REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Co z dziećmi powyżej 8 lat?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Co z dziećmi powyżej 8 lat?/ fot. Fotolia
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Co z dziećmi powyżej 8 lat?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował o zmianę przepisów i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Zgodnie z aktualnymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem do lat 8. w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły.

[AKTUALIZACJA] Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

REKLAMA

Autopromocja

RPD apeluje o pilną nowelizację specustawy ws. koronawirusa

O objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia zaapelował w środę m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

Jak wytłumaczył PAP rzecznik praw dziecka, specustawa przyjęta w lutym przez rząd w związku z zachorowaniami na koronawirusa w kraju i na świecie "zawiera mały mankament dotyczący zasiłków opiekuńczych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych".

Specustawa ws. koronawirusa wprowadziła m.in. rozwiązanie zapewniające rodzicom prawo do skorzystania z dodatkowych 14 dni zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek przysługuje jednak jedynie wówczas, gdy dziecko nie ukończyło ósmego roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym zaapelował w środę do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg o objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia.

"Zgłaszam taką inicjatywę legislacyjną, bo już otrzymuję sygnały, że jest luka prawna w nowych ekstraordynaryjnych przepisach ws. koronawirusa" - podkreślił Pawlak. "Skoro od poniedziałku rodzice będą musieli przejąć całkowitą indywidualną opiekę nad dziećmi, także tymi niepełnosprawnymi, które nie mogą iść do szkół czy ośrodków specjalnych, to trzeba tym rodzicom pomóc i te przepisy pilnie zmodyfikować" - powiedział.

Rzecznik wyraził opinię, że "sprawy zasiłku opiekuńczego powinny być całościowo uregulowane, żeby uspokoić rodziców".

Okresu wypłaty dodatkowego zasiłku nie wlicza się do wcześniej obowiązujących limitów przy wypłacie zasiłku. Zgodnie z nimi w ciągu roku zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat zasiłek przysługuje przez 30 dni.

Ministerstwo o nowelizacji specustawy...

Nie wprowadzamy dodatkowego zasiłku 14-dniowego dla zdrowych dzieci powyżej ósmego roku życia - poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRPiPS była pytana, czy w związku z zamknięciem placówek edukacyjnych będą zasiłki dla dzieci zdrowych powyżej ósmego roku życia. "Jeżeli chodzi o dzieci powyżej ósmego roku życia do 14-ego - zasiłek 60-dniowy, chorobowy tak, jak do tej pory" - powiedział Maląg.

Dopytywana, co z zasiłkiem dla dzieci chorych minister odparła: "Nie wprowadzamy tego zasiłku dodatkowego 14-dniowego dla dzieci powyżej ósmego roku życia"

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

REKLAMA

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

Uwaga! ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

REKLAMA

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

REKLAMA