reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika

Z jakich środków można sfinansować wyprawkę przedszkolną/szkolną dla dziecka pracownika

Pracodawcy często oferują pomoc pracownikom-rodzicom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej przy zakupie rzeczy niezbędnych w przedszkolu czy szkole. Takie wsparcie może przybierać zarówno formę pieniężną, jak i rzeczową. U pracodawców tworzących zfśs pomoc w tym zakresie pochodzi najczęściej ze środków funduszu, a u pozostałych zatrudniających może zostać sfinansowana ze środków obrotowych.

Przeznaczeniem zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej zfśs) jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z funduszu, dofinansowanie zakładowych obiektów o charakterze socjalnym i tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (art. 1 ust. 1 ustawy o zfśs).

Do korzystania z funduszu uprawnieni są:

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny,
  • inne osoby, którym przyznano w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych, np. zleceniobiorcy (art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs).

Pracodawca ma możliwość przeznaczenia środków funduszu m.in. na zakup wyprawek szkolnych/przedszkolnych dla dzieci pracowników uprawnionych do korzystania z funduszu. Należy mieć jednak na uwadze, że jeżeli wsparcie ma charakter ulgowy, powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs).

Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy, który w wyroku z 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 579/00) stwierdził, że: „(...) pracodawca, administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu (...)”.

Stosowanie kryterium socjalnego wymaga od pracodawcy zebrania informacji m.in. o liczbie członków rodziny prowadzących z uprawnioną osobą wspólne gospodarstwo domowe oraz o wysokości przypadających na nich dochodów obejmujących każde przysporzenie majątkowe realnie wpływające na sytuację konkretnej rodziny.

PRZYKŁAD

Pracownik zamieszkujący z dwoma niepełnoletnimi synami, żoną prowadzącą działalność gospodarczą i ojcem przebywającym na rencie, zwrócił się do pracodawcy z wnioskiem o przyznanie mu dla obojga dzieci wyprawek szkolnych, które są wypłacane w zakładzie co roku pod koniec sierpnia. Pracodawca, zgodnie z postanowieniami regulaminu zfśs, zobowiązał pracownika do przedłożenia:

  • oświadczenia o liczbie osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (z podaniem wieku dzieci i nazwy szkół, do których uczęszczają, oraz źródeł przychodów uzyskiwanych przez każdego z domowników),
  • zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości dochodu za 2011 r. osiągniętego z działalności gospodarczej przez żonę pracownika,
  • odcinków renty z ZUS zawierających informacje o wysokości otrzymywanego świadczenia przez ojca pracownika za okres ostatnich 6 miesięcy.

Niezłożenie ww. dokumentów będzie stanowiło uzasadnioną przyczynę odmowy przyznania wyprawek szkolnych. Takie postępowanie pracodawcy będzie prawidłowe.

Uwzględnianie kryterium socjalnego wyklucza przyznawanie świadczeń socjalnych:

  • na podstawie przesłanek o charakterze pozasocjalnym, takich jak np. staż pracy, wymiar czasu pracy, przynależność pracownika do związku zawodowego lub określonej grupy zawodowej (wyrok Sądu Najwyższego z 16 sierpnia 2005 r., I PK 12/05, OSNP 2006/11-12/182),
  • wszystkim po równo, czyli bez zróżnicowania ich wysokości (wyrok Sądu Najwyższego z 16 września 2009 r., I UK 121/09).

Zapis o możliwości uzyskania zapomogi na wyprawkę szkolną/przedszkolną lub wyprawki w formie rzeczowej powinien znaleźć się w zakładowym regulaminie gospodarowania środkami zfśs, obowiązującym u danego pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama