Kategorie

Jak ZUS ustala odsetki od świadczeń przyznanych na podstawie wyroku sądu

Maria Gałecka
W 2007 r. złożyłem w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik, a następnie komisja lekarska ZUS uznały mnie za zdolnego do pracy. ZUS wydał decyzję odmawiającą prawa do renty. Odwołałem się do sądu. W styczniu 2008 r. sąd wydał wyrok, w którym stwierdził, że jestem częściowo niezdolny do pracy i mam prawo do renty od dnia złożenia wniosku w styczniu 2007 r. do końca 2009 r. Czy po uprawomocnieniu się tego wyroku będę mógł również domagać się od ZUS wypłaty odsetek za zaległe świadczenia?

RADA

Będzie Pan mógł żądać odsetek od zaległych świadczeń od ZUS, jeżeli sąd w wyroku stwierdził, że to ZUS jest odpowiedzialny za opóźnienie w przyznaniu renty.

UZASADNIENIE

Reklama

Jeżeli sąd stwierdził, że ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu renty, może Pan żądać wypłaty odsetek ustawowych od dnia wydania orzeczenia komisji lekarskiej ZUS, który powinien w tym przypadku zostać potraktowany jako data wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. W przeciwnym razie ewentualna wypłata odsetek będzie możliwa dopiero od dnia, w którym ZUS przekroczy termin na wydanie decyzji liczony od wpływu prawomocnego wyroku sądowego.

W przypadku świadczeń emerytalno-rentowych zasadą jest, że ZUS jest zobowiązany wydać decyzję w sprawie prawa do określonego świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli ZUS nie dotrzyma terminu, jest zobowiązany do zapłaty odsetek ustawowych za każdy dzień zwłoki. Dlatego ważne jest ustalenie daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeszcze trudniej ustalić taką okoliczność, gdy decyzja ZUS została wydana na podstawie wyroku sądu. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się dzień wpływu również prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.

Reklama

Do niedawna ZUS uznawał, że ta regulacja w każdym przypadku zwalania ZUS z zapłaty odsetek za zwłokę w przyznaniu świadczenia, przypadającą na czas trwania postępowania sądowego. Odsetki za ten okres były płacone tylko wtedy, gdy ZUS został do tego wprost zobowiązany orzeczeniem sądu. Jeżeli sąd nie orzekł o odsetkach za opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości, ZUS ustalał i płacił odsetki dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu na wydanie decyzji, która uwzględniała wydany wyrok (a więc wspomnianych 30 dni).

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 września 2007 r. (P 11/07 OTK-A 2007/8/97, DzU nr 175, poz. 1235) uznał, że za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uznaje się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia sądu tylko w sytuacji, gdy ZUS nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie tych okoliczności. ZUS w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej zmienił swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie naliczania odsetek.

Decydującym kryterium o ustaleniu daty, od której ZUS ma wypłacić odsetki, jest orzeczenie sądu, że to ZUS ponosi odpowiedzialność za opóźnienie w przyznaniu lub wypłacie świadczenia. Dlatego jeśli sąd uzna w konkretnym wyroku, że opóźnienie w ustaleniu prawa do świadczenia lub jego wysokości spowodowane było okolicznościami, za które odpowiada ZUS, to termin na wydanie decyzji i podjęcie wypłaty świadczenia ZUS będzie liczył tak, jakby zainteresowany nie odwołał się do sądu. Za datę wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji ZUS będzie w takim przypadku uznawał ostatnią datę wynikającą z postępowania przed ZUS, które - gdyby było prowadzone prawidłowo - zostałoby zakończone wydaniem decyzji ustalającej prawo do świadczenia lub jego wysokości i podejmującej wypłatę świadczenia (np. dzień, w którym orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stanowi podstawę do wydania decyzji, dzień wydania orzeczenia przez komisję lekarską ZUS).

Jeśli natomiast sąd, wydając wyrok, nie orzekł o odpowiedzialności ZUS za opóźnienie w ustaleniu lub w wypłacie świadczenia, ZUS nie zapłaci odsetek za okres postępowania sądowego. Termin, którego niedotrzymanie będzie powodowało konieczność naliczenia ustawowych odsetek za zwłokę, będzie liczony od daty wpływu prawomocnego orzeczenia sądu do ZUS (lub od jeszcze późniejszej daty, jeśli wydanie prawomocnego wyroku nie było wyjaśnieniem ostatniej okoliczności w sprawie). Dopiero w razie niedotrzymania ustawowego terminu (30 dni) na wydanie decyzji uwzględniającej orzeczenie organu odwoławczego ZUS będzie płacił odsetki za każdy dzień zwłoki.

Podstawa prawna:

•  art. 118 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

Maria Gałecka

ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?