REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania
Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?
rozwiń >

Europejski Filar Praw Socjalnych (EFPS)

W listopadzie 2022 r. na pierwszym Europejskim Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych dokonano przeglądu wcielonych 5 lat temu zasad. Przez ten czas europejski rynek pracy się zmienił, miała na to wpływ pandemia COVID-19, inwazja na Ukrainę, problemy społeczno-gospodarcze, rosnąca inflacja i wyższe koszty utrzymania nieproporcjonalne do minimalnych zarobków.

Autopromocja

20 zasad EFPS dotyczy spraw socjalnych, rynku pracy, równości szans, warunków pracy i płacy. Poniżej znajduje się omówienie zasad, w ramach III rozdziałów EFPS.

Rozdział I: Równość szans i dostęp do rynku pracy

1. Edukacja, szkolenie i uczenie się przez całe życie

Każdy ma prawo dostępu do nauki i do uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które umożliwią mu pełne uczestnictwo w życiu społecznym i pomyślne zarządzanie zmianami na rynku pracy. W tym celu powstał Europejski program na rzecz umiejętności.

2. Równość płci

Należy zapewnić i wspierać równość traktowania i równość szans kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach, w tym w odniesieniu do udziału w rynku pracy, warunków zatrudnienia i rozwoju kariery zawodowej. Kobiety i mężczyźni mają prawo do równego wynagrodzenia za pracę tej samej wartości.

3. Równe szanse

Każdy ma prawo do równego traktowania i równych szans w zakresie zatrudnienia, ochrony socjalnej, edukacji oraz dostępu do dóbr i usług powszechnie dostępnych, m.in. bez względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Aktywne wspieranie zatrudnienia

Każdy ma prawo do pomocy w celu poprawy perspektyw zatrudnienia lub samozatrudnienia. Obejmuje to prawo do otrzymania zindywidualizowanego wsparcia w poszukiwaniu pracy, szkoleniu, przekwalifikowaniu, stażach, przygotowania zawodowego, otrzymania oferty pracy w ciągu 4 miesięcy od utraty pracy lub zakończenia nauki.

Rozdział II: Uczciwe warunki pracy

5. Bezpieczne i elastyczne zatrudnienie

Niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w zakresie warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń. Należy wspierać i propagować zatrudnienie na czas nieokreślony. Należy też ułatwić mobilność zawodową.

6. Płace

Pracownicy mają prawo do godziwej płacy, która zapewnia im godny poziom życia. Należy zapewnić odpowiednią płacę minimalną, w sposób zapewniający zaspokojenie potrzeb pracownika i jego rodziny w świetle krajowych warunków gospodarczych i społecznych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostępu do zatrudnienia i zachęt do poszukiwania pracy. Należy zapobiegać ubóstwu pracujących.

7. Informacje o warunkach zatrudnienia i ochronie w przypadku zwolnień

Pracownicy mają prawo do otrzymania pisemnej informacji w chwili podjęcia zatrudnienia o ich prawach i obowiązkach wynikających ze stosunku pracy, w tym o okresie próbnym. Przed jakimkolwiek zwolnieniem pracownicy mają prawo zostać poinformowani o przyczynach i otrzymać rozsądny okres wypowiedzenia. Mają prawo dostępu do skutecznego i bezstronnego rozstrzygania sporów oraz, w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia, prawo do zadośćuczynienia, w tym odpowiedniego odszkodowania.

8. Dialog społeczny i zaangażowanie pracowników

Partnerzy społeczni powinni brać udział we wdrażaniu polityki gospodarczej, zatrudnienia i społecznej, m.in. poprzez konsultacje, negocjacje, dialog i zawieranie układów zbiorowych pracy. Pracownicy lub ich przedstawiciele mają prawo do bycia informowanymi i konsultowanymi w sprawach ich dotyczących, w szczególności w sprawie przenoszenia, restrukturyzacji i łączenia przedsiębiorstw oraz zwolnień grupowych.

9. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Rodzice i osoby sprawujące opiekę na dzieckiem mają prawo do urlopu, elastycznej organizacji pracy i dostępu do usług opiekuńczych.

10. Zdrowe, bezpieczne i dobrze przystosowane środowisko pracy oraz ochrona danych

Pracownicy mają prawo do wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracownicy mają prawo do ochrony swoich danych osobowych w kontekście zatrudnienia.

Rozdział III: Ochrona socjalna i wykluczenie społeczne

11. Opieka nad dziećmi i wsparcie dla dzieci

Dzieci mają prawo do wczesnej edukacji i dobrej jakości opieki, do ochrony przed ubóstwem.

12. Ochrona socjalna

Bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy oraz osoby prowadzące działalność na własny rachunek mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej.

13. Zasiłki dla bezrobotnych

Bezrobotni mają prawo do odpowiedniego wsparcia ze strony publicznych służb zatrudnienia w celu (ponownej) integracji na rynku pracy oraz odpowiednich świadczeń dla bezrobotnych.

14. Dochód minimalny

Każdy, kto nie posiada wystarczających środków, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie na wszystkich etapach życia.

15. Dochody z tytułu starości i emerytury

Zatrudnieni mają prawo do emerytury proporcjonalnej do ich składek i zapewniającej odpowiedni dochód. Kobiety i mężczyźni mają równe szanse nabycia uprawnień emerytalnych.

16. Opieka zdrowotna

Każdy ma prawo do szybkiego dostępu do przystępnej cenowo, profilaktycznej i leczniczej opieki zdrowotnej dobrej jakości.

17. Integracja osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają prawo do wsparcia dochodu zapewniającego godne życie, usług umożliwiających im udział w rynku pracy i życiu społecznym dostosowanego do ich potrzeb.

18. Opieka długoterminowa

Każdy ma prawo do przystępnych cenowo usług opieki długoterminowej dobrej jakości, w szczególności opieki domowej i usług środowiskowych.

19. Mieszkalnictwo i pomoc dla bezdomnych

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mają prawo do odpowiedniej pomocy i ochrony przed przymusową eksmisją, przed wykluczeniem społecznym. Osobom tym powinna być zapewniona pomoc mieszkaniowa.

20. Dostęp do podstawowych usług

Każdy ma prawo dostępu do podstawowych usług dobrej jakości, w tym wody, urządzeń sanitarnych, energii, transportu, usług finansowych i łączności cyfrowej.

Komisja UE rewidują powyższe zaproponowała, aby uczynić rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności, nadając nowy impuls inwestycjom w umiejętności pracowników czy osób przekwalifikowujących się w całej UE. Komisja przedstawiła plan działania na rzecz zwalczania rasizmu na lata 2020–2025, strategię na rzecz praw osób niepełnosprawnych na lata 2021-2030 oraz europejski akt w sprawie zapewnienia osobom niepełnosprawnym włączenia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA