REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Karolina Olech

REKLAMA

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37 § 1 kodeksu pracy).

Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy jest związane z wypowiedzeniem przez pracodawcę umowy o pracę pracownikowi. Regulacja ta dotyczy każdej umowy, niezależnie od jej rodzaju. Bez znaczenia jest, czy wypowiedzenie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, na czas określony, na okres próbny oraz jaka jest przyczyna wypowiedzenia danego rodzaju umowy. Prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy nie przysługuje w razie jej rozwiązania w innym trybie, np. za porozumieniem stron lub po upływie czasu, na jaki umowa była zawarta.

REKLAMA

Autopromocja

Dzień nawiązania stosunku pracy >>

Pracodawca nie może odmówić prawa do zwolnienia, jeżeli np. pracownik znalazł już nową pracę, ale załatwia formalności związane z przyjęciem do pracy. Określenie celu zwolnienia „na poszukiwanie pracy” musi mieć realne pokrycie. Z tego powodu prawa do tego zwolnienia nie ma pracownik, który w sposób niewątpliwy nie będzie poszukiwał pracy, np. przechodzi na emeryturę. Jeśli jednak taki pracownik oświadczy, że będzie poszukiwał pracy, zwolnienie powinno zostać mu udzielone. Nabycie praw emerytalnych nie oznacza, że pracownik nie będzie kontynuował pracy zawodowej. Dni wolne od pracy nie przysługują pracownikowi przechodzącemu na emeryturę, który porozumiał się z pracodawcą, że zawrze z nim umowę o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (gdyż nie ma wówczas mowy o szukaniu pracy).

Umowy o pracę na czas określony zawarte na wiele lat >>

O terminie udzielenia tego zwolnienia decyduje pracodawca. Powinien on jednak wziąć pod uwagę cel zwolnienia i interes pracownika, który może potrzebować tego zwolnienia w określonym czasie, np. umówił się na rozmowę na konkretną datę i godzinę. Za nieprawidłowe może być uznane jednostronne wyznaczenie przez pracodawcę ostatnich dni okresu wypowiedzenia jako zwolnienia na poszukiwanie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odmowa udzielenia dni wolnych naraża pracodawcę na ewentualność wypłaty odszkodowania, jeśli pracownik – dochodząc tego odszkodowania – wykaże, że poniósł szkodę. Jeżeli pracownikowi nie udzielono zwolnienia, jego nieobecność w pracy motywowana poszukiwaniem nowego zatrudnienia może być uznana za nieobecność nieusprawiedliwioną.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o pracę na okres próbny >>

Wymiar zwolnienia zależy od długości wypowiedzenia i wynosi 2 dni robocze w okresie 2-tygodniowego i miesięcznego wypowiedzenia i 3 dni robocze w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, a także w przypadku jego skrócenia na podstawie art. 361 § 1 kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

REKLAMA

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA

Wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 października 2024 r., ale kiedy ruszą pierwsze wypłaty?

Od 1 października 2024 r. będzie można składać wnioski o świadczenia z programu „Aktywny Rodzic”. ZUS ma stworzyć system informacyjny obsługujący ten program. Kiedy będą pierwsze wypłaty świadczeń?

W jakim wymiarze można wykorzystać dodatkowy urlop wychowawczy

Pracownik – rodzic ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy. Są jednak sytuacje, gdy przysługuje mu dodatkowy urlop wychowawczy.

REKLAMA