| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Jak udzielać urlopu wypoczynkowego pracownikom zmieniającym pracę w trakcie miesiąca

Zatrudniliśmy pracownicę od 5 lipca 2010 r. na pełny etat. Posiada ona prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Zawarliśmy z nią umowę na okres próbny do 30 września br. Pracownica poprosiła o udzielenie 5 dni urlopu wypoczynkowego w terminie od 26 do 30 lipca br. Do 4 lipca br. pracownica była zatrudniona u innego pracodawcy. Wykorzystała u niego urlop za 7 miesięcy br., tj. 16 dni. Czy w takim przypadku możemy udzielić urlopu wypoczynkowego pracownicy, jeżeli urlop za lipiec br. należał jej się u poprzedniego pracodawcy?

Mogą Państwo udzielić pracownicy 5 dni urlopu wypoczynkowego w ostatnim tygodniu lipca. Pracownicy przysługuje u Państwa za okres zatrudnienia od 5 lipca do 30 września 2010 r. 5 dni urlopu wypoczynkowego.

UZASADNIENIE

Pracownik, który rozwiązuje umowę o pracę w trakcie roku kalendarzowego i podejmuje pracę w tym samym roku u kolejnego pracodawcy, ma prawo za ten rok do urlopu proporcjonalnego (art. 1551 § 1 Kodeksu pracy). W takiej sytuacji u dotychczasowego pracodawcy pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny do czasu zatrudnienia. U kolejnego pracodawcy natomiast pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym:

  • do końca danego roku kalendarzowego, jeżeli został zatrudniony na czas nie krótszy niż do końca danego roku,
  • do końca zatrudnienia, jeżeli został zatrudniony na okres krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Jeżeli do zmiany pracodawcy dojdzie w trakcie miesiąca, tak jak w przedstawionej sytuacji, urlop wypoczynkowy za ten miesiąc przysługuje u pracodawcy, u którego pracownik zaczął pracę w tym miesiącu (art. 1552a § 3 Kodeksu pracy). Urlop za lipiec br. powinien więc udzielić Państwa pracownicy poprzedni pracodawca, ponieważ pracownica była u niego zatrudniona do 4 lipca br.

WAŻNE!

W razie zmiany pracy w trakcie miesiąca urlop wypoczynkowy za ten miesiąc nalicza dotychczasowy pracodawca, u którego pracownik pracował.

Mimo że pracownicy przysługuje urlop za lipiec br. u poprzedniego pracodawcy, to mogą Państwo udzielić jej należnego urlopu w ostatnim tygodniu lipca. Pracownica nabyła bowiem prawo do urlopu wypoczynkowego w dniu podjęcia zatrudnienia u Państwa. Jedynie w przypadku podjęcia pierwszej pracy w życiu pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego po przepracowaniu każdego miesiąca (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Natomiast przepisy prawa pracy nie określają, że pracownik, który zmienia pracę w trakcie miesiąca, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego dopiero od kolejnego miesiąca pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »