| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy

Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?

Jeżeli Państwa pracownik przedstawił orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy, to najwygodniejszym trybem rozwiązania umowy o pracę dla obu stron byłoby rozwiązanie umowy za porozumieniem. W przypadku braku zgody którejś ze stron umowy na jej rozwiązanie w ten sposób konieczne będzie wypowiedzenie umowy, które może nastąpić zarówno z inicjatywy pracodawcy, jak i pracownika. W świadectwie pracy wskazują Państwo jedynie podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę, a nie przyczynę jej rozwiązania. Odprawa rentowa będzie pracownikowi przysługiwać, jeżeli zostanie mu przyznana renta i wcześniej nie otrzymał takiej odprawy.

UZASADNIENIE

 Całkowicie niezdolna do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Wówczas nie ma możliwości kontynuowania przez pracownika pracy u danego pracodawcy i konieczne staje się rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę. Nie ma jednak żadnego szczególnego trybu rozwiązania umowy o pracę z powodu całkowitej niezdolności do pracy pracownika. Zatem powinni Państwo rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem na ogólnych zasadach.

Jeżeli Państwa pracownik wykazuje chęć rozwiązania umowy o pracę z powodu orzeczenia lekarza ZUS o całkowitej niezdolności do pracy, można z nim rozwiązać stosunek pracy za porozumieniem stron (art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Takie rozwiązanie umowy będzie dla Państwa najbardziej korzystne. Za porozumieniem stron można bowiem rozwiązać umowę dowolnego dnia.

WAŻNE!

Z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy, najdogodniej dla pracodawcy jest rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »