Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę
REKLAMA
REKLAMA
- Przerwy na karmienie piersią
- Jakie przepisy regulują okres korzystania z przerw na karmienie
- Obowiązek udzielenia przerw na karmienie
Przerwy na karmienie piersią
Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Jeżeli pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy, każda po 45 minut. Na wniosek pracownicy przerwy na karmienie mogą być udzielane łącznie.
REKLAMA
Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
Zwolnienie od pracy z tytułu przerw na karmienie dziecka
Liczba godzin pracy w danym dniu | Prawo do przerwy na karmienie piersią |
Poniżej 4 godzin | Nie przysługuje przerwa na karmienie piersią |
Od 4 do 6 godzin | Przysługuje jedna przerwa na karmienie piersią |
Powyżej 6 godzin | Przysługują dwie przerwy na karmienie piersią |
Pracownica urodziła bliźnięta. Złożyła pracodawcy wniosek o dwie przerwy na karmienie po 45 minut, udzielanych łącznie. Pracownica wychodzi z pracy 1,5 godziny wcześniej, w związku z czym dziennie pracuje tylko 6,5 godziny. Jednak czas przerw jest wliczany do jej czasu pracy. Za czas przerw pracownica zachowuje także prawo do wynagrodzenia.
Przerwy na karmienie wliczane są do czasu pracy i w związku z tym pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas przerwy.
Wzór wniosku o udzielenie przerw na karmienie dziecka piersią
Data, miejscowość
Dane pracownicy
Dane pracodawcy
Wniosek o udzielenie przerw na karmienie dziecka piersią
Oświadczam, że karmię piersią swoje dziecko ………..…………….…………., ur. ………………….. r. W związku z powyższym proszę o udzielenie mi przerw w pracy na karmienie dziecka piersią. Proszę o połączenie przerw w jedną, od godziny …………… do godziny …………….. Chciałabym korzystać z przerw od dnia …………………
Podpis pracownicy
|
Jakie przepisy regulują okres korzystania z przerw na karmienie
Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów ograniczających okres korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie piersią. Przepisy nie uzależniają również prawa do przerw na karmienie od wieku dziecka.
Poza tym nie też regulacji dotyczących kwestii, jak pracownica ma udowodnić fakt karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy nie wymaga od pracownicy przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Pracodawca nie ma więc podstawy prawnej do żądania od pracownicy karmiącej dziecko piersią przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, potwierdzającego tę okoliczność. Wystarczające powinno być samo oświadczenie pracownicy, że karmi dziecko w sposób naturalny.
Obowiązek udzielenia przerw na karmienie
Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownicy przerwy na karmienie piersią. W przypadku, gdy pracodawca odmówi pracownicy prawa do skorzystania z tego uprawnienia, naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracowników. W takiej sytuacji pracownica może zgłosić ten fakt do do właściwego okręgowego inspektoratu pracy.
Podstawa prawna:
- art. 187 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat