Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika
REKLAMA
REKLAMA
Rozwiązanie umowy bez winy pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę bez winy pracownika w trybie natychmiastowym odnosi się do wszystkich rodzajów umów o pracę. Chodzi więc zarówno o umowy na czas nieokreślony jak i na czas określony. Tryb ten ma zastosowanie również do telepracowników i pracowników tymczasowych
REKLAMA
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia bez winy pracownika?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2) w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić w razie nieobecności pracownika w pracy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem - w okresie pobierania z tego tytułu zasiłku, a w przypadku odosobnienia pracownika ze względu na chorobę zakaźną - w okresie pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku.
Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
POBIERZ BEZPŁATNY FORMULARZ: Zawiadomienie zakładowej organizacji związkowej o zamiarze rozwiązania umowy
Powrót do pracy zwolnionego pracownika
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Co więcej, jeżeli pracownik w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn – zostanie w miarę możliwości pracodawcy zatrudniony ponownie.
Odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy powinno zostać potwierdzone stosownym orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie określonym w przepisach prawa pracy. Obowiązek skierowania na takie badania ciąży na pracodawcy.
Zobacz serwis: Rozwiązanie bez wypowiedzenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat