Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika – orzeczenie lekarskie
Istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na żądanie pracownika. Sytuacja taka jest możliwa pod warunkiem przewidzianym w Kodeksie pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
REKLAMA
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia
Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę
Pracownik może również rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, w przypadku gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.
Oświadczenie pracownika
Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Konieczne jest przedstawienie w oświadczeniu przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Należy pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy o pracę.
Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
Co może zrobić pracodawca?
W razie otrzymania od pracownika oświadczenia o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca może bronić się na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to powstrzymywanie się od wypłaty pracownikowi odszkodowania, które w takiej sytuacji przewiduje Kodeks pracy. W razie procesu z powództwa pracownika o to odszkodowanie, pracodawca może podnosić, że rozwiązanie umowy w tym trybie było niezasadne.
Drugie rozwiązanie możliwe do zrealizowania to wytoczenie przeciwko pracownikowi powództwa o odszkodowanie na podstawie art. 611 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie. O odszkodowaniu tym orzeka sąd pracy.
Jeżeli w sądzie pracodawca udowodni, że nie było przesłanek do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym – sąd zasądzi odszkodowanie na rzecz pracodawcy. Pracodawca nie uzyska jednak odszkodowania, jeżeli pracownik popełni błędy formalne w składanym oświadczeniu, np. złożył je po terminie.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat