| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

ZUS przelicza emerytury i renty z uwzględnieniem wynagrodzenia minimalnego

Emeryci i renciści mogą przeliczyć swoje świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za tzw. "okresy zerowe", w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy, kto do 31 grudnia złoży do ZUS wniosek o przeliczenie, może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.

Przeliczenie dotyczy "okresów zerowych", które uznane zostały przez ZUS za okresy składkowe, ale brakuje dokumentacji potwierdzającej wysokość wynagrodzenia w tym czasie. Jeżeli "okres zerowy" wliczany był do podstawy wymiaru emerytury lub renty, do końca 2008 r. ZUS musiał przyjmować, że wynagrodzenie w takim okresie wynosiło zero złotych.

Obecnie na wniosek zainteresowanego ZUS zastąpi każdy "zerowy" miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem, wyliczanym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym.

>> ZUS przestaje wydawać legitymacje ubezpieczeniowe

Złożone do 31 grudnia 2009 r. i pozytywnie rozpatrzone wnioski będą skutkować przeliczeniem świadczenia z wyrównaniem od 1 stycznia. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 grudnia br., emerytura lub renta w przeliczonej wysokości będzie przysługiwała od początku miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »