| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

 Mogą Państwo wydać pracownikowi opinię negatywną, jeżeli będzie to zgodne z prawdą. Lepiej jednak będzie, jeżeli skorzystają Państwo z możliwości odmowy wydania opinii pracownikowi. Opinia zawierająca zarzut, że pracownik był konfliktowy i często przebywał na zwolnieniach lekarskich może być bowiem uznana przez sąd pracy jako nieuzasadniona. Może to Państwa narazić na zapłacenie pracownikowi zadośćuczynienia lub odszkodowania.

UZASADNIENIE

W praktyce często wydaje się pracownikom tzw. rekomendacje czy referencje. Jednak przepisy prawa pracy nie nakazują obecnie wydawania opinii o pracy pracownika. Zatem nie muszą Państwo wydawać opinii o pracy pracownika. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji związanych z niewydaniem takiej opinii.

Jeżeli jednak zdecydują się Państwo na wydanie takiej opinii, należy zwrócić uwagę na to, aby była ona rzetelna i prawdziwa. Opinia powinna być wystawiona m.in. na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach osobowych pracownika. Takie stanowisko zaprezentował również w wyroku z 21 stycznia 2003 r. Sąd Najwyższy (I PK 66/02, OSNP 2004/13/227). Dokumenty muszą potwierdzać bezsprzecznie i bez żadnych wątpliwości prawdziwość informacji zamieszczonych w opinii wydanej pracownikowi. Jeżeli pracodawca chce zawrzeć w opinii pracownika negatywne informacje o jego pracy, powinien posiadać dokumenty wskazujące konkretne przewinienia pracownika, które zostały potwierdzone w wyniku przeprowadzonych w zakładzie ustaleń, np. pismo o ukaraniu pracownika karą porządkową.

Zagrożenie

Informacje o pracowniku zawarte w opinii powinny być udokumentowane.

Wadliwa opinia (rekomendacja, referencje) to opinia zawierająca nieprawdziwe sformułowania, fakty niezgodne z rzeczywistością, nieuzasadnione oceny. Wadliwą opinią jest także opinia zawierająca zbędne sformułowania, które naruszają dobra osobiste pracownika.

Na temat choroby pracownika nie powinni Państwo podawać w opinii żadnych informacji. Do tego służy świadectwo pracy, gdzie należy wpisać liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w danym roku kalendarzowym oraz okresy, za które pobierał zasiłek chorobowy w czasie całego zatrudnienia.

Natomiast ocena zawarta w treści opinii, że pracownik był konfliktowy, jeżeli jest nieprawdziwa, narusza cześć pracownika (art. 23 Kodeksu cywilnego). Jeśli ten fakt nie jest odpowiednio udokumentowany, takie sformułowanie opinii może narazić Państwa na zarzut naruszenia dobra osobistego pracownika. Dobrami osobistymi są w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska (art. 23 Kodeksu cywilnego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »