REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rodzicielstwo, Działalność socjalna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski. Jak sporządzić wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego (WZÓR)

Urlop ojcowski udzielany jest w celu opieki nad dzieckiem. Urlop ojcowski jest udzielany w wymiarze do 2 tygodni, na wniosek pracownika-ojca.

Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

Działalność socjalna. Do 31 stycznia pracodawca powinien poinformować pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r.

31 stycznia mija termin przekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego w 2024 r. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Działalność socjalna. 31 stycznia 2024 r. mija termin przekazania pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego (WZÓR)

Pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający poniżej 50 pracowników mogą prowadzić działalność socjalną polegającą na wypłacie świadczenia urlopowego. Z wypłaty tego świadczenia pracodawcy mogą jednak zrezygnować, o czym powinni poinformować swoich pracowników.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Czy pracodawca może zrezygnować z tworzenia zfśs?

Pracodawcy ze sfery budżetowej obowiązkowo tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i nie mogą zrezygnować z jego tworzenia. Inaczej jest w przypadku pracodawców spoza sektora budżetowego.

Chcesz wziąć urlop wypoczynkowy podczas ferii szkolnych dziecka? Zobacz, jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Okres zimowych ferii szkolnych to czas, w którym pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych. Część pracodawców wypłaca im świadczenie urlopowe. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w styczniu 2024 r.?

Uprawnienia związane z rodzicielstwem. Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie ojcowskim?

Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego ma zapewnioną ochronę trwałości stosunku pracy. Oznacza to, że nie można z nim rozwiązać umowy o pracę. Czy rzeczywiście pracodawca nie ma żadnej możliwości zwolnienie pracownika podczas urlopu ojcowskiego?

Stołówka i pomieszczenia socjalne w miejscu pracy

Stołówka i pomieszczenia socjalne w miejscu pracy - wielu pracowników zastanawia się czy w biurze musi być pomieszczenie, w którym pracownicy mogą spożywać posiłki, korzystać z przerw w pracy oraz się relaksować i co pracodawca musi zagwarantować w tym zakresie.

Dzień ojca - stereotyp żywiciela rodziny

Dzień ojca - 23 czerwca 2023 r. Czy stereotyp ojca jako żywiciela rodziny jest prawdziwy? Badania pokazują, że 85% pracujących rodziców popiera 9-tygodniowe urlopy rodzicielskie dla ojców. Podział obowiązków między pracującymi opiekunami w pierwszych latach życia dziecka wciąż stanowi jednak wyzwanie. Choć wielu mężczyzn chętnie korzysta z urlopów ojcowskich, dłuższy urlop rodzicielski wciąż wydaje się być stereotypowo „zarezerwowany” dla matek. Wprowadzenie nowych przepisów, ułatwiających ojcom podjęcie decyzji o urlopie, to sprawdzian nie tylko dla par, ale także dla pracodawców.

Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła sprawa dyskryminacji prawników – a dokładniej aplikantów adwokackich i radcowskich, odbywających przygotowanie do wykonywania zawodu, będących ojcami. Okazuje, że nie mają oni takich samych praw związanych z rodzicielstwem jak aplikantki będące matkami. Na czym polega problem?

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?

Czy na wypowiedzeniu można korzystać z ZFŚS?

Jan K. pracownik dużej fabryki aktualnie znajduje się na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia 2022 r.). Pracodawca oświadczył Janowi K., że skoro znajduje się w okresie wypowiedzenia to nie może on skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zapomogi, o którą wnosił Jan K. w zw. z trudną sytuacją życiową i materialną), ponieważ wskazuje na to obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS. Jan K. zastanawia się czy takie działanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem?

Zasiłek opiekuńczy dla pracującego rodzica

Pracującemu rodzicowi, podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, przysługuje prawo do płatnego zasiłku opiekuńczego w przypadku choroby dziecka, zamknięcia placówki, do której uczęszcza, a także w przypadku objęcia dziecka kwarantanną. Podpowiadamy, jakie warunki muszą być spełnione, aby zasiłek opiekuńczy został wypłacony.

Na ile biznes jest gotowy na dyrektywę work-life balance?

Dyrektywa work-life balance powinna zostać wdrożona do krajowego porządku prawnego do 2 sierpnia 2022 r. Czy biznes jest na nią gotowy?

Świadczenia z ZFŚS - dla kogo i kiedy?

ZFŚS czyli Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ma na celu wypłacanie świadczeń socjalnych pracownikom. Jakie są ich rodzaje? Kto może z nich skorzystać? Czym jest odpis na ZFŚS i jaka jest jego wysokość?

Do 31 maja 2020 r. należy przekazać I ratę odpisu na zfśs

Pracodawcy, którzy mieli w 2020 r. obowiązek utworzenia zfśs, powinni przekazać co najmniej 75% odpisu podstawowego na rachunek funduszu. Podmioty uprawnione, które utworzyły fundusz dobrowolnie, środki na jego działalność mogą przekazać w innym dowolnie ustalonym terminie, przy czym również na wyodrębnione konto funduszu. W 2020 r. maksymalna podstawa odpisu na zfśs jest wyższa niż w 2019 r. i wynosi 4134,02 zł.

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia

Minister Rozwoju poinformowała o zmianie specustawy ws. koronawirusa, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 12 r. życia. Obecnie limit wieku dziecka wynosi 8 lat. (Aktualizacja: Minister rozwoju wycofała się z tego zapisu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na razie tylko dla rodziców dzieci do 8 lat).

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - oświadczenie, wysokość, wymiar

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy złożyć oświadczenie (pobierz oświadczenie). Czy potrzebny jest wniosek Z-15A? Jak długo trwa okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Co z dziećmi powyżej 8 lat?

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował o zmianę przepisów i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Zgodnie z aktualnymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem do lat 8. w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 - wzór oświadczenia pracownika, od kiedy, komu przysługuje

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły - należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Do kiedy zasiłek przysługuje?

Koronawirus: pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy - co zrobić aby go dostać, ile wynosi

O zasiłek opiekuńczy mogą się starać pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, jak i pracujący na umowach zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły. Co musi zrobić rodzic, aby otrzymać zasiłek?

Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń. Sprawdź jakie są to świadczenia.

Rezygnacja z tworzenia zfśs i wypłaty świadczenia urlopowego - wzór informacji

Pracodawcy spoza sektora budżetowego mogą zrezygnować zarówno z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i wypłaty pracownikom świadczenia urlopowego. Wzór informacji o rezygnacji z działalności socjalnej.

Odmowa przyjęcia pracy przez bezrobotną matkę

Czy bezrobotna matka może odmówić przyjęcia skierowania do pracy z uwagi na opiekę nad dzieckiem? Czy i w jakich przypadkach starci status osoby bezrobotnej?

Gwarancja zatrudnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi gwarancje powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jak wygląda dobór odpowiedniego stanowiska, co w przypadku braku możliwości dalszego zatrudnienia, możliwe rozwiązania związane z powrotem pracownika z urlopu macierzyńskiego - o tym eksperci z Kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Wniosek o roczny urlop macierzyński 2020 – wzór

Pracownica, która urodziła dziecko, poza urlopem macierzyńskim może skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Dopiero te dwa rodzaje urlopów po zsumowaniu wynoszą prawie rok (52 tygodnie). Zapoznaj się z wnioskiem o „roczny urlop macierzyński”.

Odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) w 2020 r.

W 2020 r. zwiększy się odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ile wyniesie odpis - podstawowy i dobrowolny - na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2020 roku?

Urlop wychowawczy - cofnięcie wniosku o obniżenie wymiaru etatu cofnąć

Przepisy prawa pracy nie regulują wprost możliwości wycofania przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, tak jak zostało to uregulowane w przypadku cofnięcia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Odpis na ZFŚS w 2020 r. - nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni

W 2020 roku wzrośnie odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli do kwoty 3028,21 zł. Wzrośnie także odpis na ZFŚS pracowników niepedagogicznych. Ile zatem będzie wynosić odpis na ZFŚS w 2020 roku?

Zwolnienia z PIT dla młodych podatników a ZFŚS

Dodanie od 1 sierpnia 2019 r. do katalogu zwolnień z podatku dochodowego przychodów osiąganych przez podatników, którzy nie ukończyli 26 lat, jest zwolnieniem limitowanym, tj. obejmuje przychody z pracy oraz umów zlecenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 528 zł.

Zmiany w Kodeksie pracy - nowe formy zatrudnienia, telepraca dla rodziców?

Nowe formy zatrudnienia, telepraca dla rodziców dzieci w wieku do trzech lat czy zapobieganie dyskryminacji w kwestii wynagrodzenia kobiet i mężczyzn - to propozycje zmian w prawie pracy, które zostały zapowiedziane w programie Prawa i Sprawiedliwości. Co na to eksperci?

Odmrożenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych 2019 - ustawa podpisana

Prezydent podpisał w dniu 3 października 2019 r. ustawę mającą na celu "odmrożenie" od 1 sierpnia 2019 r. funduszu świadczeń socjalnych. Zmianie ulegnie wysokości naliczania od 1 sierpnia 2019 r. odpisu na fundusz socjalny dla osób uprawnionych do zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych oraz ich rodzin.

Wyższy odpis na zfśs 2019 - Senat przyjął ustawę

Wyższy wskaźnik naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - to efekt zmian w ustawie o zfśs. Senat przyjął nowelizację ustawy. Teraz ustawa czeka na podpis Prezydenta.

Rata odpisu na ZFŚS w 2019 roku do 30 września i 31 października

Wyjątkowo w 2019 r. z uwagi na zmianę przepisów podwyższających kwotę odpisu na fundusz liczoną od sierpnia 2019 r. pojawił się kolejny termin wpłaty na rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Środki wyliczone zgodnie ze zmianami można będzie przekazać do 31 października.

Zwiększenie odpisu na ZFŚS od 1 sierpnia 2019 r. - pracodawcy przeciwni

Konfederacja Lewiatan uważa, że podwyżka wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w trakcie roku kalendarzowego spowoduje konieczność zmiany planów dochodów i wydatków z ZFŚS.

Najważniejsze zmiany w Kodeksie pracy od 7 września 2019 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany (przed i po) w przepisach Kodeksu pracy, które wchodzą w życie 7 września 2019 r. Zmiany dotyczą świadectwa pracy, dyskryminacji, mobbingu, szczególnych uprawnień dla członków rodziny, przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) - zmiany od 1 sierpnia 2019 r.

Od 1 sierpnia 2019 r. podstawa naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zwiększy się o 3,4 proc. Z ZFŚS finansowane są np. „wczasy pod gruszą”, czy karnety sportowe dla pracowników. Ile wyniesie odpis podstawowy na fundusz na jednego pracownika?

Rodzice na urlopie ojcowskim, macierzyńskim, rodzicielskim

Urlop ojcowski coraz bardziej popularny. Tylko w pierwszej połowie 2019 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało prawie 89 tys. ojców. Jak kształtują się pozostałe urlopy związane z rodzicielstwem?

Świadczenia dla niepracujących mam

Jakie świadczenia przysługują niepracującym mamom? Co przysługuje mamom, których umowa o pracę została zawarta na bardzo krótki okres?

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Urlop ojcowski 2019 - kto płaci, ile płatny

Za czas przebywania na urlopie ojcowskim, pracownikowi przysługuje prawo do pełnego wynagrodzenia. To, kto płaci zasiłek macierzyński – pracodawca czy ZUS – uzależnione jest od liczby osób ubezpieczonych w firmie.

Czy macierzyństwo przeszkadza w robieniu kariery?

W pewnym momencie osobistej drogi większość kobiet musi podjąć jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Nie tylko w swoim, ale także innych, ponieważ ma to pośredni wpływ na wiele jednostek. Łączyć ze sobą macierzyństwo i karierę, czy zrezygnować z jednej zależności na rzecz drugiej? Tu powstaje kolejne pytanie - czy jest możliwe pogodzenie tych wartości?

Co zmieniło się w przyznawaniu świadczeń z zfśs od 4 maja 2019 r.

Od 4 maja 2019 r. udostępnienie pracodawcy danych osobowych osoby uprawnionej do korzystania z zfśs następuje w formie oświadczenia. Zmiana ta jest efektem wdrożenia przepisów RODO. Nowe regulacje mają zapewnić właściwą ochronę danych osobowych przy przyznawaniu świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

"Stara" i "nowa" dokumentacja pracownicza

Podział na starą i nową dokumentację pracowniczą powstał w wyniku zmian w jej prowadzeniu, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Przy wpinaniu dokumentów lub zakładaniu akt osobowych powstają pytania: co z dotychczasową dokumentacją, czy przekładać akta osobowe i układać według nowego porządku?

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

REKLAMA