REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chcesz wziąć urlop wypoczynkowy podczas ferii szkolnych dziecka? Zobacz, jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

urlop wypoczynkowy ferie świadczenie urlopowe ferie zimowe pracownik działalność socjalna
Chcesz wziąć urlop wypoczynkowy podczas ferii szkolnych dziecka? Zobacz, jaka jest wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres zimowych ferii szkolnych to czas, w którym pracownicy korzystają z urlopów wypoczynkowych. Część pracodawców wypłaca im świadczenie urlopowe. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w styczniu 2024 r.?

Świadczenie urlopowe dla pracowników

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Oznacza to, że nie przysługuje ono osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło).

REKLAMA

Autopromocja
Ważne

Świadczenie urlopowe przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umów o pracę.

Warunki wypłaty świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe pracodawca wypłaca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego. Urlop powinien mieć wymiar co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Określając wymiar urlopu należy uwzględnić także dni wolne od pracy (np. soboty wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, niedziele i święta). Nie ma znaczenia, czy wykorzystywany przez pracownika urlop jest urlopem zaległym z poprzednich lat czy przysługuje pracownikowi za bieżący rok.

Ten rodzaj świadczenia przysługuje niezależnie od stażu pracy, sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Możliwe jest zatem wypłacanie pracownikom świadczenia urlopowego w jednakowej wysokości.

Pracodawca powinien zadbać o to, żeby świadczenie urlopowe wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego pracownika. Pracownik nie jest zobowiązany do składania jakichkolwiek wniosków w tej sprawie.

Jeżeli w danym roku pracownik w ogóle nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego bądź urlop nie obejmie kolejnych 14 dni, wówczas świadczenie urlopowe nie przysługuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość świadczenia urlopowego

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jego wysokość zależy od rodzaju zatrudnienia pracownika – najwyższa jest dla pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze. Wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika. Natomiast w stosunku do pracowników młodocianych nie ma zastosowania zasada uwzględniania wymiaru czasu pracy przy ustalaniu wysokości świadczenia urlopowego.

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa, że wysokość odpisu na jednego zatrudnionego ustala się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Obwieszczenie w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. Prezes GUS ogłosi w „Monitorze Polskim" nie później niż do 20 lutego 2024 r.

Jeżeli w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu przez pracownika nie jest znana nowa wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny (np. gdy 14-dniowy urlop jest wykorzystywany w styczniu), pracodawca powinien wypłacić świadczenie urlopowe w wysokości, jaka obowiązywała w poprzednim roku, a następnie dokonać ewentualnego wyrównania. 

Przypomnijmy zatem, że od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. świadczenie urlopowe wynosiło:

  • 1914,34 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy,
  • 2552,45 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat i wykonującemu pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze – w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych,
  • 255,25 zł dla pracownika młodocianego w pierwszym roku nauki,
  • 306,29 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki,
  • 357,34 zł dla pracownika młodocianego w drugim roku nauki.
Ważne

Gdy będzie znana wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości odpisu na zfśs w 2024 r. i będzie ona wyższa od podstawy obowiązującej w 2023 r., pracodawca powinien wypłacić pracownikom wyrównanie do świadczenia urlopowego.

Świadczenie urlopowe podlega opodatkowaniu. Nie podlega natomiast składce na ubezpieczenie społeczne pracowników i w związku z tym nie jest także objęte składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 3, art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 998 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA