reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia

Zasiłek opiekuńczy (z powodu COVID-19) dla rodziców dzieci do 12 roku życia

Minister Rozwoju poinformowała o zmianie specustawy ws. koronawirusa, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 12 r. życia. Obecnie limit wieku dziecka wynosi 8 lat. (Aktualizacja: Minister rozwoju wycofała się z tego zapisu. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na razie tylko dla rodziców dzieci do 8 lat).

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy związany z okresem kwarantanny dla rodziców z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad potomstwem będzie wypłacany dla dzieci do 12 r. życia, a nie do 8 r. życia - poinformowała na czwartkowej konferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

"Zapis związany z objęciem zasiłkami osób, rodziców dzieci powyżej 8 roku życia znajdzie się w specustawie (...), której zapisy zaprezentujemy na początku przyszłego tygodnia" - powiedział Emilewicz.

Dodała, że zasiłek będzie przysługiwać rodzicom dzieci do 12 r. życia z mocą wsteczną.

Ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem z początku marca przewiduje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy związany z okresem kwarantanny dla rodziców.

Dotyczy on przepisu, który pozwala – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia, z powodu koronawirusa, żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły – na przyznanie pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania osobistej nad dzieckiem do 8. roku życia dodatkowego zasiłku opiekuńczego przez okres 14 dni.

W OSR do ustawy szacowano, że wypłata świadczenia dla 1.000 rodziców przez 2 tygodnie to koszt 1,13 mln zł.

Aktualizacja: Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz: dodatkowy zasiłek opiekuńczy na razie tylko dla rodziców dzieci do 8 lat

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek wieczorem na Twitterze, że na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia.

"Korekta mojej porannej wypowiedzi: Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia" - czytamy we wpisie Emilewicz.

Chodzi o korektę zapowiedzi, że zapis związany z objęciem zasiłkami rodziców dzieci powyżej 8. roku życia znajdzie się w noweli specustawy, nad którą intensywnie pracuje resort rozwoju.

Jak przekazała szefowa resortu rozwoju, rząd cały czas analizuje - na bieżąco - wszystkie rozwiązania. "Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje" - podkreśliła.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama