| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Przy jakiej kwocie przychodu studenta ZUS zawiesi mu wypłatę renty socjalnej

Od 1 stycznia 2009 r. zawarliśmy umowę zlecenia ze studentem, który jest uprawniony do renty socjalnej. Jest on równocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu w innej firmie i miesięcznie otrzymuje 320 zł. Jaką kwotę wynagrodzenia ze zlecenia może osiągnąć, aby ZUS nie zawiesił wypłaty renty socjalnej? Czy wynagrodzenie wypłacone za styczeń 2009 r. w lutym 2009 r. będzie rzutować na zawieszenie renty w styczniu czy w lutym?

RADA

Łączny przychód brutto z umowy o pracę i umowy zlecenia osoby, którą zatrudnili Państwo w okresie 1 od stycznia do 28 lutego 2009 r., nie może przekroczyć miesięcznie 890,60 zł. Przy rozliczeniu renty socjalnej przysługującej za luty 2009 r. ZUS weźmie pod uwagę łączny przychód wypłacony w lutym 2009 r., czyli wynagrodzenie z umowy zlecenia za styczeń i luty oraz wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

ZUS zawiesza wypłatę renty socjalnej, jeżeli osoba uprawniona do tej renty osiągnęła w miesiącu przychód z jednego lub większej liczby źródeł w łącznej kwocie przekraczającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jest to 30% wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS do celów emerytalnych. W okresie od 1 grudnia 2008 r. do 28 lutego 2009 r. kwota ta wynosi 890,60 zł.

Jeżeli w danym miesiącu wypłacony przychód przekroczy dopuszczalny limit zarobków, to ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej za cały miesiąc.

WAŻNE!

ZUS zawiesza wypłatę renty socjalnej za cały miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnie przychód przekraczający kwotę 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Przychód ten może pochodzić z wielu źródeł. Może być osiągany na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, a nawet pobierania stypendium sportowego.

Przy zawieszeniu wypłaty renty socjalnej ZUS weźmie pod uwagę wszystkie przychody zatrudnionego u Państwa zleceniobiorcy. ZUS wliczy wynagrodzenie z umowy o pracę oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia. Osobę, która osiąga przychód z dwóch lub więcej tytułów, ZUS rozlicza od łącznej kwoty za dany miesiąc.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody, od których nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, jak np. przychody z umowy zlecenia studenta do 26. roku życia lub honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej.

PRZYKŁAD

Student, który ma prawo do renty socjalnej, został od stycznia 2009 r. zatrudniony na podstawie umowy zlecenia z miesięcznym wynagrodzeniem 1000 zł. Nie ukończył 26 lat, dlatego firma nie nalicza za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak wynagrodzenie z umowy zlecenia przekracza 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dlatego od stycznia 2009 r. ZUS zawiesił zleceniobiorcy wypłatę renty socjalnej.

ZUS zawiesi wypłatę renty socjalnej w przypadku osiągania przychodu, który przekracza 30% przeciętnego wynagrodzenia osiąganego również z tytułu umowy najmu, dzierżawy i tym podobnych umów - opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »