REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat – komu przysługuje, jak obliczyć wymiar i napisać wniosek (WZÓR)

matka mama córka rodzic dziecko urlop macierzyński rodzicielski tacierzyński zasiłek macierzyński zasiłki 300 500 800 plus
Zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat – komu przysługuje, jak obliczyć wymiar i napisać wniosek (WZÓR)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w celu opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. Zwolnienie od pracy przysługuje w wymiarze 2 dni lub 16 godzin.

Prawo do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem

Pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat w ciągu roku kalendarzowego ma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze:

Autopromocja
  • 16 godzin albo 
  • 2 dni.

Bez względu na liczbę wychowywanych dzieci w wieku do 14 lat zwolnienie przysługuje wyłącznie na 2 dni lub 16 godzin w każdym roku kalendarzowym.

Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przykład

Pracownica wychowuje troje dzieci w wieku do 14 lat. Mimo wychowywania trójki dzieci pracownica ma prawo do 2 dni lub 16 godzin zwolnienia od pracy.

Prawo pracownika do zwolnienia od pracy przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 14 lat, a nie do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 14 lat.

Ważne

Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem wygasa w dniu ukończenia przez dziecko 14 lat.

Zwolnienie z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje pracownikowi bez względu na liczbę pracodawców, u których równocześnie pozostaje w stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykład

Pracownik wychowuje dziecko w wieku 11 lat. Jest jednocześnie zatrudniony na pół etatu u dwóch pracodawców. Pracownik wystąpił do obu pracodawców o udzielenie 2 dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat. Obydwaj pracodawcy są zobowiązani do udzielenia pracownikowi po 2 dni takiego zwolnienia w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik może skorzystać z tego zwolnienia jednocześnie w tym samym czasie u obu pracodawców lub w różnych dniach.

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika od pracy, jeżeli obowiązek taki wynika z Kodeksu pracy, z przepisów wykonawczych do Kodeksu pracy albo z innych przepisów prawa. Pracownik planujący skorzystanie ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem powinien odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym pracodawcę i uzyskać jego zgodę. Jednak w razie nagłej konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, gdy brakuje możliwości wcześniejszego uprzedzenia pracodawcy o swej nieobecności, nie ma podstaw, aby pracodawca odmówił pracownikowi udzielenia zwolnienia w dniu, w którym pracownik zgłasza chęć skorzystania z tego uprawnienia.

Wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy

O sposobie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym pracownik decyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia. 

Wniosek należy składać w postaci papierowej lub elektronicznej. 

Pracownik nie wskazuje we wniosku przyczyny korzystania ze zwolnienia.

Przykładowy wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy

Warszawa, 3 kwietnia 2024 r.

 

Dorota Jakubowska

Dział Spedycji

w/m

 

Dariusz Walczak

Hurtownia Elektronarzędzi D. Walczak

ul. Królowej Bony 345

02-496 Warszawa

 

Wniosek

o udzielenie zwolnienia z pracy z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

 

Na podstawie art. 188 Kodeksu pracy proszę o udzielenie mi zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni – 4 i 5 kwietnia 2024 r. na opiekę nad moją córką Katarzyną Jakubowską, ur. 10 stycznia 2020 r.

W 2024 r. korzystam z prawa do zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem określonego w dniach.

 

Dorota Jakubowska

 

Zgadzam się

3 kwietnia 2024 r. Dariusz Walczak

Udzielenie zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym

Pracownik korzystający ze zwolnienia w wymiarze godzinowym, może zdecydować się na wykorzystanie go w trakcie pracy, a także na początku lub na końcu dnia pracy.

Przykład

Pracownik wykonuje pracę w godzinach od 9.00 do 17.00. Wystąpił z wnioskiem o udzieleniu mu 4 godzin zwolnienia od pracy. Pracownik może zdecydować się na wykorzystanie 4 godzin np. od godziny 11.00 do godziny 15.00, albo np. od godziny 9.00 do godziny 13.00 lub od godziny 13.00 do godziny 17.00.

Zwolnienie od pracy udzielane w wymiarze godzinowym pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Przykład

Pracownica jest zatrudniona na 1/3 etatu. Wymiar godzinowy zwolnienia od pracy ustala się następująco: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godzin. Niepełną godzinę zaokrągla się w górę do pełnej godziny, a więc przysługujące pracownicy zwolnienie wynosi 6 godzin.

Przepisy w zakresie zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy, wynikająca z odrębnych przepisów (np. z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych), jest niższa niż 8 godzin. W takim przypadku należy przeliczyć wymiar godzinowego zwolnienia od pracy adekwatnie do dobowej normy czasu pracy obowiązującej pracownika.

Przykład

Pracownik wychowuje dziecko w wieku do 14 lat. Pracownik ma umiarkowany stopień niepełnosprawności i obowiązuje go 7-godzinna dobowa norma czasu pracy. Z tego tytułu ma prawo do 2 dni albo 14 godzin zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Podstawa prawna:

  • art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA