REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania
Europejski Filar Praw Socjalnych – 5 lat obowiązywania
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie 2023 r. minęło 5 lat od ogłoszenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych (EFPS). Jakie są najważniejsze wytyczne EFPS? Czy UE poradziła sobie z ich wdrożeniem, czy też może trzeba zmienić zasady dostosowując je do aktualnych realiów na rynku pracy?
rozwiń >

Europejski Filar Praw Socjalnych (EFPS)

W listopadzie 2022 r. na pierwszym Europejskim Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych dokonano przeglądu wcielonych 5 lat temu zasad. Przez ten czas europejski rynek pracy się zmienił, miała na to wpływ pandemia COVID-19, inwazja na Ukrainę, problemy społeczno-gospodarcze, rosnąca inflacja i wyższe koszty utrzymania nieproporcjonalne do minimalnych zarobków.

REKLAMA

Autopromocja

20 zasad EFPS dotyczy spraw socjalnych, rynku pracy, równości szans, warunków pracy i płacy. Poniżej znajduje się omówienie zasad, w ramach III rozdziałów EFPS.

Rozdział I: Równość szans i dostęp do rynku pracy

1. Edukacja, szkolenie i uczenie się przez całe życie

Każdy ma prawo dostępu do nauki i do uczenia się przez całe życie w celu utrzymania i nabywania umiejętności, które umożliwią mu pełne uczestnictwo w życiu społecznym i pomyślne zarządzanie zmianami na rynku pracy. W tym celu powstał Europejski program na rzecz umiejętności.

2. Równość płci

Należy zapewnić i wspierać równość traktowania i równość szans kobiet i mężczyzn we wszystkich obszarach, w tym w odniesieniu do udziału w rynku pracy, warunków zatrudnienia i rozwoju kariery zawodowej. Kobiety i mężczyźni mają prawo do równego wynagrodzenia za pracę tej samej wartości.

3. Równe szanse

Każdy ma prawo do równego traktowania i równych szans w zakresie zatrudnienia, ochrony socjalnej, edukacji oraz dostępu do dóbr i usług powszechnie dostępnych, m.in. bez względu na płeć, pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Aktywne wspieranie zatrudnienia

Każdy ma prawo do pomocy w celu poprawy perspektyw zatrudnienia lub samozatrudnienia. Obejmuje to prawo do otrzymania zindywidualizowanego wsparcia w poszukiwaniu pracy, szkoleniu, przekwalifikowaniu, stażach, przygotowania zawodowego, otrzymania oferty pracy w ciągu 4 miesięcy od utraty pracy lub zakończenia nauki.

Rozdział II: Uczciwe warunki pracy

5. Bezpieczne i elastyczne zatrudnienie

Niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w zakresie warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń. Należy wspierać i propagować zatrudnienie na czas nieokreślony. Należy też ułatwić mobilność zawodową.

6. Płace

Pracownicy mają prawo do godziwej płacy, która zapewnia im godny poziom życia. Należy zapewnić odpowiednią płacę minimalną, w sposób zapewniający zaspokojenie potrzeb pracownika i jego rodziny w świetle krajowych warunków gospodarczych i społecznych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostępu do zatrudnienia i zachęt do poszukiwania pracy. Należy zapobiegać ubóstwu pracujących.

7. Informacje o warunkach zatrudnienia i ochronie w przypadku zwolnień

Pracownicy mają prawo do otrzymania pisemnej informacji w chwili podjęcia zatrudnienia o ich prawach i obowiązkach wynikających ze stosunku pracy, w tym o okresie próbnym. Przed jakimkolwiek zwolnieniem pracownicy mają prawo zostać poinformowani o przyczynach i otrzymać rozsądny okres wypowiedzenia. Mają prawo dostępu do skutecznego i bezstronnego rozstrzygania sporów oraz, w przypadku nieuzasadnionego zwolnienia, prawo do zadośćuczynienia, w tym odpowiedniego odszkodowania.

8. Dialog społeczny i zaangażowanie pracowników

Partnerzy społeczni powinni brać udział we wdrażaniu polityki gospodarczej, zatrudnienia i społecznej, m.in. poprzez konsultacje, negocjacje, dialog i zawieranie układów zbiorowych pracy. Pracownicy lub ich przedstawiciele mają prawo do bycia informowanymi i konsultowanymi w sprawach ich dotyczących, w szczególności w sprawie przenoszenia, restrukturyzacji i łączenia przedsiębiorstw oraz zwolnień grupowych.

9. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Rodzice i osoby sprawujące opiekę na dzieckiem mają prawo do urlopu, elastycznej organizacji pracy i dostępu do usług opiekuńczych.

10. Zdrowe, bezpieczne i dobrze przystosowane środowisko pracy oraz ochrona danych

Pracownicy mają prawo do wysokiego poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy. Pracownicy mają prawo do ochrony swoich danych osobowych w kontekście zatrudnienia.

Rozdział III: Ochrona socjalna i wykluczenie społeczne

11. Opieka nad dziećmi i wsparcie dla dzieci

Dzieci mają prawo do wczesnej edukacji i dobrej jakości opieki, do ochrony przed ubóstwem.

12. Ochrona socjalna

Bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy oraz osoby prowadzące działalność na własny rachunek mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej.

13. Zasiłki dla bezrobotnych

Bezrobotni mają prawo do odpowiedniego wsparcia ze strony publicznych służb zatrudnienia w celu (ponownej) integracji na rynku pracy oraz odpowiednich świadczeń dla bezrobotnych.

14. Dochód minimalny

Każdy, kto nie posiada wystarczających środków, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie na wszystkich etapach życia.

15. Dochody z tytułu starości i emerytury

Zatrudnieni mają prawo do emerytury proporcjonalnej do ich składek i zapewniającej odpowiedni dochód. Kobiety i mężczyźni mają równe szanse nabycia uprawnień emerytalnych.

16. Opieka zdrowotna

Każdy ma prawo do szybkiego dostępu do przystępnej cenowo, profilaktycznej i leczniczej opieki zdrowotnej dobrej jakości.

17. Integracja osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mają prawo do wsparcia dochodu zapewniającego godne życie, usług umożliwiających im udział w rynku pracy i życiu społecznym dostosowanego do ich potrzeb.

18. Opieka długoterminowa

Każdy ma prawo do przystępnych cenowo usług opieki długoterminowej dobrej jakości, w szczególności opieki domowej i usług środowiskowych.

19. Mieszkalnictwo i pomoc dla bezdomnych

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji mają prawo do odpowiedniej pomocy i ochrony przed przymusową eksmisją, przed wykluczeniem społecznym. Osobom tym powinna być zapewniona pomoc mieszkaniowa.

20. Dostęp do podstawowych usług

Każdy ma prawo dostępu do podstawowych usług dobrej jakości, w tym wody, urządzeń sanitarnych, energii, transportu, usług finansowych i łączności cyfrowej.

Komisja UE rewidują powyższe zaproponowała, aby uczynić rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności, nadając nowy impuls inwestycjom w umiejętności pracowników czy osób przekwalifikowujących się w całej UE. Komisja przedstawiła plan działania na rzecz zwalczania rasizmu na lata 2020–2025, strategię na rzecz praw osób niepełnosprawnych na lata 2021-2030 oraz europejski akt w sprawie zapewnienia osobom niepełnosprawnym włączenia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 fizjoterapeuta. Skąd taka podwyżka? Od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Praca dla nieletnich w wakacje

Młode osoby chcą w wakacje odpoczywać, ale też pracować i się rozwijać. Zatrudnienie małoletnich i młodocianych osób podlega w Polsce ścisłym regulacjom prawnym, które mają na celu ochronę ich zdrowia oraz prawidłowego rozwoju. Poniżej najważniejsze prawa i obowiązki.

Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji Barbara Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o szeregu zmian w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

REKLAMA

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

REKLAMA

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA