reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Renta rodzinna (cz. 1)

Renta rodzinna (cz. 1)

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące po zmarłym ubezpieczonym, który w chwili śmierci spełniał warunki do uzyskania emerytury lub renty. Prawo do niej mają m.in. dzieci własne, drugiego małżonka i przysposobione.

Wiele ustaw zawiera instytucję renty rodzinnej w katalogu prezentowanych świadczeń. Jednak zasadniczym aktem prawnym regulującym problematykę renty rodzinnej jest ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zwana dalej ustawą emerytalną).

Członkowie rodziny

Renta rodzinna to świadczenie przysługujące uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 kwietna 2001 r. członkom rodziny pracownika, który pobierał świadczenie emerytalno-rentowe przyznane w drodze wyjątku, nie przysługuje renta rodzinna na podstawie art. 65 ust. ustawy emerytalnej (II UKN 310/00, OSNP 2003/2/45). Członkowie rodziny mogą co najwyżej ubiegać się o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, jeśli spełnią warunki do jego nabycia.

Jeżeli osoba, po której uprawniony członek rodziny ubiega się o przyznanie renty rodzinnej, nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc nie były zgromadzone dokumenty uzasadniające przyznanie jednego z tych świadczeń oraz ustalenie jego wysokości, dokumenty te musi zgromadzić członek rodziny.

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny:

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,
  • małżonek (wdowa i wdowiec),
  • rodzice (w tym ojczym, macocha, osoby przysposabiające).

WAŻNE!

Podjęcie zatrudnienia czy też jego kontynuowanie nie ma żadnego znaczenia przy ustalaniu uprawnień do renty rodzinnej. Może tylko wpłynąć na zmniejszenie świadczenia lub jego zawieszenie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania99.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama