupu.

WAŻNE!

Wartość prezentu od pracodawcy z okazji ślubu pracownika należy ustalić na podstawie ceny jego zakupu.

Kwiaty nie są przychodem

Wartość otrzymanych kwiatów od pracodawcy nie stanowi przychodu pracownika. Potwierdził to m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2008 r., w której stwierdził: „Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych otrzymanie prezentu okolicznościowego, jakim jest bukiet kwiatów, nie może rodzić powstania obowiązku podatkowego u obdarowanego. Tego rodzaju czynność nie ma charakteru przekazania towarów o konkretnej wartości użytkowej. Nie można też przyjąć, że jest to przychód będący nieodpłatnym świadczeniem określonym w art. 12–14 i 17 ww. ustawy. Wręczenie kwiatów ma wymiar jedynie symboliczny i nie można uznać, iż pracownik z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód”.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i art. 4 pkt 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W związku z tym, że wartość kwiatów nie jest przychodem, ponieważ nie powoduje przysporzenia majątkowego, nie stanowi również podstawy wymiaru składek. Podstawą wymiaru składek jest bowiem przychód w rozumieniu przepisów podatkowych.

WAŻNE!

Od wartości otrzymanych przez pracownika kwiatów nie należy pobierać ani podatku, ani składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.


PRZYKŁAD

Pracodawca spółki z o.o. z okazji ślubu pracownicy Katarzyny W. zakupił dla niej prezent za kwotę 500 zł ze środków obrotowych firmy. Wynagrodzenie zasadnicze Katarzyny W. wynosi 4500 zł. Zatrudniona ma prawo do stosowania podstawowych kosztów uzyskania przychodu oraz złożyła w firmie PIT-2, na podstawie którego pracodawca stosuje ulgę podatkową. Wartość prezentu należy doliczyć do podstawy wymiaru składek i opodatkowania za lipiec, tj. za miesiąc, w którym pracownica otrzymała prezent. Wynagrodzenie pracownicy za lipiec 2010 r. należy rozliczyć w następujący sposób:

Krok 1. Ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

4500 zł (wynagrodzenie zasadnicze) + 500 zł (wartość prezentu) = 5000 zł.

Krok 2. Obliczenie składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych z przychodów pracownika

Składki na ubezpieczenia:

emerytalne: 5000 zł x 9,76% = 488 zł,

rentowe: 5000 zł x 1,5% = 75 zł,

chorobowe: 5000 zł x 2,45% = 122,50 zł,

razem: 685,50 zł.

Krok 3. Obliczenie składki zdrowotnej

podstawa wymiaru: 5000 zł – 685,50 zł = 4314,50 zł,

pełna składka zdrowotna: 4314,50 zł x 9% = 388,31 zł,

składka odliczana od zaliczki na podatek dochodowy: 4314,50 zł x 7,75% = 334,37 zł.


Krok 4. Obliczenie zaliczki na podatek dochodowy

podstawa opodatkowania: 5000 zł – (685,50 zł + 111,25 zł) = 4203,25 zł; po zaokrągleniu 4203 zł,

pełna zaliczka na podatek: (4203 zł x 18%) – 46,33 zł = 756,54 – 46,33 zł = 710,21 zł,

zaliczka po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne: 710,21 zł – 334,37 zł = 375,84 zł; po zaokrągleniu 376 zł.

Krok 5. Obliczenie wynagrodzenia netto

Od kwoty 4500 zł brutto (tylko wynagrodzenie zasadnicze) odejmujemy składki na ubezpieczenia społeczne finansowane z przychodu zatrudnionego, zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych i pełną składkę zdrowotną:

4500 zł – (685,50 zł + 376 zł + 388,31 zł) = 3050,19 zł.

Krok 6. Obliczenie składek finansowanych przez pracodawcę

Składki na ubezpieczenia społeczne:

emerytalne: 5000 zł x 9,76% = 488 zł,

rentowe: 5000 zł x 4,5% = 225 zł,

wypadkowe: 5000 zł x 1,67% = 83,50 zł.

Składka na Fundusz Pracy: 5000 zł x 2,45% = 122,50 zł.

Składka na FGŚP: 5000 zł x 0,10% = 5 zł.

Razem składki finansowane przez pracodawcę: 924 zł.

Katarzyna W. w lipcu 2010 r. otrzyma wynagrodzenie netto w wysokości 3050,19 zł oraz prezent z okazji ślubu o wartości 500 zł.

Podstawa prawna

 • art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),
 • art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
 • § 2, § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Komplet: Kodeks pracy 2021 + Dokumentacja kadrowa 2021
Tylko teraz
169,00 zł
228,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?