reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego

Uzależnienie prawa do renty rodzinnej od terminu śmierci ubezpieczonego

Artykuł 57 ust. 1 w zw. z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) jest zgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 marca 2008 r., sygn. SK 58/06).

W listopadzie 2003 r. Eugenia M. złożyła w oddziale ZUS w O. wniosek o przyznanie renty rodzinnej po zmarłym mężu Czesławie M. - dla niej oraz dwóch córek. Czesław M. w chwili śmierci miał 48 lat i zaliczony staż pracy ogólny 21 lat 10 miesięcy i 23 dni, przy czym śmierć nastąpiła w okresie 18 miesięcy od ostatniego okresu ubezpieczenia. Niestety, w chwili śmierci nie mogła mu przysługiwać emerytura, gdyż nie miał wymaganego wieku. Nie był też uprawniony do renty z tytułu niezdolności do pracy. W efekcie ZUS odmówił Eugenii M. i jej córkom prawa do renty rodzinnej.

Wdowa odwołała się od tej decyzji do sądu. Rozpatrujący sprawę w I instancji Sąd Okręgowy w O. oddalił odwołanie. Wyrok ten podtrzymał także w II instancji Sąd Apelacyjny w B. Obydwa sądy stwierdziły, że Eugenia M. nie może otrzymać renty rodzinnej, gdyż przepisy nakazują przyznanie tego świadczenia wyłącznie członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł mając prawo do któregoś ze świadczeń emerytalnych lub rentowych. Wskazuje na to wyraźnie art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Ponieważ zmarły Czesław M. nie mógł mieć prawa do emerytury, nawet wcześniejszej, pozostało ustalenie ewentualnego prawa do renty. Tu również nie udało się wykazać, że zmarły posiadał takie prawo. Artykuł 57 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS stanowi bowiem, że renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnił łącznie następujące warunki:

• jest niezdolny do pracy,

• ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,

• niezdolność do pracy powstała w okresach wskazanych w ustawie (np. w okresie ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Czesław M. spełniał pierwsze dwa warunki - art. 65 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS nakazuje traktować zmarłego tak, jakby w chwili śmierci był całkowicie niezdolny do pracy. Nie spełnił jednak trzeciego warunku - śmierć nastąpiła po upływie wskazanych 18 miesięcy po ustaniu wyżej wymienionych okresów. Sądy wskazały również, że nie da się tu zastosować art. 57 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Brak warunku powstania niezdolności do pracy przed upływem 18 miesięcy od dnia ustania ubezpieczenia dotyczy bowiem wyłącznie mężczyzn, którzy wykazali co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy. Ten ogólny okres w przypadku Czesława M. wynosił niecałe 22 lata. Dlatego sądy oddaliły odwołanie i apelację Eugenii M.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama