REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Czy ma miejsce dyskryminacja aplikantów radcowskich i adwokackich będących ojcami?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) trafiła sprawa dyskryminacji prawników – a dokładniej aplikantów adwokackich i radcowskich, odbywających przygotowanie do wykonywania zawodu, będących ojcami. Okazuje, że nie mają oni takich samych praw związanych z rodzicielstwem jak aplikantki będące matkami. Na czym polega problem?
rozwiń >

Naruszenie Konstytucji RP - nierówne prawa rodziców prawników? 

Dlaczego sprawa trafiła do RPO? Dlatego, że już w Konstytucji RP w przepisie art. 18 jest wskazane, że rodzina i rodzicielstwo podlegają ochronie prawnej, a wręcz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Skoro tak, to zarówno kobieta jak i mężczyzna powinni mieć zagwarantowane prawa (i to równe) związane z realizacją tych uprawnień. Ową równość płci i rodzicielstwa potwierdza art. 33 ust. 1 Konstytucji RP, który wskazuje, że: kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

REKLAMA

Autopromocja

Okazuje się, że ta równość w życiu rodzinnym nie zawsze jest realizowana. Dlaczego?

Niekiedy występuje – dyferencjacja, czyli usprawiedliwione różnicowanie ze względu na pewne kryterium/cechę – które przesądzają o tym, że pewna osoba (grupa osób) jest traktowana w sposób bardziej uprzywilejowany – niż pozostałe osoby. Przykładem jest np. urlop macierzyński w dłuższym wymiarze, niż ojcowski; krótszy czas pracy osób niepełnosprawnych; szczególna ochrona pracy dzieci i młodocianych czy też ochrona związkowa czy przedemerytalna przed rozwiązaniem umowy o pracę. 

Drugim przykładem, gdy równość nie jest realizowana i to już w sensie negatywnym jest dyskryminacja.

Sprawa, która trafiła do RPO bezpośrednio odnosi się do powyższych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapytanie RPO do Ministra Sprawiedliwości – dot. potencjalnej dyskryminacji aplikantów będących ojcami

Taka ewentualna dyskryminacja może mieć miejsce w stosunku do aplikantów adwokackich i radcowskich będących ojcami, ponieważ na gruncie obowiązującego ich prawa, nie mogą oni odroczyć odbywania aplikacji, w sytuacji jeżeli urodzi im się dziecko. Co ciekawe, aplikantki, które zostały matkami mają takie uprawnienie. Czy w takim razie korporacje prawnicze łamią prawo?

Czy też może regulacje znajdują uzasadnienie i prawo jest przestrzegane, ponieważ ma miejsce dyferencjacja – usprawiedliwione i bardziej korzystne traktowanie aplikantek, ze względu na poród i połóg. Jak podkreśla RPO: „Macierzyństwo oznacza szczególną więź matki i dziecka, wynikającą przede wszystkim z biologicznych uwarunkowań organizmu kobiety. Obejmuje ono również okres ciąży. Trwa więc zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka.”.

W skardze, która trafiła do RPO podniesiono, że: przepisy przewidujące możliwość odroczenia aplikacji adwokackiej lub radcowskiej, w związku z urodzeniem dziecka, dyskryminują ojców, ponieważ aplikację może odroczyć matka nowo narodzonego dziecka, ale ojciec już nie. Dlaczego to tylko matce a nie matce i ojcu ma być zapewniony spokojny czas w celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem, szczególnie, że odbywanie aplikacji oraz egzaminy zawodowe są niezwykle wymagające. W takiej sytuacji, ojciec, który chce wypełniać swoją rolę a jednocześnie jest aplikantem nie ma możliwości odroczenia – chociaż na pewien czas, okresu przygotowań i nauki do wykonywania zawodu adwokata czy radcy prawnego. Zdaniem skarżącego brzmienie aktualnych przepisów dyskryminuje jednak ojców, którzy również mogą opiekować się takim dzieckiem. 

Wydłużenie aplikacji o rok ze względu na poród i powikłania

Status prawny aplikantki/ aplikanta adwokackich i radcowskich regulują odpowiednio:

1) ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2022 r. poz. 1184 ze zm.);

2) ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1166).

Okręgowa rada adwokacka może, w drodze uchwały, na wniosek aplikanta adwokackiego złożony przed upływem roku od daty zakończenia aplikacji adwokackiej i na podstawie przedstawionych dokumentów, wydłużyć okres (dot. skreślenia z listy aplikantów wypadku upływu roku od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu aplikacji adwokackiej) o rok w przypadku wystąpienia następujących okoliczności uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu adwokackiego w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji adwokackiej:

- urodzenia przez tę aplikantkę dziecka w ostatnim roku aplikacji adwokackiej

- lub w okresie od zakończenia aplikacji do dnia zakończenia egzaminu adwokackiego

- albo gdy termin porodu został ustalony na dzień przypadający nie później niż 3 miesiące od dnia zakończenia egzaminu adwokackiego.

U radców prawnych sytuacja wygląda podobnie. Rada okręgowej izby radców prawnych może, w drodze uchwały, na wniosek aplikanta radcowskiego złożony przed upływem roku od daty zakończenia aplikacji radcowskiej i na podstawie przedstawionych dokumentów, wydłużyć okres, w którym skreśla się go z listy aplikantów radcowskich (czyli m.in. w wypadku upływu roku od daty zakończenia aplikacji wskazanej w zaświadczeniu o odbyciu aplikacji radcowskiej) o rok w przypadku wystąpienia następujących okoliczności uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu radcowskiego w najbliższym terminie po zakończeniu aplikacji radcowskiej:

- urodzenia przez tę aplikantkę dziecka w ostatnim roku aplikacji radcowskiej

- lub w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu radcowskiego

- albo gdy termin porodu został ustalony na dzień przypadający nie później niż 3 miesiące od dnia zakończenia egzaminu radcowskiego.

Powikłania w trakcie ciąży aplikantki

Aplikantka (zarówno adwokacka jak i radcowska) ma również prawo do wydłużenia okresu aplikacji w przypadku wystąpienia u tej aplikantki powikłań związanych z przebiegiem ciąży, trwających co najmniej 30 dni, w okresie ostatnich 6 miesięcy trwania aplikacji adwokackiej lub w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu adwokackiego.

Komentarz eksperta - dwie grupy w ramach prawa do wydłużenia okresu aplikacji

REKLAMA

Jak podaje się w literaturze przedmiotu: „Przepis ten wprowadził prawo do ubiegania się o możliwość zachowania statusu aplikanta przez dodatkowy okres roku. Dodany został w celu takiego ukształtowania przepisów, aby aplikanci radcowscy, którzy po zakończeniu aplikacji nie mogą przystąpić do najbliższego egzaminu z przyczyn uznanych za społecznie uzasadnione, mogli zachować uprawnienia aplikanta przez okres dodatkowego roku. Wcześniejsze rozwiązania nie przewidywały żadnych wyjątków i samorząd radcowski był zobowiązany skreślić po upływie roku od zakończenia aplikacji każdego aplikanta, bez względu na powód, dla którego nie przystąpił do egzaminu. Pierwsza grupa to okoliczności dotyczące wyłącznie matki, traktowane jako istotny element rozwiązań prawnych mających na celu ochronę macierzyństwa, do których ustawodawca zaliczył wystąpienie u aplikantki powikłań związanych z przebiegiem ciąży (…) albo gdy termin porodu został ustalony na dzień przypadający nie później niż 3 miesiące od dnia zakończenia egzaminu radcowskiego. Druga grupa okoliczności dotyczy już wszystkich aplikantów, bez względu na płeć, i związana jest z chorobą powodującą niezdolność do pracy przez okres co najmniej 90 dni albo wymagającą hospitalizacji przez okres co najmniej 21 dni – w okresie ostatnich 6 miesięcy trwania aplikacji radcowskiej lub w okresie od jej zakończenia do dnia zakończenia egzaminu radcowskiego.” (zob. T. Scheffler (red.), Ustawa o radcach prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2022).

Tak więc, poród a nie opieka nad dzieckiem są przyczyną dyferencjacji. Przepisy odnoszą się nie do wychowania dziecka czy sprawowania nad nim opieki – a do faktu urodzenia dziecka (czyli porodu). Siłą rzeczy mężczyzn nie może to dotyczyć. Macierzyństwo odnosi się tylko do matki, ojcostwo tylko do ojca, zaś już rodzicielstwo do obojga rodziców.

Oczekiwanie nie odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Sprawa wydaje się jednak na tyle niejasna, że ma się nią zająć Minister Sprawiedliwości. Zdaniem RPO, ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach prawa ojca, ponieważ mężczyzna powinien mieć również możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA