Czy pracodawca, który nie poinformował pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego w 2024 r., musi je wypłacać?
REKLAMA
REKLAMA
- Świadczenie urlopowe
- Obowiązek informacyjny pracodawcy
- Brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego
Świadczenie urlopowe
Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
REKLAMA
Wypłata świadczenia urlopowego nie jest obligatoryjna.
Pracodawca, który zdecyduje się wypłacać świadczenie urlopowe, wypłaca je raz w roku kalendarzowym każdemu pracownikowi korzystającemu z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Obowiązek informacyjny pracodawcy
Wspomniani wyżej pracodawcy, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informację w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom do 31 stycznia danego roku kalendarzowego.
Informację należy przekazać pracownikom w sposób przyjęty u danego pracodawcy (np. przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń, wręczenie pracownikom pism informujących w tej sprawie, przesłanie informacji pocztą elektroniczną).
Brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego
Jakie będą konsekwencje, jeśli pracodawca nie przekaże pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego?
Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego stanowi wykroczenie określone ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Pracodawca, który popełnił to wykroczenie, zagrożony jest karą grzywny.
Naruszenie przepisów ustawy o zfśs poprzez nieprzekazanie pracownikom informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego nie powinno być utożsamiane z zobowiązaniem pracodawcy do wypłaty tego świadczenia. Z takim stanowiskiem można się spotkać w orzecznictwie sądowym – np. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 1 marca 2007 r. (I OSK 814/06) czy w wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie z 21 lutego 2007 r. (VII P 3143/06).
Niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego nie powoduje po jego stronie obowiązku wypłaty świadczenia urlopowego pracownikom.
W kwestii konsekwencji braku informacji dla pracowników o niewypłacaniu świadczenia urlopowego można też spotkać się ze stanowiskiem przeciwnym. Zgodnie z nim niedopełnienie przez pracodawcę obowiązku informacyjnego skutkuje koniecznością wypłacania pracownikom tego świadczenia.
Podstawa prawna:
- art. 3, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 998 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat