REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

zfśs działalność socjalna RIO świadczenia socjalne zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dofinansowanie
Dofinansowanie ze środków ZFŚS. Dla kogo świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikom przysługują świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych np. w postaci dofinansowania do wypoczynku czy świadczeń wypłacanych z okazji świąt. Na jaką chwilę powinna być dokonana ocena, czy dana osoba spełnia warunki do wypłaty świadczeń z zfśs?

Ocena warunków uprawniających do świadczeń z zfśs

Przedstawiciele zarządu jednego z powiatów zwrócili się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z wnioskiem o wyjaśnienie zasad wypłacania pracownikom środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs). Samorządowcy mieli wątpliwości czy należy wypłacać świadczenia z zfśs osobom, które w momencie składania wniosków były zatrudnione w samorządowej jednostce oświatowej, lecz w dniu przyznawania tego świadczenia nie byli już pracownikami tej placówki.

REKLAMA

Autopromocja

Wyjaśnienia udzieliła Luiza Budner–Iwanicka, prezes RIO w Gdańsku. Zdaniem Izby ocena, czy dana osoba spełnia warunki uprawniające do otrzymania świadczeń z zfśs, powinna zostać dokonana na chwilę rozpatrywania wniosku, a nie na chwilę jego złożenia.

Osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń

W wyjaśnieniu RIO wskazano, że ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych określa katalog podmiotów objętych obowiązkowo działaniem funduszu. Zgodnie z art. 2 pkt 5 tej ustawy osobami uprawnionymi do korzystania ze środków zfśs są pracownicy i ich rodziny, a także emeryci i renciści – byli pracownicy oraz ich rodziny. 

Pracodawca może przyznać prawo do korzystania ze świadczeń z funduszu również innym osobom, które zostaną wskazane w regulaminie zfśs. Pracodawca może zatem przyznać takie świadczenie również byłym pracownikom niebędącymi jednocześnie emerytami lub rencistami pod warunkiem, że będzie to wynikać z treści regulaminu.

Regulamin zfśs decyduje o wypłacie świadczenia

Zdaniem RIO, jeżeli w regulaminie zfśs nie ujęto przyznawania świadczeń byłym pracownikom, brak jest podstaw do wypłaty świadczenia, niezależnie od momentu złożenia wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyjaśnieniach Izba przywołała orzeczenie Sądu Rejonowego IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu, który w wyroku z dnia 11 marca 2022 r., sygn. akt IV P 283/21 uznał, że przepis art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nadaje świadczeniom socjalnym charakter uznaniowy, co oznacza, że do czasu ich wyraźnego przyznania przez pracodawcę nie mają one charakteru roszczeniowego. Zgodnie z orzecznictwem nawet spełnienie przez pracownika warunków określonych w obowiązującym regulaminie zfśs nie gwarantuje praw do jego przyznania, np. z powodu zbyt dużej liczby wniosków i wyczerpania się puli środków zgromadzonych w Funduszu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stawka godzinowa 2025 netto [Rozporządzenie]

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 30,50 zł brutto. Ile to netto? Jaka będzie kwota netto minimalnej płacy? Jak stawka godzinowa zmieniała się od 2017 roku, kiedy to została ustanowiona po raz pierwszy?

W 2025 r. będą 2 dodatkowe dni wolne za święta wypadające w sobotę

Przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawców obowiązek udzielenia innego dnia wolnego, jeżeli święto ustawowo wolne od pracy wypada w sobotę. Zgodnie z kalendarzem na 2025 rok dwukrotnie dojdzie do takiej sytuacji. Kiedy pracownicy będą mieli dodatkowe wolne?

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Zmęczenie w pracy: najmocniej dokucza najmłodszym pracownikom, zarówno psychiczne jak i fizyczne

Szczególnie we znaki młodym pracownikom daje się jednak zmęczenie psychiczne. Głównie wskutek monotonii w pracy, powtarzalności oraz zbyt dużej ilości zadań i obowiązków oraz nadmiernego stresu. Na rynku pracy to coraz większy problem.

Wnioski do końca listopada 2024 roku [Wakacje składkowe ZUS]

Nie chcesz płacić składek ZUS za grudzień 2024 roku? Złóż wniosek do końca listopada. Wakacje składkowe 2024 dotyczą tylko grudnia. W przyszłym roku przedsiębiorca wybierze miesiąc, w którym państwo opłaci składki za niego.

Czas pracy w 2025 r. - dni pracy, godziny pracy, święta, okresy rozliczeniowe

W 2025 r. będziemy musieli przepracować 250 dni roboczych obejmujących równe 2000 godzin. W przyszłym roku będą dwa święta przypadające w sobotę, które obniżą wymiar czasu pracy.

Od grudnia obowiązkowa podwyżka wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wynagrodzenie pracowników młodocianych. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2024 r.

REKLAMA

Od grudnia zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON

Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

REKLAMA