Kategorie

Czy po rozwiązaniu umowy na zastępstwo pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński

Joanna Grzelińska-Darłak
Pracownica zatrudniona w naszej firmie na zastępstwo ma wyznaczony termin porodu na 4 sierpnia 2012 r. Umowa na zastępstwo kończy się 31 lipca br. Pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego od 21 lipca br. Czy mamy obowiązek udzielić jej takiego urlopu, skoro nie zamierzamy podpisywać z tą pracownicą umowy na dalszy okres? Czy po ustaniu zatrudnienia będzie się jej należał zasiłek macierzyński?
Reklama

Jeżeli Państwa pracownica urodzi dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas urlop macierzyński będzie jej przysługiwał do dnia rozwiązania umowy o pracę, a po rozwiązaniu umowy zasiłek macierzyński będzie jej wypłacał ZUS. Jeżeli natomiast pracownica urodzi dziecko po rozwiązaniu umowy o pracę, będzie jej przysługiwać prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego za okres przypadający przed planowanym terminem porodu, ale nie dłużej niż do rozwiązania umowy, tj. od 21 do 31 lipca br. Po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, tj. od 1 sierpnia br., pracownica nie będzie miała prawa urlopu macierzyńskiego, a tym samym do zasiłku macierzyńskiego.

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, przedłuża się z mocy prawa do dnia porodu. Przepisu tego nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 177 § 31 Kodeksu pracy). Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego m.in. urodziła dziecko. Zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży:

 • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
 • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Okres 3 miesięcy ciąży jest liczony w miesiącach księżycowych, gdzie 1 miesiąc księżycowy odpowiada 4 tygodniom ciąży, czyli 28 dniom.

Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia (art. 177 § 3 Kodeksu pracy w zw. z art. 30 ust. 4 ustawy zasiłkowej). Jednak regulacja ta nie dotyczy umowy zawartej w celu zastępstwa pracownika. Umowa na zastępstwo nie ulega przedłużeniu do dnia porodu nawet wówczas, gdyby rozwiązywała się po upływie 3. miesiąca ciąży. W takiej sytuacji umowa ta ulega rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta. Ponadto umowa ta nie może być wypowiedziana w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Umowa na zastępstwo nie jest przedłużana do dnia porodu, a po jej zakończeniu pracownicy nie przysługuje zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia.


W Państwa przypadku pracownica ma prawo do skorzystania z co najmniej 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przypadających przed planowaną datą porodu, tj. od 21 lipca 2012 r. Prawo do zasiłku macierzyńskiego będzie w tym przypadku przysługiwało jedynie do dnia obowiązywania umowy na zastępstwo, tj. do 31 lipca 2012 r., jeżeli w tym czasie pracownica nie urodzi dziecka. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński nie będzie należny za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, gdyż nie zaistniała żadna z podstaw dająca do niego prawo, tj. ubezpieczenie chorobowe nie ustało:

 • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
 • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Nie mamy tu do czynienia również z umową przedłużaną do dnia porodu (w trybie art. 177 § 3 Kodeksu pracy).

Gdyby jednak Państwa pracownica urodziła dziecko przed rozwiązaniem umowy o pracę, tj. do 31 lipca br., wówczas będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński na normalnych zasadach, czyli przy urodzeniu jednego dziecka miałaby prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres 20 tygodni. W takiej sytuacji urlop macierzyński przysługiwałby jej do 31 lipca br. i za ten okres zasiłek wypłacałby jej pracodawca lub ZUS. Natomiast od 1 sierpnia br. zasiłek macierzyński wypłacałby jej ZUS.

PRZYKŁAD

Umowa na zastępstwo została zawarta do 31 lipca 2012 r. Pracownica 30 czerwca 2012 r. urodziła dziecko. Oznacza to, że od 30 czerwca 2012 r. pracownica będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, gdyż nabędzie go w związku z urodzeniem dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Późniejsze ustanie umowy na zastępstwo nie będzie miało znaczenia dla uprawnień do zasiłku macierzyńskiego. Jednak w związku z ustaniem stosunku pracy 31 lipca br. przerwany zostanie jedynie urlop macierzyński, o którym mowa w Kodeksie pracy, natomiast zasiłek macierzyński będzie jej wypłacany na dotychczasowych zasadach.

Podstawa prawna:

 • art. 177 § 3, § 31, art. 180 § 3 Kodeksu pracy,
 • art. 29 ust. 1, art. 30 ust. 1, ust. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?