REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność socjalna. Do 31 stycznia pracodawca powinien poinformować pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r.

świadczenie urlopowe 31 stycznia 2024 termin działalność socjalna styczeń data kalendarz do kiedy informacja o niewypłacaniu świadczenia urlopowego pracodawca
świadczenie urlopowe 31 stycznia 2024 termin działalność socjalna styczeń data kalendarz do kiedy informacja o niewypłacaniu świadczenia urlopowego pracodawca
Działalność socjalna. Do 31 stycznia pracodawca powinien poinformować pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

31 stycznia mija termin przekazania pracownikom informacji w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego w 2024 r. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Świadczenie urlopowe 

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. 

Autopromocja
Ważne

Wypłata świadczenia urlopowego nie jest obligatoryjna.

Pracodawca, który zdecyduje się wypłacać świadczenie urlopowe, wypłaca je raz w roku kalendarzowym każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Obowiązek informacyjny pracodawcy

Wspomniani wyżej pracodawcy, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informację w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.

Informację należy przekazać pracownikom w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, wręczenie pracownikom pism informujących w tej sprawie, przesłanie informacji pocztą elektroniczną).

Brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Jakie będą konsekwencje, jeśli pracodawca nie przekaże pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego stanowi wykroczenie określone ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, który popełnił to wykroczenie, zagrożony jest karą grzywny.

Naruszenie przepisów ustawy o zfśs poprzez nieprzekazanie pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego nie powinno być utożsamiane z zobowiązaniem pracodawcy do wypłaty tego świadczenia. Z takim stanowiskiem można się spotkać w orzecznictwie sądowym – np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 marca 2007 r. (I OSK 814/06) czy w wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z 21 lutego 2007 r. (VII P 3143/06). 

Ważne

Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego nie powoduje po jego stronie obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego pracownikom.

W kwestii konsekwencji braku informacji dla pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego można też spotkać się ze stanowiskiem przeciwnym. Zgodnie z nim niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego skutkuje koniecznością wypłacania pracownikom tego świadczenia. 

Takie przeciwstawne stanowiska powodują, że wskazane jest jednak, aby pracodawcy pamiętali o przekazaniu pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Termin mija 31 stycznia – to ostatni moment na uniknięcie ewentualnych problemów.

Podstawa prawna:

 • art. 3, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 998 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Pracownik
  2024-01-31 21:20:42
  Kolejny martwy przepis. Pracodawca i tak nic nie musi, a PIP przy kontroli nawet tego nie sprawdzą....
  0
 • Magda
  2024-01-31 18:39:08
  W mojej firmie fundusz socjalny był do 2023roku. Od 2021 roku pracodawca ponoć go Nie poinformował pracowników o likwidacji.Gdy pracownicy pytali kierownika czy będą talony na święta nie udzielił żadnej informacji.Nikt z pracowników nie miał odwagi zapytać panią dyrektor (właściciela firmy) ponieważ każdy się bał.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Cjpfdjf
  2024-02-01 09:45:02
  Pracodawcy robią co chcą w Polsce.nawet w państwowych zakładach...mam grupę i nic mi sie nie należy...żadnych dodatków.oprócz 7 godz pracy...a pracy mam często za 2 gdzie pefron gdzie kodeks pracy
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

REKLAMA

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

REKLAMA

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

REKLAMA