reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Kiedy można złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, którego przyczyną jest reorganizacja pracodawcy

Dla ważności wypowiedzenia nie ma znaczenia długość okresu między reorganizacją pracodawcy a wypowiedzeniem z tego tytułu umowy o pracę. Jednak wypowiedzenie powinno być złożone nie wcześniej niż po podjęciu stosownych decyzji w sprawie reorganizacji przez organ nadzorczy osoby prawnej – spółki (wyrok Sądu Najwyższego z 19 stycznia 2010 r., I PK 163/09).

Jan K. był zatrudniony w spółce P. od 1984 r. (wówczas jeszcze będącej przedsiębiorstwem państwowym). W latach 1988–2007 zajmował stanowisko dyrektora ds. sprzedaży. W lutym 2007 r. doszło w spółce do reorganizacji i wprowadzenia nowego systemu zarządzania. W tym samym miesiącu podjęto decyzję o „rekonstrukcji” zarządu spółki. W efekcie Janowi K. zaproponowano rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron, do którego jednak nie doszło. Jan K. poprosił o kilka dni do namysłu i wystąpił o urlop.

Rada nadzorcza spółki P. 24 lutego 2007 r. wszczęła postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu, w tym na członka zarządu – dyrektora handlowego. Postępowanie miało zakończyć się 30 kwietnia 2007 r. Członek zarządu – dyrektor handlowy miał wykonywać m.in. zadania określone w zakresie obowiązków dotychczasowego dyrektora ds. sprzedaży, które to stanowisko zajmował właśnie Jan K. Ostatecznie otrzymał on 5 marca 2007 r. wypowiedzenie umowy o pracę, podając jako przyczynę zmiany organizacyjne u pracodawcy (w tym m.in. rozpoczęcie konkursu na stanowisko członka zarządu – dyrektora handlowego). Jednak do dnia wręczenia wypowiedzenia nie zostały wprowadzone zmiany w schemacie organizacyjnym spółki P. W tej sytuacji Jan K. skierował przeciwko spółce pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Rozstrzygnięcia sądów

Sprawa Jana K. dwukrotnie przechodziła pełną drogę instancyjną. Rozpoznający sprawę w I instancji Sąd Rejonowy w B. oddalił powództwo. Wyrok ten został zmieniony przez Sąd Okręgowy w B., który uwzględnił apelację pracownika. Sąd ocenił bowiem, że przyczyna zwolnienia powoda z pracy była nierzeczywista, a realnym powodem wypowiedzenia stosunku pracy był jego udział w konkursie na członka zarządu P. Sąd nie uwzględnił jednak roszczenia o przywrócenie do pracy powoda, uznając je za niemożliwe ze względu na fakt zatrudnienia późniejszego członka zarządu – dyrektora handlowego. W pozwanej spółce nie ma zaś stanowiska dyrektora sprzedaży. Dlatego na rzecz Jana K. zasądził prawie 41 tys. zł odszkodowania.

Skargę kasacyjną złożyła wówczas spółka, którą Sąd Najwyższy uwzględnił nakazując wyrokiem z 9 grudnia 2008 r. (I PK 109/08, niepubl.) ponowne rozpoznanie przez Sąd Okręgowy w B. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, iż sąd apelacyjny nie uzasadnił, dlaczego udział Jana K. w konkursie miał stanowić bezpośrednią przyczynę wypowiedzenia.

Rozpoznając ponownie sprawę Sąd Okręgowy w B. zmienił orzeczenie i ostatecznie oddalił apelację Jana K. Od tego wyroku były pracownik złożył skargę kasacyjną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista ds. pracowniczych

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama