REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy rozwiązanie umowy o pracę podpisane przez osobę nieuprawnioną jest ważne

Rafał Krawczyk

REKLAMA

Zgodnie ze statutem naszej spółki z o.o., do składania w jej imieniu oświadczeń woli uprawnieni są dwaj członkowie zarządu (prezes i wiceprezes). Spółka prowadzi dwa zakłady produkcyjne położone w sąsiednich miejscowościach. Statut spółki stanowi, że są one pracodawcami dla zatrudnionych w nich pracowników. W każdym z nich stanowisko kierownika zakładu pełni jeden członek zarządu (odpowiednio prezes i wiceprezes). W czasie urlopu wypoczynkowego prezesa jeden z pracowników zarządzanego przez niego zakładu został przyłapany na kradzieży. Pismo o dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy podpisał wiceprezes spółki. Pracownik twierdzi, że jest ono nieskuteczne, ponieważ wiceprezes nie był osobą uprawnioną do jego podpisania. Czy ma rację?

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika jest skuteczne. Niezależnie od tego, czy pismo o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia podpisała osoba uprawniona do reprezentowania pracodawcy czy osoba do tego nieupoważniona, dochodzi do rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

W orzecznictwie Sądu Najwyższego za utrwalone należy uznać stanowisko, że niezgodność z prawem rozwiązania umowy o pracę (za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) wynikająca z niewłaściwej reprezentacji pracodawcy przy jej rozwiązywaniu nie powoduje nieważności wypowiedzenia lub rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (wyrok SN z 9 maja 2006 r., II PK 270/05, OSNP 2007/9-10/125). Rozwiązanie umowy o pracę przez osobę lub organ nieuprawniony powoduje natomiast wadliwość takiej czynności (jej niezgodność z prawem). W przypadku odwołania się pracownika do sądu pracy od rozwiązania umowy dokonanego przez nieupoważnione osoby sąd może orzec o bezskuteczności wypowiedzenia, przywróceniu pracownika do pracy lub odszkodowaniu (art. 45 i art. 56 Kodeksu pracy).

Zagrożenie

Sąd pracy może uznać rozwiązanie umowy dokonane przez osobę nieupoważnioną za przeprowadzone z naruszeniem przepisów prawa pracy i może przywrócić pracownika do pracy lub przyznać mu odszkodowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to sytuacji, gdy organ lub osoba, która złożyła oświadczenie o rozwiązaniu umowy, nie są uprawnieni do podjęcia takiej decyzji, zaś dokonane wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia jest akceptowane przez osoby uprawnione do działania w imieniu pracodawcy. Za wystarczającą formę akceptacji uznaje się w takim przypadku wdanie się przez pracodawcę w spór przed sądem pracy wywołany wniesieniem przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia. Natomiast sankcja bezwzględnej nieważności czynności rozwiązującej stosunek pracy nastąpi wtedy, gdy została ona dokonana wyraźnie wbrew woli pracodawcy i nie została przez niego w jakikolwiek sposób potwierdzona.


PRZYKŁAD

Pracownik produkcji pokłócił się z brygadzistą i ten złożył mu ustne wypowiedzenie umowy o pracę. Nie potwierdził tego w jakikolwiek sposób żaden z przełożonych pracownika uprawnionych do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy. Brygadzista był osobą nieuprawnioną do dokonywania rozwiązywania umów o pracę. W takiej sytuacji nie ma podstaw do uznania, że jakiekolwiek oświadczenie woli w imieniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę zostało w ogóle złożone.

O tym, czy rozwiązanie umowy z pracownikiem było zgodne z prawem, decyduje ustalenie, kto był pracodawcą zwolnionego pracownika i jaka osoba była uprawniona do dokonywania za tego pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. W omawianym przypadku statut osoby prawnej (spółki) przesądził o tym, że to nie spółka była pracodawcą dla zwolnionego pracownika, tylko jej wewnętrzna jednostka organizacyjna, czyli zakład produkcyjny, w którym był on zatrudniony. Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 Kodeksu pracy). Osobą zarządzającą jednostką był prezes spółki, ponieważ uprawnienie to przysługiwało mu z mocy statutu. Wiceprezes, mimo że wchodził w skład organu spółki, nie był uprawniony do zwolnienia pracownika, jeśli nie posiadał wyraźnego pełnomocnictwa udzielonego przez prezesa. Nawet gdyby pracodawcą pracownika była spółka, a nie jej wewnętrzna jednostka organizacyjna, podpisanie zwolnienia przez jednego z członków jej zarządu byłoby nieprawidłowe. Czynności prawnej z zakresu prawa pracy za spółkę powinien bowiem dokonać jej organ, czyli zarząd, w którym obowiązywała reprezentacja łączna. Trafnie zauważono bowiem w orzecznictwie, że za osobę zarządzającą jednostką organizacyjną nie może być uznany członek organu zarządzającego (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2007 r., II PK 247/06, OSNP 2008/11-12/163).

Mimo łącznej reprezentacji organu zarządzającego pracodawcą, złożenie oświadczenia woli jednoosobowo jest możliwe wówczas, gdy członek organu zarządzającego został wyznaczony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. W konkretnych przypadkach uprawnienie do podejmowania czynności za daną jednostkę organizacyjną (wyznaczenie do dokonywania czynności) może wynikać ze statutu danej osoby prawnej, regulaminu pracy, specjalnego upoważnienia, a także z ustawy czy rozporządzenia. Osoba wyznaczona do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy nie musi być członkiem organu zarządzającego ani nawet pracownikiem pracodawcy. Można więc powierzyć te zadania osobie spoza zakładu zatrudnionej na podstawie umowy zlecenia czy prokurentowi.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pozwanym pracodawcą jest spółka, w której funkcjonuje reprezentacja łączna dwóch członków zarządu. Do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy wyznaczono jednak szefa działu kadr. To on powinien podpisać pismo rozwiązujące umowę o pracę z pracownikiem.

Pracodawcy będący osobami fizycznymi czynności z zakresu prawa pracy dokonują samodzielnie. Jeżeli jednak prowadzą działalność przy pomocy wyodrębnionej jednostki organizacyjnej, to czynności te podejmuje osoba zarządzająca tą jednostką. W każdym z tych przypadków do wykonywania czynności może zostać wyznaczona także inna osoba.

Podstawa prawna

  • art. 31, art. 45 § 1, art. 56 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA