Kategorie

Wydanie pracownikowi opinii negatywnej jest ryzykowne

Jadwiga Krukowska
Z pracownikiem wkrótce zostanie rozwiązana umowa o pracę na zasadzie porozumienia stron. Pracownik ubiegający się o kierownicze stanowisko w innej firmie poprosił nas o wydanie opinii o jego pracy. Chcielibyśmy uniknąć wydania opinii, ponieważ pracownik był konfliktowy i często korzystał ze zwolnień lekarskich. Czy powinniśmy wydać pracownikowi opinię negatywną, czy korzystniej będzie dla nas odmówić mu wydania jakiejkolwiek opinii?

 Mogą Państwo wydać pracownikowi opinię negatywną, jeżeli będzie to zgodne z prawdą. Lepiej jednak będzie, jeżeli skorzystają Państwo z możliwości odmowy wydania opinii pracownikowi. Opinia zawierająca zarzut, że pracownik był konfliktowy i często przebywał na zwolnieniach lekarskich może być bowiem uznana przez sąd pracy jako nieuzasadniona. Może to Państwa narazić na zapłacenie pracownikowi zadośćuczynienia lub odszkodowania.

UZASADNIENIE

Reklama

W praktyce często wydaje się pracownikom tzw. rekomendacje czy referencje. Jednak przepisy prawa pracy nie nakazują obecnie wydawania opinii o pracy pracownika. Zatem nie muszą Państwo wydawać opinii o pracy pracownika. Przepisy nie przewidują żadnych sankcji związanych z niewydaniem takiej opinii.

Jeżeli jednak zdecydują się Państwo na wydanie takiej opinii, należy zwrócić uwagę na to, aby była ona rzetelna i prawdziwa. Opinia powinna być wystawiona m.in. na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach osobowych pracownika. Takie stanowisko zaprezentował również w wyroku z 21 stycznia 2003 r. Sąd Najwyższy (I PK 66/02, OSNP 2004/13/227). Dokumenty muszą potwierdzać bezsprzecznie i bez żadnych wątpliwości prawdziwość informacji zamieszczonych w opinii wydanej pracownikowi. Jeżeli pracodawca chce zawrzeć w opinii pracownika negatywne informacje o jego pracy, powinien posiadać dokumenty wskazujące konkretne przewinienia pracownika, które zostały potwierdzone w wyniku przeprowadzonych w zakładzie ustaleń, np. pismo o ukaraniu pracownika karą porządkową.

Zagrożenie

Informacje o pracowniku zawarte w opinii powinny być udokumentowane.

Wadliwa opinia (rekomendacja, referencje) to opinia zawierająca nieprawdziwe sformułowania, fakty niezgodne z rzeczywistością, nieuzasadnione oceny. Wadliwą opinią jest także opinia zawierająca zbędne sformułowania, które naruszają dobra osobiste pracownika.

Reklama

Na temat choroby pracownika nie powinni Państwo podawać w opinii żadnych informacji. Do tego służy świadectwo pracy, gdzie należy wpisać liczbę dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w danym roku kalendarzowym oraz okresy, za które pobierał zasiłek chorobowy w czasie całego zatrudnienia.

Natomiast ocena zawarta w treści opinii, że pracownik był konfliktowy, jeżeli jest nieprawdziwa, narusza cześć pracownika (art. 23 Kodeksu cywilnego). Jeśli ten fakt nie jest odpowiednio udokumentowany, takie sformułowanie opinii może narazić Państwa na zarzut naruszenia dobra osobistego pracownika. Dobrami osobistymi są w szczególności: zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska (art. 23 Kodeksu cywilnego).


Jeżeli pracownik uzna, że opinia narusza jego dobra osobiste, będzie mógł wystąpić przeciwko pracodawcy do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę lub zobowiązaniem do uiszczenia przez pracodawcę odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny (art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego). Dlatego w opinii należy ze szczególną ostrożnością podchodzić do negatywnych sformułowań, aby nie dostarczać byłemu pracownikowi powodów do żądania zniszczenia wydanego dokumentu czy skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

PRZYKŁAD

Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Po rozwiązaniu umowy pracownik poprosił o wydanie referencji. Zakład pracy umieścił w referencjach informację, że pracownik był nieuczciwy i niesystematycznie rozliczał się z pobranych zaliczek na zakupy. Pracownik wystąpił do sądu pracy o zadośćuczynienie z powodu naruszenia dóbr osobistych. Sąd pracy, z uwagi na brak dowodów związanych z niekorzystnym zapisem, przyznał pracownikowi zadośćuczynienie.

Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego pracodawca wyrządził pracownikowi szkodę majątkową, pracownik może żądać jej naprawienia np. w formie odszkodowania (art. 24 § 2 Kodeksu cywilnego).

PRZYKŁAD

Kadrowa zatrudniona w firmie X zadzwoniła do zaprzyjaźnionej firmy Y, w której przyjmowany do pracy pracownik pracował kilka lat, z prośbą o wydanie referencji. Firma Y wystawiła opinię o pracowniku bez jego wiedzy, opartą na podstawie notatki przełożonego tego pracownika, sporządzonej na prośbę kadrowej z firmy X. Opinia zawierała m.in. informacje o tym, że pracownik spóźniał się do pracy, był konfliktowy i często rozmawiał ze służbowego telefonu w sprawach prywatnych. Kadrowa poinformowała swojego szefa o posiadanej opinii w obecności ubiegającego się o pracę kandydata na pracownika. Z tego powodu pracownik nie został zatrudniony. Niedoszły pracownik wystąpił do sądu pracy z pozwem o odszkodowanie od swojego poprzedniego pracodawcy. Przedstawiona opinia o jego pracy przez poprzedniego pracodawcę była bowiem, zdaniem pracownika, nieprawdziwa i naruszała jego cześć. Ponadto ta opinia zadecydowała o jego niezatrudnieniu przez nowego pracodawcę. Pracownik uznał więc, że poniósł szkodę, tym bardziej że ciągle nie może znaleźć nowej pracy. Sąd pracy przyznał pracownikowi odszkodowanie.

Wydanie pracownikowi opinii (rekomendacji, referencji) może nastąpić wyłącznie na jego wyraźną prośbę po ustaniu stosunku pracy, jak też w czasie zatrudnienia.

Należy zwrócić uwagę, że rekomendacja zawiera dane osobowe podlegające ochronie, a ich przetwarzanie może nastąpić za zgodą pracownika.

Podstawa prawna

 • art. 111, art. 221 Kodeksu pracy,
 • § 1 ust. 1 pkt 7, pkt 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
 • art. 23, art. 24 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 Kodeksu pracy.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?