REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca naszych marzeń - czy w ogóle istnieje?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
wymarzony pracodawca
wymarzony pracodawca
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zielona Linia - Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudniania rozpoczęła we wrześniu 2012 r. realizację nowego cyklu badań ankietowych skupionych wokół tematu wymarzonego pracodawcy w opinii Polaków. W pierwszym badaniu celem było poznanie wyobrażeń pracowników odnośnie idealnego miejsca pracy i cech, jakie powinien mieć idealny pracodawca. Jakie elementy sprawiają, że pracownik dobrze czuje się na swoim stanowisku i co składa się na wymarzony zakład pracy.

W badaniu wzięło udział 100 respondentów wylosowanych spośród osób, które korzystały z usług Zielonej Linii. Ankiety przeprowadzono telefonicznie.

REKLAMA

Autopromocja


Niewielką przewagę wśród respondentów miały kobiety, których było 57%.

Ponad połowa badanych osób była w wieku od 26 do 35 lat. Co piąty użytkownik Zielonej Linii znalazł się w przedziale wiekowym 36-45 lat. Najmniej wylosowano respondentów w wieku do 25 lat oraz powyżej 45 lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W badaniu wzięła udział niemal taka sama liczba osób pracujących i poszukujących pracy.

Wyniki badań

Każdy pracownik chciałby pracować u jak najlepszego pracodawcy. W pracy spędzamy tak dużą część naszego życia, że to, jak zorganizowana jest nasza firma i jak się w niej czujemy, ma ogromne znaczenie. Tymczasem większości z nas zdarza się narzekać na pracę i kierującego nią szefa. Czy zatem dobrzy pracodawcy to tylko mit? Zapytano o to wybranych klientów Zielonej Linii.

Ponad połowa badanych wierzy, że w naszym kraju można spotkać dobrych pracodawców. Niespełna jedna piąta respondentów jest zdania, że nie można określić tym mianem żadnego polskiego pracodawcy. Aż co czwarta pytana osoba nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Na etapie poszukiwania pracy staramy się znaleźć najbardziej odpowiednią propozycję pracy. Badano na co przede wszystkim zwracają uwagę respondenci, przeglądając dostępne ogłoszenia o pracy. Poproszono ich o określenie stopnia ważności poszczególnych elementów.

Najważniejszą cechą ogłoszeń o pracy zdecydowanie są proponowane warunki finansowe, które wskazało 96% naszych klientów. Dla ponad połowy jest to bardzo ważny, a dla 41% ważny element oferty pracy.

Odpowiadające kwalifikacjom kandydata stanowisko znalazło się na drugim miejscu, choć również jest istotne dla przeważającej większości pytanych osób.

Dobra reputacja firmy zachęca 90% respondentów, a dla co dziesiątego jest mało ważnym czynnikiem. Ponad jedna czwarta badanych zwraca uwagę także na inne informacje, najczęściej na lokalizację miejsca pracy, a także godziny pracy, wymagany staż pracy oraz termin zakończenia naboru.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Polecamy: Kontrola podatkowa

Osoby poszukujące pracy sprawdzają również rodzaj umowy, jaką proponuje pracodawca oraz oceniają, jakie perspektywy rozwoju może dać im ta praca. Niektórzy respondenci wymienili nawet styl ogłoszenia o pracy oraz liczbę wyświetleń, która pokazuje się przy ofertach publikowanych na portalach z ogłoszeniami o pracy w Internecie.

W celu stworzenia katalogu zalet, jakie powinien posiadać wymarzony szef, poproszono klientów Zielonej Linii o wymienienie trzech najważniejszych, ich zdaniem, atutów  pracodawcy.

Na pierwszym miejscu, zgodnie z przewidywaniem, znalazło się regularne wypłacanie wynagrodzenia, które wskazał co czwarty respondent.

Dla 22% osób ważne jest, aby pracodawca umożliwiał im podnoszenie kwalifikacji. Przestrzegania przepisów prawa wymaga 18% badanych, a jedna piąta docenia uczciwość wobec pracowników.

Nieco mniej głosów (13%) zebrała okoliczność sprawiedliwej oceny pracowników i wyników ich pracy. Wśród innych propozycji wymienionych przez respondentów znalazła się na przykład konsekwencja pracodawcy oraz umiejętność stworzenia dobrej atmosfery w pracy.


Na atmosferę miejsca pracy składa się wiele czynników. Zapytano klientów Zielonej Linii, jakie elementy są niezbędne do tego, aby w miejscu pracy mogli się czuć jak najlepiej. Można było zaznaczyć maksymalnie trzy odpowiedzi. 

Głosy rozłożyły się dosyć równomiernie, jednak największą ich liczbę zebrała odpowiedź wskazująca na kompetentnych współpracowników. Co piąty respondent oczekuje jasnych zasad i procedur w pracy.

REKLAMA

W dalszej perspektywie zatrudnienia liczy się także stabilna pozycja firmy na rynku, którą wybrało 17% osób. Dobre stosunki z przełożonymi są ważną cechą miejsca pracy dla co siódmego respondenta. Co ciekawe, dopiero na piątym miejscu wymieniano sympatycznych współpracowników, ex aequo z dobrymi warunkami lokalowymi i technicznymi, oferowanymi przez firmę.

Ubiegając się o pracę, mamy pewne priorytety, którymi się kierujemy. U pracownika z dłuższym stażem pracy pojawiają się także inne potrzeby i oczekiwania. Poproszono ankietowanych o określenie, co wpływa (lub mogłoby wpłynąć) na ich dobre samopoczucie w roli pracownika swojej firmy.

Jak można się było spodziewać, dla wszystkich badanych liczą się zarobki na zadawalającym poziomie. Jako „bardzo ważny” określiło ten czynnik ponad 60% naszych klientów, a pozostali jako „ważne”. Pewnym zaskoczeniem natomiast jest także stuprocentowe wskazanie dla stwierdzenia „Czuję, że moja praca jest doceniana”.

Poczucie, że ich praca jest pożyteczna, ważne jest dla 93% respondentów. Możliwość wykorzystania swoich umiejętności jako bardzo ważne wskazała ponad połowa pracowników. Dla 7% ta okoliczność jest natomiast mało ważna.

Podsumowanie

Na podstawie wyników badania można stwierdzić, że polscy pracownicy nie mają nadmiernych wymagań, jeżeli chodzi o ich podstawowe potrzeby w miejscu pracy. Przede wszystkim pragną zapewnić sobie godziwe warunki życia dzięki odpowiedniemu wynagrodzeniu za pracę.

Ważne dla nich jest wykonywanie pracy zgodnej z kwalifikacjami i umiejętnościami. Dobra reputacja pracodawcy i stabilna pozycja firmy na rynku liczą się dopiero wtedy, gdy są poparte codzienną uczciwością i praworządnością pracodawcy. Szef powinien umożliwić pracownikom rozwój, aby mogli zostać w jego firmie przez kolejne lata i czuć się potrzebnymi.

Zdaniem Polaków dużym atutem pracodawcy jest stworzenie ekipy złożonej z kompetentnych pracowników. Pracę ułatwiają także jasne zasady panujące w firmie i zrozumiałe procedury postępowania. Jednocześnie nasi respondenci realistycznie oceniają prawdopodobieństwo panowania w pracy bezproblemowych relacji z przełożonymi i nie stanowią one dla nich najważniejszej potrzeby. Dobry sprzęt czy atrakcyjnie umeblowane biuro dla większości pracowników ma drugorzędne znaczenie.

Wygląda na to, że wymarzony pracodawca Polaków nie musi wcale wyróżniać się jakimiś wyjątkowymi cechami. Oczekujemy przede wszystkim, że będzie po prostu właściwie wypełniał swoje obowiązki i traktował podwładnych tak, jak nakazują przepisy prawa pracy oraz zwykła ludzka przyzwoitość. Oczywiście w przypadku trudności ekonomicznych na rynku nie każdej firmie łatwo jest spełniać wszystkie finansowe oczekiwania pracowników. Jednak ludzie bardziej skłonni są do wyrozumiałości wobec pracodawcy w sytuacji, gdy nie mają poczucia, że ten zyskuje coś ich kosztem. W tym świetle stworzenie dobrego miejsca pracy na bazie uczciwości właścicieli firm wydaje się całkiem osiągalne.

Magdalena Kijowska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA