| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest skuteczne. Niezależnie od tego, czy pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia podpisała osoba uprawniona do reprezentowania pracodawcy czy osoba do tego nieupoważniona, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę.

UZASADNIENIE

W orzecznictwie Sądu Najwyższego za utrwalone należy uznać stanowisko, że niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy przy jej rozwiązywaniu nie powoduje nieważności wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (wyrok SN z 9 maja 2006 r., II PK 270/05, OSNP 2007/9-10/125). Rozwiązanie umowy o pracę przez osobę lub organ nieuprawniony powoduje natomiast wadliwość takiej czynności (jej niezgodność z prawem). W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy od rozwiązania umowy dokonanego przez nieupoważnione osoby sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy lub odszkodowaniu (art. 45 i art. 56 Kodeksu pracy).

Zagrożenie

Sąd pracy może uznać rozwiązanie umowy dokonane przez osobę nieupoważnioną za przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa pracy i może przywrócić pracownika do pracy lub przyznać mu odszkodowanie.

Dotyczy to sytuacji, gdy organ lub osoba, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy, nie są uprawnieni do podjęcia takiej decyzji, zaś dokonane wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia jest akceptowane przez osoby uprawnione do działania w imieniu pracodawcy. Za wystarczającą formę akceptacji uznaje się w takim przypadku wdanie się przez pracodawcę w spór przed sądem pracy wywołany wniesieniem przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia. Natomiast sankcja bezwzględnej nieważności czynności rozwiązującej stosunek pracy nastąpi wtedy, gdy została ona dokonana wyraźnie wbrew woli pracodawcy i nie została przez niego w jakikolwiek sposób potwierdzona.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Santana Nowak

Specjalistka w zakresie prawa cywilnego, posiadająca bogate doświadczenie zawodowe w wielu dziedzinach prawa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »