REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika za czas zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat

dziecko, rodzic, ulga na dziecko
Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika za czas zwolnienia od pracy w celu opieki nad dzieckiem w wieku do 14 lat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy na czas opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. Za czas tego zwolnienia przysługuje wynagrodzenie. Jak je obliczyć?

Zwolnienie na dziecko w wieku do 14 lat

Pracownikowi przysługuje prawo do płatnego zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat. W zależności od swojego wyboru może zwolnienie wykorzystać w dniach lub godzinach – wymiar zwolnienia to 2 dni lub 16 godzin.

Autopromocja

Decyzję co do tego, czy skorzysta ze zwolnienia ustalonego w dniach lub godzinach, pracownik oznajmia pracodawcy w pierwszym składanym w danym roku wniosku o wolne na opiekę.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie

Za czas zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat przysługuje wynagrodzenie. Przy obliczaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia należy kierować się zasadami wyliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym wyjątkiem, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej uwzględnia się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadał okres nieobecności w pracy.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia za zwolnienie ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem elementów pensji należnych za okresy dłuższe niż miesiąc, premii uznaniowych oraz wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika z innych źródeł niż stosunek pracy (wyrok SN z 4 marca 2008 r., sygn. akt II PK 183/07). W podstawie wymiaru nie uwzględnia się także:

 • jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,

 • gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

 • wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

 • ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

 • dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

 • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

 • kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,

 • nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

 • odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

 • wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

W przypadku gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną, zwykle nie wyodrębnia się z niego wynagrodzenia należnego za opiekę nad dzieckiem. W miesiącu korzystania z opieki wypłaca się pracownikowi stałe elementy wynagrodzenia w pełnej kwocie (w wysokości zapisanej w umowie o pracę), oczywiście o ile nie wystąpią inne absencje powodujące konieczność pomniejszenia stałej płacy (np. choroba lub urlop bezpłatny).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalenie wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy

W celu ustalenia wynagrodzenia pracownika przysługującego za miesiąc, w którym korzystał on ze zwolnienia od pracy, pracodawca powinien:

Krok 1: uwzględnić stałą stawkę miesięczną wynagrodzenia w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania zwolnienia od pracy,

Krok 2: zsumować zmienne składniki wynagrodzenia z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy,

Krok 3: ustalić liczbę godzin faktycznie przepracowanych w miesiącu zwolnienia od pracy,

Krok 4: podzielić zmienne składniki wynagrodzenia przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych, a następnie pomnożyć przez liczbę godzin zwolnienia od pracy,

Krok 5: obliczyć wynagrodzenie za pracę za miesiąc, w którym pracownik korzystał ze zwolnienia od pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu skorzystał 29 marca 2024 r z 4 godzin zwolnienia od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 14 lat. To była jedyna absencja pracownika w marcu. Na wynagrodzenie pracownika składa się wynagrodzenie określone stałą stawką miesięczną w kwocie 2500,00 zł, stały dodatek funkcyjny w wysokości 400,00 zł oraz zmienna premia regulaminowa, która w marcu wyniosła 520,00 zł. W celu ustalenia wynagrodzenia pracodawca powinien:

Krok 1: uwzględnić stałą stawkę miesięczną wynagrodzenia

Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 2500,00 zł + 400,00 zł = 2900,00 zł

Krok 2: ustalić zmienne składniki wynagrodzenia

520,00 zł zmiennej premii regulaminowej

Krok 3: ustalić liczbę godzin faktycznie przepracowanych w marcu

84 godziny ustalone zgodnie z harmonogramem – 4 godziny opieki nad dzieckiem = 80 godzin

Krok 4: podzielić zmienne składniki wynagrodzenia przez liczbę przepracowanych godzin i pomnożyć przez liczbę godzin zwolnienia od pracy

520,00 zł : 80 godzin = 6,50 zł

6,50 zł x 4 godz. = 26,00 zł

Krok 5. Obliczyć wynagrodzenie za marzec

2900,00 zł + 520,00 zł + 26,00 zł = 3446,00 zł 

Łączne wynagrodzenie za marzec wyniesie 3446,00 zł.

Podstawa prawna:

 • art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

 • § 6-9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353)

 • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA