REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest skuteczne. Niezależnie od tego, czy pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia podpisała osoba uprawniona do reprezentowania pracodawcy czy osoba do tego nieupoważniona, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę.

Autopromocja

UZASADNIENIE

W orzecznictwie Sądu Najwyższego za utrwalone należy uznać stanowisko, że niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy przy jej rozwiązywaniu nie powoduje nieważności wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (wyrok SN z 9 maja 2006 r., II PK 270/05, OSNP 2007/9-10/125). Rozwiązanie umowy o pracę przez osobę lub organ nieuprawniony powoduje natomiast wadliwość takiej czynności (jej niezgodność z prawem). W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy od rozwiązania umowy dokonanego przez nieupoważnione osoby sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy lub odszkodowaniu (art. 45 i art. 56 Kodeksu pracy).

Zagrożenie

Sąd pracy może uznać rozwiązanie umowy dokonane przez osobę nieupoważnioną za przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa pracy i może przywrócić pracownika do pracy lub przyznać mu odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to sytuacji, gdy organ lub osoba, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy, nie są uprawnieni do podjęcia takiej decyzji, zaś dokonane wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia jest akceptowane przez osoby uprawnione do działania w imieniu pracodawcy. Za wystarczającą formę akceptacji uznaje się w takim przypadku wdanie się przez pracodawcę w spór przed sądem pracy wywołany wniesieniem przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia. Natomiast sankcja bezwzględnej nieważności czynności rozwiązującej stosunek pracy nastąpi wtedy, gdy została ona dokonana wyraźnie wbrew woli pracodawcy i nie została przez niego w jakikolwiek sposób potwierdzona.


PRZYKŁAD

Pracownik produkcji pokłócił się z brygadzistą i ten złożył mu ustne wypowiedzenie umowy o pracę. Nie potwierdził tego w jakikolwiek sposób żaden z przełożonych pracownika uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy. Brygadzista był osobą nieuprawnioną do dokonywania rozwiązywania umów o pracę. W takiej sytuacji nie ma podstaw do uznania, że jakiekolwiek oświadczenie woli w imieniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę zostało w ogóle złożone.

O tym, czy rozwiązanie umowy z pracownikiem było zgodne z prawem, decyduje ustalenie, kto był pracodawcą zwolnionego pracownika i jaka osoba była uprawniona do dokonywania za tego pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. W omawianym przypadku statut osoby prawnej (spółki) przesądził o tym, że to nie spółka była pracodawcą dla zwolnionego pracownika, tylko jej wewnętrzna jednostka organizacyjna, czyli zakład produkcyjny, w którym był on zatrudniony. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 Kodeksu pracy). Osobą zarządzającą jednostką był prezes spółki, ponieważ uprawnienie to przysługiwało mu z mocy statutu. Wiceprezes, mimo że wchodził w skład organu spółki, nie był uprawniony do zwolnienia pracownika, jeśli nie posiadał wyraźnego pełnomocnictwa udzielonego przez prezesa. Nawet gdyby pracodawcą pracownika była spółka, a nie jej wewnętrzna jednostka organizacyjna, podpisanie zwolnienia przez jednego z członków jej zarządu byłoby nieprawidłowe. Czynności prawnej z zakresu prawa pracy za spółkę powinien bowiem dokonać jej organ, czyli zarząd, w którym obowiązywała reprezentacja łączna. Trafnie zauważono bowiem w orzecznictwie, że za osobę zarządzającą jednostką organizacyjną nie może być uznany członek organu zarządzającego (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PK 247/06, OSNP 2008/11-12/163).

Mimo łącznej reprezentacji organu zarządzającego pracodawcą, złożenie oświadczenia woli jednoosobowo jest możliwe wówczas, gdy członek organu zarządzającego został wyznaczony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. W konkretnych przypadkach uprawnienie do podejmowania czynności za daną jednostkę organizacyjną (wyznaczenie do dokonywania czynności) może wynikać ze statutu danej osoby prawnej, regulaminu pracy, specjalnego upoważnienia, a także z ustawy czy rozporządzenia. Osoba wyznaczona do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy nie musi być członkiem organu zarządzającego ani nawet pracownikiem pracodawcy. Można więc powierzyć te zadania osobie spoza zakładu zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia czy prokurentowi.

PRZYKŁAD

Pozwanym pracodawcą jest spółka, w której funkcjonuje reprezentacja łączna dwóch członków zarządu. Do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wyznaczono jednak szefa działu kadr. To on powinien podpisać pismo rozwiązujące umowę o pracę z pracownikiem.

Pracodawcy będący osobami fizycznymi czynności z zakresu prawa pracy dokonują samodzielnie. Jeżeli jednak prowadzą działalność przy pomocy wyodrębnionej jednostki organizacyjnej, to czynności te podejmuje osoba zarządzająca tą jednostką. W każdym z tych przypadków do wykonywania czynności może zostać wyznaczona także inna osoba.

Podstawa prawna

 • art. 31, art. 45 § 1, art. 56 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  REKLAMA

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA

  Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

  Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

  Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

  REKLAMA