reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS-owi nie zabraknie pieniędzy na waloryzację emerytur i rent

ZUS-owi nie zabraknie pieniędzy na waloryzację emerytur i rent

Średnia emerytura wzrośnie od 1 marca o 75 zł, a renta o 55-64 zł. Będzie to kosztowało ZUS ok. 516 mln zł miesięcznie - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski. Dodał, że ZUS ma pieniądze na waloryzację świadczeń.

Waloryzacja rent i emerytur dokonywana jest corocznie. Obecna, obowiązująca od 1 marca, podwyższa świadczenia wypłacane z ZUS o 4,62 proc.

"Oznacza to, że kwotę brutto emerytury czy renty należy pomnożyć przez 104,62 proc." - wyjaśnił Przybylski. Dodał, że emeryci i renciści, którzy otrzymują świadczenia pierwszego dnia miesiąca, już dostali tzw. nowe decyzje wymiarowe. Ci, którzy otrzymują je później, mogą sami obliczyć sobie podwyżkę, albo zaczekać na decyzję, którą dostaną jeszcze w marcu.

Waloryzacja emerytur i rent >>

Po waloryzacji przeciętna emerytura wypłacana przez ZUS wyniesie 1 tys. 698 zł brutto (średnio o 75 zł więcej); przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy 1 tys. 265 zł (średnio o 55 zł więcej), a średnia renta rodzinna 1 tys. 474 zł (przeciętnie o 64 zł więcej). Najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie o 31,19 zł, z 675,10 zł do 706,29 zł, zaś renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 23,99 zł, z 519,30 zł do 543,29 zł.

Według szacunków ZUS, z waloryzacji skorzysta ok. 7,7 mln emerytów i rencistów (bez osób pobierających renty socjalne).

"Waloryzacja wynika z przepisów prawa, więc przy przygotowywaniu planów finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na kolejny rok musiała być brana pod uwagę. ZUS ma potrzebne środki i nie przewiduje zaciągania na ten cel dodatkowych kredytów" - zapewnił Przybylski.

Waloryzacja podwyższa również podstawę wymiaru waloryzowanych świadczeń, istotną przy wyliczaniu nowych emerytur i przeliczaniu starych, uzyskiwanych przez pracujących emerytów. Od 1 marca wynosi ona 2 tys. 716,71 zł.

Przybylski poinformował, że od 1 marca o 4,62 proc. zwaloryzowane będą także świadczenia zlecone do wypłaty przez ZUS, m.in. renty inwalidów wojennych i wojskowych, a także rozmaite dodatki, np. pielęgnacyjny, pogrzebowy, opiekuńczy, czy dla sierot zupełnych.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że waloryzacja emerytur będzie dobrym impulsem dla wzrostu konsumpcji szczególnie tych towarów, które są produkowane w kraju. "Niewątpliwie jest to pozytywny sygnał" - zaznaczył.

"Na ten temat zawsze są różnice zdań i niewątpliwie emeryci nie są w pełni usatysfakcjonowani. Ale ważne, że ta waloryzacja realnie się odbywa i że to będzie zmieniało i poprawiało warunki życia wielu ludzi w Polsce" - dodał.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama