Kategorie

Renty

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przepisy ustawy o emeryturach i rentach z FUS przewidują możliwość dokonywania potrąceń ze świadczeń przyznanych ubezpieczonemu.
Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?
Monter pracujący przez kilkanaście lat w zakładach chemicznych przeszedł na rentę z powodu choroby wieńcowej. Przy kolejnym badaniu stwierdzono u niego chorobę zawodową - przewlekłe zatrucie rozpuszczalnikami organicznymi (toluen). Z tego powodu została mu przyznana renta inwalidzka. W 2006 r. monter zmarł na raka trzustki. Wdowa wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej na podstawie art. 17 ust. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Czy przysługuje jej prawo do renty rodzinnej?
Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu.
Opinia biegłych dostarcza sądowi wiedzy specjalistycznej koniecznej do dokonania oceny stanu zdrowia osoby ubiegającej się o świadczenie rentowe, w tym rodzaju występujących schorzeń, stopnia ich zaawansowania i nasilenia związanych z nimi dolegliwości, stanowiących łącznie o zdolności do wykonywania zatrudnienia lub jej braku. Sąd nie może - wbrew opinii biegłych - oprzeć ustaleń w tym zakresie na własnym przekonaniu.
Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami (art. 12 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
Podstawa wymiaru renty może być ustalona z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniom, jeśli wnioskodawca nie może udowodnić dziesięciu kolejnych lat osiągania przychodu, od którego były opłacane składki. Jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 lat życia, jest to możliwe tylko wówczas, gdy krótki okres ubezpieczenia wynika z pełnienia służby wojskowej albo korzystania z urlopu wychowawczego.
Zarejestrowany partner tej samej płci może mieć prawo do renty wdowiej przyznawanej w ramach pracowniczego systemu emerytalnego.
ZUS nie może potrącić z renty przyznanej wyrokiem sądowym i wypłaconej wstecz kwot, które świadczeniobiorca zarobił, pracując w czasie trwania procesu.
Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego od kwietnia 2006 r. przyznanego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pobierałam je w roku 2007/2008 w wysokości 614,67 zł. W czasie pobierania renty pracowałam na podstawie umowy o pracę. Były pracodawca wypłacił mi w styczniu 2008 r. zalegle wynagrodzenie w znacznej kwocie. Od października 2007 r. podjęłam pracę na podstawie umowy zlecenia u dwóch różnych zleceniodawców i wykonywałam je do 31 grudnia 2007 r. Z umów zleceń uzyskałam w roku rozliczeniowym 2007/2008 przychód w wysokości 8 tys. zł. Byłam ubezpieczona z obu umów. Dodatkowo jeden ze zleceniodawców zawarł ze mną jednorazowo umowę o dzieło, z tytułu której osiągnęłam w lutym 2008 r. przychód w kwocie 5 tys. zł. O powyższym powiadomiłam ZUS w kwietniu. Jakiej decyzji mam się spodziewać? Dodam, że za okres od 1 listopada 2007 r. do końca grudnia 2007 r. świadczenie przedemerytalne było zawieszone.
Waloryzacji podlegają zasiłki i świadczenia przyznane przed 1 marca 2008 r. Podwyższeniu od 1 marca uległa również wysokość dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie albo zawieszenie świadczeń.
Pracownik odchodzący na emeryturę albo rentę ma prawo do świadczenia pieniężnego z tego tytułu. Świadczeniem takim jest odprawa emerytalna lub rentowa. Wypłata odprawy jest obowiązkiem pracodawcy.
Odpowiednia renta wyrównawcza to taka, która rekompensuje faktyczną utratę możliwości zarobkowych poszkodowanego.
W listopadzie 2007 r. mąż złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy w maju 2007 r. Na początku stycznia 2008 r. lekarz orzecznik ZUS orzekł, iż mąż jest całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzielnej egzystencji. 1 lutego 2008 r. mąż zmarł. Mieszkaliśmy razem i prowadziliśmy wspólne gospodarstwo domowe. Dowiedziałam się, że mogę wystąpić o zasiłek pogrzebowy i rentę rodzinną dla dwójki małoletnich dzieci. Czy przysługują mi jeszcze jakieś inne świadczenia z ZUS?
Wraz z bratem jesteśmy uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. W marcu 2007 r. podjąłem zatrudnienie, osiągając z tego tytułu przychód w miesięcznej wysokości 2,6 tys. zł. Czy aby rozliczyć się z ZUS, wystarczy, że prześlę zaświadczenia od mojego pracodawcy, czy również mój brat, który nigdzie nie pracuje, musi złożyć jakieś oświadczenie? Czy ustalając maksymalną kwotę zmniejszenia renty, ZUS uwzględni 50 proc. ogólnie obowiązującej kwoty?
Od zasady, że można pobierać tylko jedno świadczenie emerytalno-rentowe, są wyjątki. Dotyczą one emerytów uprawnionych do renty wypadkowej oraz osób mających prawo do renty rodzinnej i socjalnej.
Mężczyźnie całkowicie niezdolnemu do pracy przysługuje z tego tytułu renta , jeśli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy.
Pracowałem w zakładach górniczych jako operator ciężkich maszyn. Konsekwencją kilku lat pracy jest choroba zawodowa - zespół wibracyjny postać kostno-stawowa. Mam decyzję powiatowego inspektora sanitarnego stwierdzającego istnienie tej choroby. Otrzymałem już od ZUS jednorazowe odszkodowanie. Po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego wystąpiłem o świadczenie rehabilitacyjne. ZUS jednak odmówił mi jego przyznania, stwierdzając, że stan mojego zdrowia nie rokuje poprawy. Przyznano mi natomiast rentę z tytułu choroby zawodowej, ponieważ stwierdzono u mnie częściową niezdolność do pracy. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę o pracę. Czy przysługują mi jakieś dodatkowe świadczenia od pracodawcy w związku z moją chorobą?
Odwołania od decyzji organów rentowych wnosi się na piśmie do organu, który wydał decyzję, w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Organ rentowy przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu.
Jestem ławnikiem sądowym. Nie mam innego zajęcia ani statusu osoby bezrobotnej, nie pobieram również emerytury ani renty. Dotychczas podlegałem ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (konkretnie pracującej żony). Czy obecnie, tzn. od 1 października 2007 r., podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu jako ławnik?
Osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, które zostały zwolnione z pracy lub ogłosiły upadłość swojej firmy, nie mogą ubiegać się z tego tytułu o świadczenie przedemerytalne. Świadczenie to przysługuje bowiem, gdy ustanie prawo do renty pobieranej przynajmniej przez pięć lat.
W razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby (ale nie świadczenia rehabilitacyjnego), rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Jeżeli w chwili śmierci pracownik był zatrudniony u różnych pracodawców, odprawy ustala oddzielnie każdy z nich.
Nasz pracownik jest uprawniony do świadczenia przedemerytalnego, którego nie pobiera ze względu na wysokość osiąganego przychodu. Za kilka miesięcy ukończy wiek emerytalny. Czy wniosek o emeryturę powinien zostać złożony za naszym pośrednictwem jako zakładu pracy? Czy ZUS powiadomi go o konieczności złożenia wniosku o emeryturę, czy musimy pilnować tego terminu?
Nie jest możliwe zrezygnowanie z renty i przejście na świadczenie przedemerytalne. Osoby pobierające rentę mogą otrzymać to świadczenie, gdy prawo do niej ustanie.
Jeden z naszych pracowników od 1 marca przechodzi na świadczenie przedemerytalne. Obecnie jego wynagrodzenie jest obciążone tytułem wykonawczym (nakazem komorniczym). Pracownik zapytał nas, czy po rozwiązaniu umowy i przejściu na świadczenie przedemerytalne ZUS będzie również potrącał należności na rzecz komornika z wypłacanego świadczenia. Kwota świadczenia jest bardzo niska. Czy w związku z tym jest określona jakaś wolna kwota od potrąceń?
Straciłam prawo do renty 31 sierpnia br., ponieważ zostałam uznana za zdolną do pracy. Przed przyznaniem tej renty pobierałam rentę szkoleniową przez 12 miesięcy. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierałam przez 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2004 r., gdy została ona zawieszona, bo za dużo zarabiałam. Przez ostatnie pół roku znów pobierałem rentę, bo przestałam pracować. Chciałabym ubiegać się o świadczenie przedemerytalne, ale nie wiem, czy ZUS uzna, że pobierałam rentę przez 5 lat. Czy liczy się tutaj okres pobierania renty szkoleniowej i okres, gdy miałam prawo do renty, ale była ona zawieszona?
Od maja 2005 roku pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy. Od czerwca 2006 r. jestem zaś zatrudniony na pół etatu za wynagrodzeniem w wysokości 850 zł miesięcznie. W kwietniu bieżącego roku zawarłem umowę zlecenia z inną firmą. Mam wykonać dla niej projekt techniczny. Czy w związku z umową zlecenia podlegam ubezpieczeniu zdrowotnemu? Dodam, że zgodnie z ustaleniami projekt mam wykonać w swoim domu.