| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Przejście z renty na emeryturę

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Rozpatrując kwestię przejścia z renty na emeryturę, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty tego zagadnienia. Pierwszy dotyczy osób, które mają ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy i które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, oraz drugi dotyczący osób, które nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, ale spełniają warunki do przyznania emerytury w obniżonym wieku.

Emerytura z urzędu

Od dnia 1 stycznia 2006 r. obowiązują przepisy, na mocy których ZUS zobowiązany jest do przyznawania z urzędu emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy.

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która ukończyła 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. W tym przypadku od ubezpieczonego wymaga się udokumentowania jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia, lecz nie ma określonej liczby lat, jakie muszą być udokumentowane.

Ubezpieczonym, którzy nie mogą udowodnić wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego (20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn), przyznawana jest emerytura najniższa.

WAŻNE!

Emerytura z urzędu nie może być niższa od dotychczas pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy.

Emeryturę, o której mowa, przyznaje się z urzędu od chwili osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury, nie wcześniej jednak niż od 1 stycznia 2006 r., czyli od dnia wejścia nowych przepisów w życie. W tej sytuacji prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy ustaje z dniem przyznania prawa do emerytury.

Wysokość świadczenia emerytalnego obliczana jest zgodnie z podstawą wymiaru dotychczas pobieranej renty i przy zastosowaniu kwoty bazowej ostatnio przyjętej do jej obliczenia.

Emerytura z urzędu przyznawana jest na podstawie dokumentów, które znajdują się już w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i na podstawie których przyznana została renta z tytułu niezdolności do pracy. Jeżeli rencista jest w posiadaniu dodatkowych dokumentów, które potwierdzają jego zarobki, a których dotychczas nie założył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w każdej chwili może je przedłożyć w celu przeliczenia na nowo wysokości jego świadczenia.

WAŻNE!

Regulacji dotyczących przeliczania wysokości świadczenia nie stosuje się do osób, które mają ustalone prawo do emerytury, jednakże pobierają rentę z tytułu niezdolności z wyboru, ponieważ jest ona dla nich świadczeniem korzystniejszym ze względu na jej wysokość.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK