Kategorie

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Magdalena Opalińska
Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Jeżeli Państwa pracownik przedstawił orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy, to najwygodniejszym trybem rozwiązania umowy o pracę dla obu stron byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem. W przypadku braku zgody którejś ze stron umowy na jej rozwiązanie w ten sposób konieczne będzie wypowiedzenie umowy, które może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika. W świadectwie pracy wskazują Państwo jedynie podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę, a nie przyczynę jej rozwiązania. Odprawa rentowa będzie pracownikowi przysługiwać, jeżeli zostanie mu przyznana renta i wcześniej nie otrzymał takiej odprawy.

UZASADNIENIE

 Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wówczas nie ma możliwości kontynuowania przez pracownika pracy u danego pracodawcy i konieczne staje się rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę. Nie ma jednak żadnego szczególnego trybu rozwiązania umowy o pracę z powodu całkowitej niezdolności do pracy pracownika. Zatem powinni Państwo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na ogólnych zasadach.

Jeżeli Państwa pracownik wykazuje chęć rozwiązania umowy o pracę z powodu orzeczenia lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, można z nim rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie umowy będzie dla Państwa najbardziej korzystne. Za porozumieniem stron można bowiem rozwiązać umowę dowolnego dnia.

WAŻNE!

Z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy, najdogodniej dla pracodawcy jest rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.


Jeśli któraś ze stron (pracownik lub pracodawca) nie wyrazi zgody na rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron, wówczas rozwiązanie tej umowy będzie mogło nastąpić jedynie przez złożenie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy). W takim przypadku stosunek pracy rozwiąże się wraz z upływem okresu wypowiedzenia.

W okresie wypowiedzenia nie jest możliwe dopuszczenie do pracy pracownika przedstawiającego orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Należy również przyjąć, że takiemu pracownikowi nie można udzielić w tym czasie urlopu wypoczynkowego. Pracownik jest bowiem całkowicie niezdolny do pracy, a więc nie może korzystać z urlopu wypoczynkowego. Zatem jeżeli Państwa pracownik otrzyma wypowiedzenie umowy, to w jego okresie pracodawca będzie musiał zwolnić go od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W świadectwie pracy należy wskazać właściwy tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę, bez konieczności podawania przyczyny rozwiązania umowy z pracownikiem. Przyczynę rozwiązania umowy o pracę będą Państwo zobowiązani wskazać w przypadku złożenia wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 30 § 4 Kodeksu pracy). W omawianej sytuacji przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi będzie „całkowita utrata zdolności do wykonywania pracy”.

Otrzymanie przez pracownika orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy nie jest równoznaczne z przyznaniem pracownikowi prawa do renty. Na skutek takiego orzeczenia organ rentowy może wydać decyzję o przyznaniu prawa do renty, jeśli pracownik spełni wymagane warunki do jej uzyskania. Dopiero wówczas możemy mówić o obowiązku wypłaty pracownikowi odprawy rentowej. Pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, jeśli jego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna (art. 921 Kodeksu pracy). Odprawę rentową lub emerytalną można otrzymać tylko raz.

WAŻNE!

Pracownik może otrzymać odprawę rentową lub emerytalną tylko raz w życiu.


Zasada, że pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa, nie obejmuje przypadków, w których pracownik w związku z przejściem na rentę kończy jednocześnie kilka umów o pracę. Dotyczy to sytuacji, w jakiej znajdzie się Państwa pracownik zatrudniony w wymiarze 1/10 etatu, dla którego nie są Państwo zakładem macierzystym. W przypadku wydania przez ZUS decyzji o przyznaniu pracownikowi prawa do renty, należy uznać, że zaistnieje związek między rozwiązaniem umowy o pracę a przejściem na rentę. Wówczas, jeżeli umowa ulegnie rozwiązaniu z powodu orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy, a następnie pracownikowi na skutek tego orzeczenia zostanie przyznane prawo do renty, będą Państwo zobowiązani do wypłaty odprawy rentowej. Jeżeli jednak pracownik wcześniej rozwiąże umowę o pracę z zakładem macierzystym, to tylko ten zakład będzie zobowiązany do wypłaty odprawy rentowej.

PRZYKŁAD

Pracownik jest jednocześnie zatrudniony u dwóch pracodawców. W jednej firmie pracuje na 1/2 etatu, a w drugiej na 1/10 etatu. Pracownik został uznany za niezdolnego do pracy i ZUS przyznał mu rentę. Z pracodawcą, u którego był zatrudniony na 1/2 etatu, rozwiązał umowę za wypowiedzeniem 30 czerwca br. Pracodawca ten wypłacił mu odprawę rentową. Natomiast u drugiego pracodawcy rozwiązał umowę 2 lipca br. za porozumieniem stron. W takiej sytuacji u pracodawcy, u którego był zatrudniony na 1/10 etatu, pracownik nie uzyska prawa do odprawy rentowej, ponieważ już wcześniej została mu ona wypłacona u innego pracodawcy.

Odprawa rentowa ma charakter jednorazowy i będzie przysługiwać pracownikowi w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia, chyba że przepisy wewnątrzzakładowe przewidują jej wyższą wysokość. Otrzymanie odprawy rentowej wyłącza w przyszłości prawo Państwa pracownika do odprawy emerytalnej.

Podstawa prawna:

 • art. 30 § 1 pkt 1–2, art. 36 § 1, art. 921, art. 97 Kodeksu pracy,
 • § 1 ust. 1 pkt 1a, pkt 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 ze zm.),
 • art. 57 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

 • Pracownik, który otrzymał odprawę rentową, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Jest to jedyna negatywna przesłanka, której wystąpienie może pozbawić pracownika uprawnienia do omawianego świadczenia. (Uchwała Sądu Najwyższego z 25 stycznia 2002 r., III ZP 24/01, OSNP z 2002/9/202)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.