| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Podatek i składki od odprawy pośmiertnej

Podatek i składki od odprawy pośmiertnej

Żonie i dzieciom zmarłego pracownika będziemy wypłacać odprawę pośmiertną. Czy od tego świadczenia należy obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Od odprawy pośmiertnej pracodawca nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również nie oblicza składek na ubezpieczenia społeczne.

Wszystkie świadczenia pieniężne, w tym również odprawy pośmiertne, wypłacane rodzinom zmarłego pracownika są zwolnione ze składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, w tym także na zdrowotne. Są to bowiem należności przysługujące nie pracownikowi, lecz jego rodzinie. Świadczenia, które do dnia śmierci pracownika nie zostały mu wypłacone, stają się prawami majątkowymi, co oznacza, że nie wchodzą do spadku. Prawa do tych należności przechodzą w równych częściach na małżonka zmarłego pracownika i inne osoby uprawnione do uzyskania renty rodzinnej. Dlatego też pracodawca, wypłacając je, nie pobiera żadnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Z podatku dochodowego od osób fizycznych zwolnione są także odprawy pośmiertne i zasiłki pogrzebowe.

Jeżeli pracodawca oprócz odprawy pośmiertnej wypłaca rodzinie zmarłego wynagrodzenie i inne świadczenia pieniężne, wówczas od tych świadczeń pobiera zaliczkę w wysokości 18% i wystawia każdemu uprawnionemu PIT-8B.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »