reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Jeżeli Państwa pracownik przedstawił orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy, to najwygodniejszym trybem rozwiązania umowy o pracę dla obu stron byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem. W przypadku braku zgody którejś ze stron umowy na jej rozwiązanie w ten sposób konieczne będzie wypowiedzenie umowy, które może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika. W świadectwie pracy wskazują Państwo jedynie podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę, a nie przyczynę jej rozwiązania. Odprawa rentowa będzie pracownikowi przysługiwać, jeżeli zostanie mu przyznana renta i wcześniej nie otrzymał takiej odprawy.

UZASADNIENIE

 Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wówczas nie ma możliwości kontynuowania przez pracownika pracy u danego pracodawcy i konieczne staje się rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę. Nie ma jednak żadnego szczególnego trybu rozwiązania umowy o pracę z powodu całkowitej niezdolności do pracy pracownika. Zatem powinni Państwo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na ogólnych zasadach.

Jeżeli Państwa pracownik wykazuje chęć rozwiązania umowy o pracę z powodu orzeczenia lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, można z nim rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie umowy będzie dla Państwa najbardziej korzystne. Za porozumieniem stron można bowiem rozwiązać umowę dowolnego dnia.

WAŻNE!

Z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy, najdogodniej dla pracodawcy jest rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama